Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πεί αν το σκεφτικό μου είναι σωστό ή κάτι μου διαφεύγει;

 

Εφόσον ο οδηγός αναφέρει οτι οι αναβαθμίσεις πρέπει να είναι σύμφωνα με τις ελάχιστες απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ, σε περίπτωση που έχουμε ριζική ανακαίνιση, τοτε τα στοιχεία του κελύφους πρέπει να είναι κάτω απο τα όρια του πίνακα 3.3β της ΤΟΤΕΕ 1. Οταν δεν έχουμε ριζ. ανακαίνιση έχουμε μόνο τους περιορισμούς του προγράμματος για παραθυρα U< 3,2 και για υλικο θερμομόνωσης R= 0.9 (τριάρα με λ=0,033), σωστά;

Edited by angelosk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

έχω την εξής απορία. Σε κατοικία με στέγη από κεραμίδια, η οποία θέλει να κάνει θερμομόνωση μπορεί  να υλοποιήσει τη διαδικασία της θερμομόνωσης και έπειτα να τοποθετήσει πάνελ στην θέση των κεραμιδιών?Ή επιλέξιμη παρέμβαση είναι μόνο η αντικατάσταση των κεραμιδιών συν την θερμομόνωση?

Link to comment
Share on other sites

Τα πάνελ δε προβλέπονται σε κανέναν κανονισμό για επικάλυψη στέγης. Επίσης στους περισσότερους οικισμούς και πόλεις της χώρας η στέγη είναι υποχρεωτική.

Για λεπτομέρειες στις παρεμβάσεις διάβασε το οδηγό του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε διαμέρισμα με πλήρη κυριότητα εντός 2οροφης πολυκατοικίας θα πρεπει να παρθεί έγκριση απο τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες για να γινει η αίτηση ; Επίσης το διαμέρισμα θα ειναι ενοικιασμένο μεχρι 3 Μαρτίου . Θα πρεπει να παω με το παράρτημα de minimis και θα γράψω οτι δεν εχω πάρει καμια ενοισχιση ; (Εφοσον δεν εχω πάρει ) και στη συνέχεια υπεύθυνη δήλωση που να αναγράφω τα στοιχεία μου με όνομα/επώνυμο ενοικιαστή ; Αλλα λεει για το τρέχον έτος ... εχω μπερδευτεί ..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πεί αν το σκεφτικό μου είναι σωστό ή κάτι μου διαφεύγει;

 

Εφόσον ο οδηγός αναφέρει οτι οι αναβαθμίσεις πρέπει να είναι σύμφωνα με τις ελάχιστες απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ, σε περίπτωση που έχουμε ριζική ανακαίνιση, τοτε τα στοιχεία του κελύφους πρέπει να είναι κάτω απο τα όρια του πίνακα 3.3β της ΤΟΤΕΕ 1. Οταν δεν έχουμε ριζ. ανακαίνιση έχουμε μόνο τους περιορισμούς του προγράμματος για παραθυρα U< 3,2 και για υλικο θερμομόνωσης R= 0.9 (τριάρα με λ=0,033), σωστά;

Ο 3,3β ειναι για νεο κτιριο. Με τον 3,4α θα πας για ριζικη ανακαινιση

Link to comment
Share on other sites

δίκιο έχει η ράνια. 

ο 3.4.α είναι για ριζική ανακαίνιση.

να συμπληρώσω με ερώτηση: ακόμη κι αν δεν είναι ριζική ανακαίνιση , πάλι με τον 3.4.α δεν ελέγχουμε τα max ανά δομικό στοιχείο που είναι προς παρέμβαση και συνεπώς και προς επίτευξη στόχου? δλδ για θερμομόνωση κελύφους σε ζώνη Β, πρέπει να επιτύχουμε κατ'ελάχιστον U=0.50.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Τα πάνελ δε προβλέπονται σε κανέναν κανονισμό για επικάλυψη στέγης. Επίσης στους περισσότερους οικισμούς και πόλεις της χώρας η στέγη είναι υποχρεωτική.

Για λεπτομέρειες στις παρεμβάσεις διάβασε το οδηγό του προγράμματος.

ευχαριστώ πολυ για την ενημέρωση ! 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πεί αν το σκεφτικό μου είναι σωστό ή κάτι μου διαφεύγει;

 

Εφόσον ο οδηγός αναφέρει οτι οι αναβαθμίσεις πρέπει να είναι σύμφωνα με τις ελάχιστες απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ, σε περίπτωση που έχουμε ριζική ανακαίνιση, τοτε τα στοιχεία του κελύφους πρέπει να είναι κάτω απο τα όρια του πίνακα 3.3β της ΤΟΤΕΕ 1. Οταν δεν έχουμε ριζ. ανακαίνιση έχουμε μόνο τους περιορισμούς του προγράμματος για παραθυρα U< 3,2 και για υλικο θερμομόνωσης R= 0.9 (τριάρα με λ=0,033), σωστά;

Δες εδώ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο βλέπω το θέμα της νομιμότητας καλύπτεται με Υ/Δ του ωφελούμενου σε περίπτωση διαμερίσματος και του εκπροσώπου σε περίπτωση πολυκατοικίας (παραρτήματα V-A & V-B παράγραφος 5)

 

(σε περίπτωση αίτησης μονοκατοικίας/ μεμονωμένου διαμερίσματος πολυκατοικίας ή/και Διαμερίσματος ως μέρος αίτησης σε Πολυκατοικία εφόσον έχει δηλώσει τακτοποίηση/ αλλαγή χρήσης στο διαμέρισμα) η οικοδομική άδεια ή/και άλλο αντίστοιχο νομιμοποιητικό έγγραφο που έχω προσκομίσει αφορά το ακίνητο (ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ)……………………………………………… για το οποίο γίνεται η αίτηση και το σύνολο του ακινήτου (συνολικά τετραγωνικά μέτρα από ΠΕΑ)……………………………..m2 υφίσταται νόμιμα,

 

 

 

η οικοδομική άδεια ή/και άλλο αντίστοιχο νομιμοποιητικό έγγραφο που έχω προσκομίσει αφορά το ακίνητο για το οποίο γίνεται η αίτηση και το σύνολο του ακινήτου (Τετραγωνικά μέτρα από ΠΕΑ)…………m2 υφίσταται νόμιμα,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.