Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Δεν ξεπερνιέται, πρέπει να φαίνεται στο Ε1 κύρια κατοικία, κάνε τροποποίηση του Ε1, ειναι πολύ απλό για τον λογιστή.

 

 

Δεν έτυχε σε κανέναν με ψιλή κυριότητα και επικαρπωτή?

 μπορεί τώρα ο λογιστής να κάνει τέτοια αλλαγή??το Ε1 θα βγει καινουριο σε λίγο καιρο....

Εγω λέω να το προχωρήσω δηλώνοντας πρωτη κατοικία για να δω αν θα το απορρίψει μετά με τους ελέγχους αν και ο οδηγός ειναι ξεκαθαρος...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω τέτοια περίπτωση και περιμένω να δηλώσω και τους δύο στην καρτέλα των συνιδιοκτητών... Θα δούμε τι θα βγάλει μετά...

 και πως το πέρασες από το στάδιο της κύριας κατοικίας??τι δήλωσες??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα 6ψηφιο για δυο διαμερίσματα πρότασης πολυκατοικίας (Ισόγειο-Όροφος), αλλά δεν μου έκανε οριστική την αίτηση της πολυκατοικίας, παρόλο που για τα διαμερίσματα οριστικοποιήθηκε.

 

Κάποιος με μεμονωμένο διαμέρισμα??

Link to comment
Share on other sites

αυτό που μας έκανε χτες με τα διαμερίσματά η τις μονοκατοικίες που τις έπαιρνε σαν πολυκατοικίες είχαμε κανένα νεότερο?

 

Οχι ακομα, απλα καποιοι συναδελφοι που μιλησαν με helpdesk τους ειπαν οτι το γνωριζουν και θα αλλαξει........ τωρα τι θα γινει με τους πελατες που εχουν χασει ηδη μια μερα οριστικης υποβολης μυστηριο

Link to comment
Share on other sites

Τη συγκεκριμένη αίτηση την έχει αναλάβει ο ίδιος ο ωφελούμενος. Έκανε ακύρωση της παλιάς από ότι μου είπε και τώρα το ξανακάνει. Δεν το λέω με 1000% σιγουριά ακόμη δηλαδη ότι αυτό έφτιαξε γιατί δεν τελείωσε, αλλά η εκτίμηση μου είναι ότι αυτό θα ήταν το πρόβλημα.

Δηλαδή έκανε την ακύρωση και την δέχτηκε το σύστημα ετσι απλά ?

ΚΑι με την νέα αιτηση προχώρησε χωρίς πρόβλημα?

Δεν είχε θεμα με το ΠΕΑ ότι χρησιμοποιούταν από αλλη αιτηση ?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο σε περίπτωση μηνύματους για λάθος λόγω ωφέλιμης επιφάνειας ΠΕΑ που ξεπερνάει τα 7μ2 σε σχέση με το Ε9 (λόγω κοινόχρηστου χώρου-ΜΘΧ). Θέλω να αλλάξω το ΠΕΑ και να βάλω ωφέλιμη=εμβαδό Ε9 αλλα δεν μου το επιτρέπει το buildingcert που πηρα τηλ για ανάκληση.Τι είναι καλό να κάνω σε αυτή την περίπτωση??Να περιμένουμε τι θα γίνει γενικά με την περίπτωση ή έχει βρεθεί κάποια λύση?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο σε περίπτωση μηνύματους για λάθος λόγω ωφέλιμης επιφάνειας ΠΕΑ που ξεπερνάει τα 7μ2 σε σχέση με το Ε9 (λόγω κοινόχρηστου χώρου-ΜΘΧ). Θέλω να αλλάξω το ΠΕΑ και να βάλω ωφέλιμη=εμβαδό Ε9 αλλα δεν μου το επιτρέπει το buildingcert που πηρα τηλ για ανάκληση.Τι είναι καλό να κάνω σε αυτή την περίπτωση??Να περιμένουμε τι θα γίνει γενικά με την περίπτωση ή έχει βρεθεί κάποια λύση?

 

και εγώ έχω τέτοια περίπτωση με κλιμακοστάσιο ΜΘΧ και μου το "κόψανε" λόγω διαφοράς στην ωφέλιμη επιφάνεια του Ε9 και του ΠΕΑ. Εντωμεταξύ ο λογιστής του ιδιοκτήτη ήταν κάθετος ότι κλιμακοστάσιο που δεν είναι κοινόχρηστο αλλά ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη δηλώνεται σαν κύριος χώρος... Μπλέξιμο!!! Στο buildingcert τι σου είπαν?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε μονοκατοικία (κτηριακη μονάδα) έχουμε από οικοδομική άδεια 100 τ.μ για την κατοικία. Όμως η επιφάνεια αυτή περιλαμβάνει 90 τ.μ. ωφέλιμη κατοικία (όπως φαίνεται  στο πεα και στο ε9) και 10 τ.μ. κλιμακοστάσιο (όπως φαίνεται στο ε9 ως β.χ.). Στα τ.μ. οικοδομικής άδειας τι συμπληρώνουμε ?? 100?? ή 90??

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω τέτοια περίπτωση με κλιμακοστάσιο ΜΘΧ και μου το "κόψανε" λόγω διαφοράς στην ωφέλιμη επιφάνεια του Ε9 και του ΠΕΑ. Εντωμεταξύ ο λογιστής του ιδιοκτήτη ήταν κάθετος ότι κλιμακοστάσιο που δεν είναι κοινόχρηστο αλλά ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη δηλώνεται σαν κύριος χώρος... Μπλέξιμο!!! Στο buildingcert τι σου είπαν?

Τι μήνυμα λαθους σου βγαζει ? 1.οτι δεν εκπληρώνεται ο ενεργειακός στόχος και 2. ότι υπερβαινεις τα 7 τμ διαφορά που επιτρέπεται να αποκλίνουν το Ε9 με την άδεια?

ή μόνο το 2 ? Εμένα μου βγαζει και τα δυο σφάλματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.