Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Κάτι φαινομενικά άσχετο με όσα συζητάμε εδώ, θεωρώ όμως ότι μιας και είμαστε μηχανικοί και ερχόμαστε σε επαφή με πολύ κόσμο, θα πρέπει να χρησιμοποιούμε σωστά:

 

ψιλή κυριότητα είναι το σωστό (και βγαίνει από το ρήμα αποψιλώνω που σημαίνει και "κουρεύω", "μειώνω" κάτι) και ΟΧΙ υψηλή κυριότητα λες και έχει σχέση με ...βασιλιάδες! (η αυτού υψηλότης!) 

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για όσους ακόμα ξενυχτάνε...

 

Περίπτωση:  ένα διώροφο κτήριο με κατάστημα στο ισόγειο και 2 ανεξάρτητα διαμερίσματα στον Α όροφο που ανήκουν 100% (πλήρη κυριότητα) στο ίδιο άτομο. 

Πολυκατοικία δεν θεωρείται; Γίνεται να κάνει εξοικονομώ ο ίδιος και για τα 2 σαν πολυκατοικία;

 

Με συγχωρείτε παιδιά αλλά με παίρνουν και μου λένε οτι ακούνε στην τηλεόραση και έχω ξεχάσει και αυτά που ήξερα!!

 

Ναι, μπορεί να κάνει μία αίτηση ως πολυκατοικία, για το μέρος του κτιρίου που χρησιμοποειίται ως κατοικία, εφόσον υλοποιηθεί μία τουλάχιστον κοινόχρηστη παρέμβαση (π.χ. κουφώματα κλιμακοστασίου, θερμομόνωση).

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει πολλά και έχω μπερδευτεί λίγο με το θέμα της επικαρπίας και της κυριότητας. Σε διαμέρισμα στο οποίο έχει γίνει γονική παροχή, μπορεί να κάνει αίτηση ο έχων την ψιλή κυριότητα (τέκνο) ή ο επικαρπωτής (γονείς) ή και οι δυο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μπορεί να κάνει αίτηση οποιοσδήποτε έχει δικαίωμα κυριότητας στο ακίνητο. Οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες θα πρέπει να συναινέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δυόροφο κτίριο με μία οριζόντια ιδιοκτησία σε κάθε όροφο.Στό Ισόγειο 100% Υ.Κ απο τον Χ, και επικαρπια από τον Ψ. Στον όροφο, 100% Υ.Κ απο τον Χ και επικαρπία 50% από τον Ψ και 50% από τον Ζ.

 

1. Στο πρόγραμμα μπαίνει μόνο αυτός με την Υ.Κ?Χρειάζεται και την συνένεση των επικαρπωτών? (σχετικά με τον όροφο).

2. Ο επικαρπωτής μπορεί να μπεί στο πρόγραμμα για το ισόγειο?

3. Ο έχων την Υ.Κ μπορεί να μπει για όλο το κτίριο σαν πολυκατοικία αλλά με μέγιστο τα 25000?

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Μπορεί να κάνει αίτηση οποιοσδήποτε έχει δικαίωμα κυριότητας στην ιδιοκτησία.

Στα πλαίσια της αίτησης ως πολυκατοικία, θα κάνει αίτηση και κάθε ιδιοκτησία για τις δικές της παρεμβάσεις.  Επίσης θα πρέπει να υλοποιηθεί μία τουλάχιστον κοινόχρηστη παρέμβαση.

Link to comment
Share on other sites

Για το μήνυμα #645

 

Σε αυτή την περίπτωση με το θέμα της κύριας κατοικίας, τί γίνεται; Ένα από τα δύο θα έχει ως κύρια ο ιδιοκτήτης. Το άλλο πώς μπαίνει στο πρόγραμμα;

 

Θα πρέπει να χρησιμοποιείται ως κύρια κατοικία από κάποιον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει πολλά και έχω μπερδευτεί λίγο με το θέμα της επικαρπίας και της κυριότητας. Σε διαμέρισμα στο οποίο έχει γίνει γονική παροχή, μπορεί να κάνει αίτηση ο έχων την ψιλή κυριότητα (τέκνο) ή ο επικαρπωτής (γονείς) ή και οι δυο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ο επιρκαρπωτης

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Link to comment
Share on other sites

Ο επιρκαρπωτης

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

 

Όχι μόνο ο επικαρπωτής...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

θα ήθελα να ρωτήσω αν στην κατηγορία Σύστημα λέβητα βιομάζας - πελλέτας ξύλου μπορεί να ενταχθεί και σόμπα πέλλετ με εναλλάκτη ο όποιος θα τροφοδοτεί σώματα καλοριφέρ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω και οι δύο μπορούν να κάνουν αίτηση. Αρκεί να φαίνεται κύρια κατοικία κάποιου. Πώς προκύπτει ότι μπορεί μόνο ο επικαρπωτής gsarasf;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.