Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλέξιμες παρεμβάσεις - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

 Nαι αλλά αν τελικά προτείνεις ηλιακό να εγκατασταθεί, αφού θα εγκαταστασθει πρέπει τότε να καλύπτει το 60% ή δεν πρέπει?

 

Για το το κτήριο αναφοράς ο ΚΕΝΑΚ ορίζει:

Το ποσοστό του ηλιακού μεριδίου σε ετήσια βάση είναι 15% επί των αναγκών για ΖΝΧ.

 

Τελικά όταν λέμε ότι οι παρεμβάσεις πρέπει να καλύπτουν τις ελαχιστες απαιτησεις του ΚΕΝΑΚ, εννούμε αυτές του ριζικά ανακαινιζόμενου κτηρίου (άρα στην περίπτωση ηλιακού το 60%)... έτσι δεν είναι?

 

Ευχαριστώ

Edited by HumanError
Link to comment
Share on other sites

Αν πιασει συντελεστη χαμηλο στα ανοιγματα, οι συντελεστες αερισμου ειναι τετοιοι που να μειωνουν αρκετα τα m3/h στη ζωνη και προκειται για ανοιγματα με μεγαλο ποσοστο της οψης (αν ειναι και στο νοτο βλ. Παθητικα ηλιακα) υπαρχει πιθανοτητα.

Μικρη αλλα υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έστω ότι έχουμε επέμβαση στο εξοικονομώ σε κατακόρυφο τοίχο σε κτήριο κατηγορίιας Β. Ο τελικός συντελεστής θερμοπερατότητας μετά την

επέμβαση θα πρέπει να έχει τιμή έως 0,50 (πιν.3,4α). Σωστά ;

Με την προσαύξηση ΔU = 0.20 W/(m2K) τι κάνουμε ;

Βάζουμε στο πρόγραμμα 0,50+0,20 = 0,70 ή πρεπει να κανουμε τετοια επεμβαση ώστε το στοιχειο να εχει συντελεστη εως 0,3 ώστε 0,30+0,20 = 0,50 ; ; ;

Link to comment
Share on other sites

kst: μάλλον εννοείς "κλιματικής ζώνης Β" και όχι κατηγορίας Β.

Ναι, από πιν 3.4.α για τοίχο σε ζώνη Β, θέλεις Umax=0,50.

Με την προσαύξηση των θερμογεφυρών καταλήξαμε και με συναδέλφους εδώ μέσα, ότι εισάγεις U+0,20=0,50+0,20=0,70.

Αν - λέω ΑΝ- ίσχυε ότι πρέπει να παρέμβεις τόσο ώστε να φτάσει U=0,50 με τις θερμογέφυρες , αρα U=0,30 προ θερμογεφυρών θα κλαίγαμε με μαύρο δακρυ καθώς θα συζητάγαμε για μονωτικά πάχους 10-12 cm.  :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Πελάτης μου θέλει να εγκαταστήσει μονάδα θέρμανσης στο διαμέρισμά του, επίσης θέλει να εγκαταστήσει ηλιακό συλλέκτη για Ζ.Ν.Χ. Διαβάζοντας τον οδηγό και πιο συγκεκριμένα στην σελίδες 24,25 βλέπω ότι δικαιολογεί 4.500 για το σύστημα θέρμανσης 3.Α ( κάτω από 20kw ) και 1100 ανά αίτηση για ηλιακό θερμοσίφωνα  4.Α , συνολικά 5.600 . Ο πελάτης όμως θα βάλει ηλιακό τριπλής ενέργειας ( θα θερμαίνεται το Ζ.Ν.Χ. και με την χρήση του λέβητα ) , αυτό δεν εμπίπτει στην κατηγορία ( που αναφέρει στην σελίδα 25 ψηλά ) όπου το σύστημα θέρμανσης περιλαμβάνει και την παροχή ζεστού νερού χρήσης και ο ταμιευτήρας αποθήκευσης του Ζ.Ν.Χ. είναι ενσωματωμένος στο σύστημα θέρμανσης με αποτέλεσμα την προσαύξηση κατά 1.500E ?? Δηλαδή 400 ευρώ παραπάνω από την προηγούμενη περίπτωση που το δηλώναμε σαν απλό ηλιακό ? Αν ναι, πως γίνεται η διαφοροποίηση αυτή στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ ? Θα πρέπει να βάλουμε το κόστος στην θέρμανση ή στο Ζ.Ν.Χ. ? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ανάλογες παρεμβάσεις με αυτές που λες στη θερμομόνωση και τα ανοίγματα. Στα συστήματα προτείνω 3 αερόψυκτες ΑΘ split: 2 9άρες και 1 12άρα: 850+850+1100=2800.

Στο σενάριο στη μονάδα παραγωγής θέρμανσης έχω βάλει τα 1400 και στη μονάδα παραγωγής ψύξης τα 1400 επιμερίζοντας.

Οι τιμές στην οικονομοτεχνική συμπίπτουν χωρίς να έχω προβλήματα με το TEE-KENAK.

Δοκίμασε και την αλλαγή της υποδιαστολής στα windows. :sad:

 

Κάνε άλλο 1 σενάριο μόνο με τη μόνωση, άλλο 1 μόνο με τα ανοίγματα και δες ότι οι τιμές συμπίπτουν ανά παρέμβαση για να δεις που το χάνεις.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω ανάλογες παρεμβάσεις με αυτές που λες στη θερμομόνωση και τα ανοίγματα. Στα συστήματα προτείνω 3 αερόψυκτες ΑΘ split: 2 9άρες και 1 12άρα: 850+850+1100=2800.

Στο σενάριο στη μονάδα παραγωγής θέρμανσης έχω βάλει τα 1400 και στη μονάδα παραγωγής ψύξης τα 1400 επιμερίζοντας.

Οι τιμές στην οικονομοτεχνική συμπίπτουν χωρίς να έχω προβλήματα με το TEE-KENAK.

Δοκίμασε και την αλλαγή της υποδιαστολής στα windows. :sad:

 

Κάνε άλλο 1 σενάριο μόνο με τη μόνωση, άλλο 1 μόνο με τα ανοίγματα και δες ότι οι τιμές συμπίπτουν ανά παρέμβαση για να δεις που το χάνεις.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το λάθος δεν ήταν τελικά στο πρόγραμμα αλλά στο ότι το τελικό ποσό στην προσφορά των κουφωμάτων περιελάμβανε και τα ρολά. Οπότε κάνοντας την πρόσθεση στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ των επεμβάσεων στα κουφώματα είχα μια διαφορά λόγω αυτού. Εδώ ήθελα να ρωτήσω, το κόστος των ρολών πρέπει να μπεί σε κάθε κούφωμα ώστα να φαίνεται στην οικονομοτεχνική μελέτη η θα συμπληρωθεί σε κάποιο παράρτημα ΟΤΑΝ με το καλό αυτά δωθούν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.