Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Συνάδελφοι, πόσο καιρό παίρνει  η μεταφορά από κατάσταση 8γ σε 7??

 Λόγω αναβάθμισης του Πληροφοριακού Συστήματος του Προγράμματος, ΜΗΝ ΠΡΟΒΕΙΤΕ σε καμία ενέργεια έως ότου η αίτησή σας επιστρέψει σε κατάσταση «07. Αίτηση σε υλοποίηση παρεμβάσεων»

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

9 ώρες πριν, gsaraf said:

Μου είπαν για μία περίπτωση εγκατάστασης αντλίας θερμότητας χωρίς ΕΕΜΚ.

Μετά τον έλεγχο τους έδωσαν προθεσμία να εκδοθεί ΕΕΜΚ μέχρι 31/1/19.

Ωστόσο, ο μηχανικός υπέβαλε μια ΥΔ ότι η αντλία θερμότητας εμπίπτει στην κατηγορία των κλιματιστικών (ή κάτι παρόμοιο, δεν έχω δει την ΥΔ) κ' δεν απαιτείται ΕΕΜΚ. Το δέχθηκαν κ' η αίτηση μετέβη στο στάδιο προς εκταμίευση.

Γνωρίζει κάποιος  βάσει ποιας νομοθεσίας η αντλία θερμότητας εξαιρείται από τη γενική υποχρέωση έκδοσης ΕΕΜΚ κατά την εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης;

Μέχρι τώρα νόμιζα ότι μόνο το ΦΑ εξαιρείται.

Μπορεί να την πέρασε ως αντλία θερμότητας αέρα-αέρα (κλιματιστικό) ή να δήλωσε πως δεν έχει αποσυνδεθεί μόνιμα η ιδιοκτησία από το κοινόχρηστο σύστημα  κεντρικής θέρμανσης της πολυκατοικίας (αν πρόκειται για οριζόντια ιδιοκτησία)), τοποθετώντας διαχωριστικές βάνες για κατ΄επιλογή χρήση μίας εκ των 2 διαφορετικών πηγών θέρμανσης κάθε φορά (α) κοινόχρηστος λέβητας, β) αντλία θερμότητας), δηλαδή "διασκευή" εγκατάστασης κεντρικής θέρμανσης..
Τέλος, αν πρόκειται για μονοκατοικία. όπου υπάρχει ήδη εγκατεστημένο "αυτόνομο σύστημα θέρμανσης", πρόκειται για "τμηματική αντικατάσταση" της εγκατάστασης κεντρικής θέρμανσης (ως προς τη μονάδα παραγωγής θερμότητας.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εξης περίπτωση

Ο ωφελούμενος αποφάσισε να μην πραγματοποιήσει μια παρέμβαση, μόνωση.

Ο προμηθευτής όμως έχει ήδη λάβει την προκαταβολή ( το 70% του δανείου)

Εχει ζητηθεί από τον προμηθευτεί να επιστρέψει την προκαταβολή πίσω στην τράπεζα.

Στο πληροφοριακό σύστημα δεν με αφήνει να διαγράψω τον συγκεκριμένο προμηθευτή. Μπορώ μόνο να αλλάξω τα ποσά των προκαταβολών.Τι να κάνω ? να αλλάξω τα ποσά των προκαταβολών? να βάλω προκαταβολή 0 στον προμηθευτή αυτόν?

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, tsx said:

To IBAN εμφανίζεται αφού δηλώσεις προμηθευτές. Μήπως εκεί σκαλώνεις;

Όχι. Και με καταχωρημένους προμηθευτές, το κουμπί IBAN λείπει (Τρέχουσα Κατάσταση : 07. Αίτηση σε υλοποίηση παρεμβάσεων).

Συμβαίνει σε ορισμένες αιτήσεις. Νομίζω στις πιο πρόσφατες υπαγωγές...

Clip.jpg

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

Όντως, δεν εμφανίζεται σε όσους είναι με δάνειο. Ίσως επειδή ήδη υπάρχει λογαριασμός αντιστοιχισμένος στον ωφελούμενο...

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει και σε αιτήσεις χωρίς δάνειο...

Κάτι πρέπει να άλλαξαν στην πλατφόρμα από ένα χρονικό σημείο και μετά. Το γιατί δεν καταλαβαίνω...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και στις 12 υποθέσεις μου που είναι χωρίς δάνειο και σε κατάσταση "07. Αίτηση σε υλοποίηση παρεμβάσεων", εμφανίζεται κανονικά το πεδίο του ΙΒΑΝ

Link to comment
Share on other sites

Για την πληρωμή των εισφορών στο ΙΚΑ, εκτός από την απόδειξη πληρωμής, να ανεβάσουμε κανα άλλο από τα έντυπα που μου έδωσαν στο ΙΚΑ;  Και αν ναι ποιο απ' όλα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.