Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλημέρα , η δηλωση των χώρων στον 4495/17 (και στους παλιοτερους νόμους) πρέπει να γνωστοποιείται εντός του μήνα στον λογιστη για να τα δηλώσει με τη σειρά του και αυτός, (πληροφορια απο λογιστή) οπότε δεν υπάρχει κάποια πρόνοια για αυτους που έκαναν δηλωση στο 4495. Κάνεις τακτοποίηση ,δίνεις τη βεβαιωση στον πελατη και πάει στον λογιστή να δηλώσει τα νεα μέτρα του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι είναι, μέσα σε ένα μήνα πρέπει να κάνει αλλαγή στις δηλώσεις στον λογιστή, για να είναι νόμίμος κ χωρίς πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , η δηλωση των χώρων στον 4495/17 (και στους παλιοτερους νόμους) πρέπει να γνωστοποιείται εντός του μήνα στον λογιστη για να τα δηλώσει με τη σειρά του και αυτός, (πληροφορια απο λογιστή) οπότε δεν υπάρχει κάποια πρόνοια για αυτους που έκαναν δηλωση στο 4495. Κάνεις τακτοποίηση ,δίνεις τη βεβαιωση στον πελατη και πάει στον λογιστή να δηλώσει τα νεα μέτρα του.

 

Στο Ε9 μου είχε πει και εμένα ο λογιστής, υπήρχε δυνατότητα να αλλαχθεί και στο εκκαθαριστικό του 2016; Αυτό δεν το ήξερα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχετε καταλάβει αν τα στοιχεία των προμηθευτών συμπληρώνονται κατά την αίτηση? Γιατί δεν υπάρχει αντίστοιχη στήλη στον πίνακα του παραρτήματος 3 (όπως στο παράρτημα 6) αλλά στις οδηγίες καταχώρησης στοιχείων του παραρτήματος 3 αναφέρει ότι αυτά συμπληρώνονται. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν γνωρίζετε σε ποια ιστοσελίδα έχει ανακοινωθεί επίσημα η παράταση και που έχουν ανέβει από το υπουργείο τα παραρτήματα;

Link to comment
Share on other sites

Στην αίτηση γίνεται απλά αναφορά στην τιμή της προσφοράς, που στην ουσία είναι το μέγιστο όριο επιλέξιμης δαπάνης. Δεν γίνεται αναφορά στα στοιχεία του προμηθευτη και καλώς, κατά τη γνώμη μου, μπορεί να αλλάξει ο πολίτης προμηθευτη στην πορεία της αίτησης....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους βγήκαν τα παραρτήματα να βάλουμε μια σειρά. Απ ότι βλέπω άνοιξε και το πρόγραμμα για τις αιτήσεις.  Συνδέθηκα βασικά με το ΑΦΜ μου και έγραφε κάτω δεξιά νέα αίτηση, το έτρεξα λίγο στα τυφλα και έλεγε ότι αρχικά η κατοικία μου είναι επιλέξιμη, κάπου εκεί το ακύρωσα. Δεν ξέρω αν είναι έτοιμη η πλατφόρμα ή όχι όμως, γιατί δεν μου αναγνωρίζει τους κωδικούς του taxis και μου ζητάει και ένα email και κωδικό ( πιο κωδικό να εννοεί άραγε ? ) . Ας μας που οι παλαιοί γιατί είμαι νέος και δεν έχω προλάβει το εξοικονομώ 1!

Edited by silverhawk
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

 

θα ηθελα να ρωτησω το εξης, σε μονοκατοικία κατοικουν οι γονεις και το παιδι (ενήλικος με εισόδημα). Οι γονεις ειναι ιδιοκτητες και το παιδι ειναι φιλοξενουμενο. Το παιδί θεωρείται εξαρτώμενο μέλος? (συνεπώς αυξάνεται το ποσοστό της επιδότησης?) Το εισόδημα του παιδιού αθροίζεται σε αυτά των γονέων ? (διότι τότε αλλάζει η κατηγορία που εντάσσονται)

Υπάρχει περίπτωση το παιδι να μην φανεί καθόλου? η δεν γινεται αυτο?

 

Δεν θεωρείται εξαρτώμενο μέλος. Δεν είναι πρόβλημα που είναι φιλοξενούμενος. Θα κάνουν αίτηση οι γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.