Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Ο ηλιακός, που θέλω να συνδεθεί με υπάρχον boiler, είναι η παρέμβαση 4Α;

 

Όχι, είναι 4Β. Θα τοποθετηθούν οι συλλέκτες στο δώμα και με βεβιασμένη κυκλοφορία θα ζεσταίνεται το νερό στο boiler, που βρίσκεται σε χαμηλότερη στάθμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Θέλω να κάνω μια ερώτηση.  Μπορείς να γίνεις σύμβουλος έργου ή και ανάδοχος έργου για τον εαυτό σου (αν έχεις μια εταιρία δική σου), η στην γυναίκα σου (πχ ή συγγενείς β' βαθμού)? ή μπαίνει και στον σύμβουλο το ασυβίμαστο, όπως και στους Ενεργειακούς Επιθεωρητές?

Edited by Κυπαρίσσης Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Ποιον κωδικό πρέπει να βάλουμε κάτω από το email ? Λογικά αυτόν που θα έπρεπε να μας στείλουν με την εγγραφή.

Edited by silverhawk
Link to comment
Share on other sites

Ο λογαριασμός της ΔΕΗ υπάρχει στα δικαιολογητικά για την επιβεβαίωση του αριθμού παροχής... Δεν υπάρχει καμία αναφορά για τα τετραγωνικά.

Πελάτης έχει αριθμό παροχής τον οποίο κ δηλώνει στο Ε9 ΚΑΙ Ε1, όμως δεν έχει λογαριασμό ΔΕΗ διότι παίρνει ρεύμα από το κοινόχρηστο που είναι και αυτό στο όνομα του.

Πως θα μπορέσει να μπει?

Προλαβαίνει να κάνει τώρα σύνδεση?

Μπορεί να προσκομίσει κάποια βεβαίωση από την ΔΕΗ?

Τον λογαριασμό ΔΕΗ θα τον απαιτήσουν στις 8-3-2018 ή σε μεταγενέστερο στάδιο?

Link to comment
Share on other sites

το 40% εξοικονόμηση ποιό είναι? 40% του κτιρίου αναφοράς? (ή παίζει ρόλο η κατανάλωση του υπάρχοντος κτιρίου?)

Link to comment
Share on other sites

το 40% εξοικονόμηση ποιό είναι? 40% του κτιρίου αναφοράς? (ή παίζει ρόλο η κατανάλωση του υπάρχοντος κτιρίου?)

Ένα παράδειγμα, όπως το καταλαβαίνω εγώ:

 

   -Εκτιμώμενη ετήσια εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας & τιμή μονάδας [kWh/m2]: 39.8 (Από την δεύτερη σελίδα του 1ου ή 2ου ΠΕΑ και μόνο στην Σύσταση 1).

 

   -Υπολογιζόμενη ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας Κτηρίου αναφοράς [kWh/m2]: 113.2 (Από πρώτη σελίδα πάντα του 1ου ΠΕΑ).

 

Ήτοι: Ετήσια εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας (1ου ή 2ου  ΠΕΑ): 39.8 / 113.2= 35.2%

Link to comment
Share on other sites

gsraf ευχαριστώ για τον χρόνο σου!!

Άρα, αν δεν θέλω να συνδεθεί ο ηλιακός με το υπάρχον boiler αλλά να έχει δικό του δοχείο θέρμανσης, φυσική ροής, τότε επιλέγω το 4Α, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.