Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλησπερα

ηθελα να ρωτησω σε οσουν εχουν φτασει στο βημα 7. Εχω ανεβασει τα δικαιολογητικα και εχω συμπληρωσει τα ποσα στα καταβληθεντα ιδια κεφαλαια. Εντουτοις μου εμφανιζει μονο τους προμηθευτες και οχι τους ενεργειακους επιθεωρητες για να καταχωρησω τις πληρωμες για τα ΠΕΑ. Το ποσο για τα ιδια κεφαλαια ειναι μικροτερο και δεν με αφηνει να προχωρησω στο βημα 8. Εσας εμφανιζονται οι επιθεωρητες στην συγκεκριμενη καρτελα;

Edited by Antonis Glykas
Διορθωση
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι, δεν εμφανίζονται οι ενεργειακοί επιθεωρητές.

Στις αντίστοιχες καρτέλες, θα καταχωρήσετε τα στοιχεία των 2 αποδείξεων (ημ/νία, ποσό κλπ) (ΛΟΙΠΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ), θα ανεβάσετε τις αποδείξεις (ΨΗΦΙΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ) κ' τα καταθετήρια (ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα

ευχαριστώ για την απάντηση. Συμπλήρωσα τα ποσά και παρόλα αυτά μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα

  • Προσοχή: Δεν έχει καλυφθεί κατά 100% το απαιτούμενο ποσό ιδίων κεφαλαίων βάσει παραστατικών, βάσει των ποσών που καταχωρήθηκαν στα καταβληθέντα ίδια κεφάλαια
 
 
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο Απαιτούμενο ποσό ιδίων κεφαλαίων βάσει παραστατικών το έχει τόσο ψηλά αφού το ποσοστό επιδότησης είναι 65%. Δεν θα έπρεπε να είναι 16.022,10-10.414,37=5.607,73??

problem.png

Link to comment
Share on other sites

Ίδια κεφάλαια που πρέπει να εμφανισθούν ως καταβληθέντα, είναι κ' η διαφορά "Κόστος παραστατικών (17.387,60)" μείον "Επιλέξιμο κόστος (16.022,10)".

Link to comment
Share on other sites

Ποσό μη επιλέξιμο 17.387,60-16.022.1=1.365,5

Ίδια κεφάλαια από επιλέξιμο ποσό 16.022,1-10.414,37=5.607,73

Σύνολο ιδίων κεφαλαίων 5.607,73+1.365,50=6.973,23

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, gsaraf said:

Ίδια κεφάλαια που πρέπει να εμφανισθούν ως καταβληθέντα, είναι κ' η διαφορά "Κόστος παραστατικών (17.387,60)" μείον "Επιλέξιμο κόστος (16.022,10)".

 

1 λεπτό πριν, tsx said:

Ποσό μη επιλέξιμο 17.387,60-16.022.1=1.365,5

Ίδια κεφάλαια από επιλέξιμο ποσό 16.022,1-10.414,37=5.607,73

Σύνολο ιδίων κεφαλαίων 5.607,73+1.365,50=6.973,23

τώρα το πρόσεξα.. στον καθε προμηθευτή πρέπει να υπολογίσω ποσα έβαλε παραπάνω και έχει ενα πεδιο Ποσό μη επιλέξιμο... 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!!!

problem2.JPG

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, μια βοήθεια παρακαλώ όποιος γνωρίζει.

Έχω και εγώ το ίδιο μνμ, ότι δηλαδή δεν έχουν καλυφθεί κατά 100% τα ίδια κεφάλαια.

Μια από τις παρεμβάσεις είναι θερμοπροσωψη. Το τιμολόγιο προμηθευτή για υλικά-εργασια π.χ. 10000 ευρώ. Το ΙΚΑ 500 ευρώ. Η επιδότηση μου 70%. Για να βάλω προκαταβολή έκανα 10000-500=9500 και κατάθεση το 30% του 9500.

Βλέπετε κάποιο λάθος σε αυτό? Νομίζω ότι από εκεί προκύπτει η διαφορά.

Επίσης ενώ οι ασφαλιστικές εισφορές είναι καταχωρημένες δεν εμφανίζονται στο πεδίο "τελικό ποσό ασφ. εισφορών", στο πλαίσιο "Στάδιο υλοποίησης". Δείχνει ότι είναι 0

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θέλω να αιτηθώ παράταση ολοκλήρωσης έργου γιατί θέλουμε να ξεκινήσουμε όταν καλυτερέψει ο καιρός.

Στην αιτιολόγηση τι βάζω? Αρκεί στο πεδίο "σχόλια" να αναφέρω ότι λόγο κακοκαιρίας δεν είναι δυνατή η ολοκλήρωση των εργασιών?

Θα απαιτηθεί και υποστηρικτικό έγγραφο, όπως αναφέρει ο οδηγός?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είχε κάποιος περίπτωση μόνωσης με δύο παραστατικά, ένα για τα υλικά και ένα για εργασία;

Στην καρτέλα Καταχώρηση Δαπανών του ΠΣ, για το παραστατικό της εργασίας δεν σε αφηνεί να δηλώσεις στο πεδίο "Ποσότητα (m2/τεμάχια)"' . 

Αντίθετα, για τα υλικά πρέπει να δηλώσουμε ποσότητα. Στο παραστατικό όμως των υλικών υπάρχουν διάφορα υλικά που το καθένα έχει τη δική του μονάδα μέτρησης πχ πολυστερίνη 55τμ, γωνιόκρανα 20μ, Δοχεία αστάρι 5τεμ. Τι δηλώνουμε; Την επιφάνεια σε τμ του τοίχου που μονώσαμε, όπως κάνουμε δηλαδή και όταν έχουμε ένα παραστατικό υλικά με εργασία μαζί;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.