Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλέξιμες παρεμβάσεις - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ / ΥΠΟΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΩΝ

3. ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ/ΨΥΞΗΣ Ισχύς P(kW)

3.Ζ Αντλίες θερμότητας αέρα – αέρα διαιρούμενου τύπου (split) για θέρμανση/ ψύξη χώρου ** (Κατηγορίες δαπάνης βάσει της ψυκτικής ισχύος split unit σε kW)

 

ΑΝΩΤΑΤΑ ΟΡΙΑ ΕΠΙΛΕΞΙΜΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ ΑΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΔΑΠΑΝΗΣ - ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΩΝ (€/μονάδα)

P≤2.6   -    2.6<P≤3.5    -  P>3.5

850             1.100              2.000

 

Για τοποθέτηση απλών κλιματιστικών splits , δεν έχω καταλάβει αν τα όρια προυπολογισμού είναι ανά μονάδα ή στο σύνολο.

 

Δηλαδή θέλω ας πούμε να βάλω σε ένα σπίτι 3 κλιματιστικά 9000btu(2.64kw) και ένα 12000btu(3.51kW). Μπορώ να επιλέξω όσα 9000btu θέλω αρκεί να κάνουν μέχρι 1.100 ευρώ το καθένα ή όλα μου τα 9000btu πρέπει να κάνουν το πολύ 1.100ευρώ και δικαιούμαι και άλλα 2.000ευρώ για το 12000btu ? 

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρέστε μου την άγνοια....

Έχω ένα διεμέρισμα με σύστημα θέρμανσης τηλεθέρμανση απο τη ΔΕΗ.  Για ΖΝΧ έχω ένα boiler που συνδέεται με την τηλεθέρμανση, τους χειμερινούς μήνες, και θερμοσίφωνα τους θερινούς. Θέλω να βάλω ηλιακό (για τους θερινούς μήνες). Θα επιλέξω την υποκατηγορία παρέμβασης 4Α, σωστά;  Πού μπορώ να βρω πληροφορίες για το τι ακριβώς είναι οι περεμβάσεις 4Β και 4Γ;

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο επικοινώνησα με το HELPDESK του προγράμματος (2103000877 - κ. Μαυρίδης).

Μου είπε ότι όσον αφορά κοινόχρηστες παρεμβάσεις από μεμονωμένο διαμέρισμα (π.χ. θερμομόνωση δώματος από το διαμέρισμα του τελευταίου ορόφου), μπορούν να γίνουν, αρκεί να έχει διασφαλισθεί η σύμφωνη γνώμη των υπόλοιπων ιδιοκτητών της πολυκατοικίας.

Επίσης, μου είπε ότι θα επιδοτηθεί με βάση ολόκληρο το ποσό και όχι τα χιλιοστά του διαμερίσματος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Gsaraf συμφωνω. Ομως:

Οι νεες ΤΟΤΕΕ ομως αναφερουν (η μεγαλη αλλαγη απο τα προηγουμενα) οτι, οτι νεο τοποθετειται πρεπει να ειναι εντος οριων.

 

Ποιον ορίων όμως;

 

Οπως ρώτησα και σε αλλο νημα, σε περίπτωση που έχουμε ριζική ανακαίνιση, τοτε τα στοιχεία του κελύφους πρέπει να είναι κάτω απο τα όρια του πίνακα 3.3β της ΤΟΤΕΕ 1. Οταν δεν έχουμε ριζ. ανακαίνιση έχουμε μόνο τους περιορισμούς του προγράμματος για παραθυρα U< 3,2 και για υλικο θερμομόνωσης R= 0.9 (τριάρα με λ=0,033) . Λες οτι ανεξαρτητως, πρέπει αφου είναι αναβάθμιση, ανεξαρτήτως ριζ. αν. να πάμε με πίνακα 3.3β για το κέλυφος;

Edited by angelosk
Link to comment
Share on other sites

να επιχειρήσω μια διαλεύκανση στην οποία μάλλον οι μηχανολόγοι μπορούν να βοηθήσουν :oops: :

1. Καινούριος λέβητας με παροχή θέρμανσης και ζνχ σημαίνει ότι δεν επιδοτείται σε καμία περίπτωση ηλιακός?

2. Αν η απάντηση στο 1 είναι "επιδοτούνται και τα δύο υπό όρους", τί πρέπει να γίνει ως εγκατάσταση? να αποθηκευτεί ο ταμιευτήρας ζνχ έξω από το σύστημα θέρμανσης, πχ σε δώμα? ή τα έχω κάνει σαλάτα? :oops:

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

να επιχειρήσω μια διαλεύκανση στην οποία μάλλον οι μηχανολόγοι μπορούν να βοηθήσουν :oops: :

1. Καινούριος λέβητας με παροχή θέρμανσης και ζνχ σημαίνει ότι δεν επιδοτείται σε καμία περίπτωση ηλιακός?

2. Αν η απάντηση στο 1 είναι "επιδοτούνται και τα δύο υπό όρους", τί πρέπει να γίνει ως εγκατάσταση? να αποθηκευτεί ο ταμιευτήρας ζνχ έξω από το σύστημα θέρμανσης, πχ σε δώμα? ή τα έχω κάνει σαλάτα? :oops:

 

Εγώ έχω άλλη απορία; Ποιός λέβητας έχει ενσωματωμένο ταμιευτήρα ζνχ; Μήπως εννοεί λέβητα με εναλλάκτη ροής ζνχ, που υπάρχουν και εγκαθιστούμε κατά κόρον, οι γνωστοί επίτοιχοι λέβητες φ. αερίου;

 

Σε αυτή την περίπτωση συνδέεται ο ηλιακός με τον επίτοιχο μέσω solar kit, που καθορίζει, ανάλογα με την θερμοκρασία του ζνχ, αν θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί και φ. αεριο για την περαιτέρω θέρμανση του ζνχ ή όχι. Και έτσι παντρεύεται το 3.Β με το 4.Α. Και από τεχνικής άποψης είναι το πιο σωστό και πετυχαίνεται η μεγαλύτερη εξοικονόμηση ενέργειας που είναι το ζητούμενο.

 

Σε ολές τις άλλες περιπτώσεις π.χ. αντλίες θερμότητας, συμβατικοί λέβητες κλπ. ο ταμιευτήρας ζνχ είναι ένα δοχείο το οποίο όμως ειναι ξεχωριστό από κυρίως σύστημα θέρμανσης.

 

Εδώ χρειάζονται διευκρινίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ποιον ορίων όμως;

 

Οπως ρώτησα και σε αλλο νημα, σε περίπτωση που έχουμε ριζική ανακαίνιση, τοτε τα στοιχεία του κελύφους πρέπει να είναι κάτω απο τα όρια του πίνακα 3.3β της ΤΟΤΕΕ 1. Οταν δεν έχουμε ριζ. ανακαίνιση έχουμε μόνο τους περιορισμούς του προγράμματος για παραθυρα U< 3,2 και για υλικο θερμομόνωσης R= 0.9 (τριάρα με λ=0,033) . Λες οτι ανεξαρτητως, πρέπει αφου είναι αναβάθμιση, ανεξαρτήτως ριζ. αν. να πάμε με πίνακα 3.3β για το κέλυφος;

 

Να το γράψω όπως το λέει ο ΚΕΝΑΚ 2017 (ΦΕΚ 2367Β/2017 Κεφ. Γ αρ. 7 παρ.6):

Στα υφιστάμενα κτίρια ή υφιστάμενες κτιριακές μονάδες, κάθε δομικό στοιχείο που αποτελεί τμήμα του κελύφους, όταν τοποθετείται εκ των υστέρων ή αντικαθίστανται, και κάθε τεχνικό σύστημα, όταν τοποθετείται εκ των υστέρων, αναβαθμίζεται ή αντικαθίσταται, ικανοποιεί τις ελάχιστες απαιτήσεις ενεργειακής απόδοσης της παρούσας, κατά τα οριζόμενα στα άρθρα 7 και 8 του ν.4122/2013 στο βαθμό που αυτό είναι τεχνικά, λειτουργικά και οικονομικά εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.