Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλέξιμες παρεμβάσεις - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


nick_61

Recommended Posts

Γεια σε ολους/ες

 από

Ο ΚΕΝΑΚ ορίζει ως ελάχιστη απαίτηση την κάλυψη 60% των αναγκών σε ΖΝΧ από ηλιοθερμικά.

Οπότε σε κτιριακή μονάδα που στο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΙΙ θα χρειαστεί η εγκατάσταση συστήματος θέρμανσης (ατομικός λέβητας ή Α/Θ αέρα-νερού) είναι υποχρεωτικό να εγκατασταθεί και ηλιακός.

 

Σωστά ή μπορείς να το αποφύγεις?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!Μια ερώτηση σχετικά με τον υπολογισμό του κοστους επενδυσης που βγάζει το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ. Εχω 3 προσφορές ενός πελάτη για θερμομόνωση κελύφους, αντικατάσταση κουφωμάτων και 2 κλιματιστικα. Στο σενάριο που έχω δημιουργήσει, όπου εισάγω όλες τις παρεμβάσεις που θα γίνουν, στην στήλη του κόστους εισάγω τις αντίστοιχες τιμές (53 ευρω/τ.μ για τη μόνωση, το ποσο/τ.μ κουφ'ωματος και την τιμή των 2 κλιματιστικών αντίστοιχα. Τρέχοντας όμως την μελέτη και αφού βγουν τα αποτελέσματα, ριχνωντας μια ματια στην οικονομοτεχνική μελέτη παρατήρησα ότι το "Αρχικό Κόστος Επένδυσης" είναι διαφορετικό από το άθροισμα των 3 προσφορών και μάλιστα κατά περιπου 1000 ευρώ. 'Εχω τσεκάρει τα εμβαδά τουλάχιστον 10 φορές και δεν μπορω να βρώ το λάθος. Μήπως έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει?και άν βασικά είναι απαραίτητο το "Αρχικό Κόστος Επένδυσης" να συμπίπτει με τις προσφορές? (νομίζω ότι αυτά πρέπει να είναι ακριβώς τα ίδια).

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Κλιματιστικά στο εξοικονομώ? Δεν επιδοτούνται.

Για το θέμα του κόστους, εάν κάποιος δεν δει τα μ2 (θερμοπρόσοψης,κουφωμάτων) πώς να σου πει? Λογικά εκεί έχει γίνει κάποιος αναριθμητισμός.

edit: nick_61 έχεις απόλυτο δίκιο! 3ζ σελ 24.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Τα κλιματιστικά στο 'εξοικονομώ ΙΙ" επιδοτούνται : κατηγορία 3 Ζ σελ 24 οδηγού.

Edited by nick_61
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους/ες

 από

Ο ΚΕΝΑΚ ορίζει ως ελάχιστη απαίτηση την κάλυψη 60% των αναγκών σε ΖΝΧ από ηλιοθερμικά.

Οπότε σε κτιριακή μονάδα που στο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΙΙ θα χρειαστεί η εγκατάσταση συστήματος θέρμανσης (ατομικός λέβητας ή Α/Θ αέρα-νερού) είναι υποχρεωτικό να εγκατασταθεί και ηλιακός.

 

Σωστά ή μπορείς να το αποφύγεις?

 

Ευχαριστώ

 

 

Νομίζω ότι αυτή η απαίτηση του ΚΕΝΑΚ ισχύει για νέα ή ριζικά ανακαινιζόμενα κτίρια.

 Nαι αλλά αν τελικά προτείνεις ηλιακό να εγκατασταθεί, αφού θα εγκαταστασθει πρέπει τότε να καλύπτει το 60% ή δεν πρέπει?

Link to comment
Share on other sites

Τα κλιματιστικά στο 'εξοικονομώ ΙΙ" επιδοτούνται : κατηγορία 3 Ζ σελ 24 οδηγού.

Πάνω εδώ θέλω να κάνω την εξής ερώτηση. Τα  κλιματιστικά μπορούν να θεωρηθούν μόνο σύστημα ψύξης και να μπει άλλο   σύστημα ως σύστημα θέρμανσης ή πρέπει υποχρεωτικά να είναι σύστημα θέρμανσης - ψύξης για την επιλέξιμη κατοικία? Μελίγα λόγια μπορώ να βάλω και λέβητα καινούριο και κλιματιστικό το οποίο θα αναφέρω πως χρησιμοποιείται μόνο για ψύξη?

 

Επίσης μπορώ να έχω και τέντες και   ρολά ? 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!Μια ερώτηση σχετικά με τον υπολογισμό του κοστους επενδυσης που βγάζει το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ. Εχω 3 προσφορές ενός πελάτη για θερμομόνωση κελύφους, αντικατάσταση κουφωμάτων και 2 κλιματιστικα. Στο σενάριο που έχω δημιουργήσει, όπου εισάγω όλες τις παρεμβάσεις που θα γίνουν, στην στήλη του κόστους εισάγω τις αντίστοιχες τιμές (53 ευρω/τ.μ για τη μόνωση, το ποσο/τ.μ κουφ'ωματος και την τιμή των 2 κλιματιστικών αντίστοιχα. Τρέχοντας όμως την μελέτη και αφού βγουν τα αποτελέσματα, ριχνωντας μια ματια στην οικονομοτεχνική μελέτη παρατήρησα ότι το "Αρχικό Κόστος Επένδυσης" είναι διαφορετικό από το άθροισμα των 3 προσφορών και μάλιστα κατά περιπου 1000 ευρώ. 'Εχω τσεκάρει τα εμβαδά τουλάχιστον 10 φορές και δεν μπορω να βρώ το λάθος. Μήπως έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει?και άν βασικά είναι απαραίτητο το "Αρχικό Κόστος Επένδυσης" να συμπίπτει με τις προσφορές? (νομίζω ότι αυτά πρέπει να είναι ακριβώς τα ίδια).

Ευχαριστώ πολύ

 

 

δεν κάνεις κάτι λάθος, το προγραμμα του ΤΕΕ έχει πρόβλημα στα συστήματα θέρμανσης και ψύξης. αν δοκιμάσεις να βάλεις την τιμή που θες στο δίκτυο διανομής, θα δεις οτι σου βγαίνει σωστά..

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανάλογες παρεμβάσεις με αυτές που λες στη θερμομόνωση και τα ανοίγματα. Στα συστήματα προτείνω 3 αερόψυκτες ΑΘ split: 2 9άρες και 1 12άρα: 850+850+1100=2800.

Στο σενάριο στη μονάδα παραγωγής θέρμανσης έχω βάλει τα 1400 και στη μονάδα παραγωγής ψύξης τα 1400 επιμερίζοντας.

Οι τιμές στην οικονομοτεχνική συμπίπτουν χωρίς να έχω προβλήματα με το TEE-KENAK.

Δοκίμασε και την αλλαγή της υποδιαστολής στα windows. :sad:

 

Κάνε άλλο 1 σενάριο μόνο με τη μόνωση, άλλο 1 μόνο με τα ανοίγματα και δες ότι οι τιμές συμπίπτουν ανά παρέμβαση για να δεις που το χάνεις.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμα.

Από την εμπειρία σας, υπάρχει περίπτωση σε πολυκατοικία (ως σύνολο), χτισμένη το 1982 με ανεπαρκή θερμομόνωση (2εκ πετροβάμβακας ενδεχομένως) και κουφώματα με μεταλλικό πλαίσιο με μονό υαλοπίνακα, να επιτευχθούν οι ενεργειακοί στόχοι (40% κτηρίου αναφοράς) ΜΟΝΟ με αντικατάσταση κουφωμάτων?

Θεωρώ πως όχι και πως δεν χρειάζεται να μπω στον κόπο για έκδοση ΠΕΑ (οι πελάτες δεν έχουν σκοπό να επενδύσουν σε άλλες παρεμβάσεις)

 

Τι πιστεύετε ?

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.