Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το τελευταίο εκκαθαριστικό συνήθως κοιτάμε.

 

Διάβασα το εξής άρθρο που με προβλημάτισε.

https://www.b2green.gr/el/post/55601/exoikonomo-ii-to-dikaio-tou-grigoroterou

 

Οι αιτήσεις θα είναι τόσο λίγες που θα είναι και θέμα τύχης το ποιος θα προλάβει.

Αν δεν πέσει το σύστημα, θα έχουν πλεονέκτημα οι εταιρείες που θα περνάνε πολλές αιτήσεις ταυτόχρονα, ένας υπάλληλος την κάθε αίτηση.

Μετά θα έχουν πλεονέκτημα όσοι θα έχουν οπτική ίνα (100Mbps) καθώς θα ανεβάζουν τα αρχεία πιο γρήγορα. Όσοι έχουν την ατυχία να είναι σε περιοχές με αργό ίντερνετ (υπάρχουν ακόμα περιοχές χωρίς αξιοπρεπές mobile internet και με ADSL < 4Mbps) ίσως δεν προλάβουν ούτε έναν πελάτη.

Αν κάποιος έχει άκρη σε υπάλληλο του συστήματος, ίσως να έχει περάσει τις αιτήσεις του πριν ανοίξει καν το σύστημα.

 

Όπως το βλέπω, όσοι επιδοτηθούν θα ψηφίσουν σύριζα και όσοι μείνουν εκτός θα ψηφίσουν αντιπολίτευση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια μεγάλη ξεφτίλα είναι όλο αυτό που γίνεται με το Εξοικονομώ. Και δυστυχώς οι μηχανικοί το δεχόμαστε... Και φυσικά το ΤΕΕ δεν είναι πουθενά, έστω και μια ανακοίνωση για τα "μάτια του κόσμου". Έχουμε 3 βδομάδες που ασχολούμαστε μόνο με αυτό, χωρίς να ξέρουμε πολλά πράγματα πως θα πρέπει να τα δηλώσουμε και με τις οδηγίες και τα παραρτήματα να έρχονται πολύ αργά. Και στο τέλος όποιος είναι πιο γρήγορος... 

 

υ.γ σε τηλ. επικοινωνία με το helpdesk την Παρασκευή στην ερώτηση μου πως υπολογίζουμε την αξία του ακινήτου για την ριζική ανακαίνιση δεν καταλάβαινε τι τη ρωτούσα!!! και με παρέπεμψε σε ένα τηλέφωνο του υπουργείου. Το σήκωσε μια γυναίκα που φυσικά και αυτή δεν ήξερε τι να μου πει και μου ανέφερε ότι πολλοί παίρνουν και ρωτάνε... Ξεφτίλα!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. να κάνω μία ερώτηση. στα στοιχεία του ακινήτου μέσα στο Πληροφοριακό Σύστημα, αναφέρεται στα "τετραγωνικά ακίνητου βάση οικοδομικής άδειας". Εκεί συμπληρώνουμε τα τετραγωνικά όλων των ορόφων της οικοδομής συνολικά, ή του ενός ορόφου που αφορά εμάς (υποθέτω το 1ο, αλλα θέλω να είμαι σίγουρος).  και στην "επιφάνεια κύριων χώρων ακινήτων", βάζουμε τα τετραγωνικά του διαμερίσματος?

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για διαμέρισμα θα έβαζα τα τ.μ. του ΠΕΑ. Αρκεί να καλύπτονται προφανώς από την οικ. αδ. (τα συνολικά της πολυκατοικίας).

Το διαμέρισμα στο Ε9 μπορεί να είναι έως και 7 τ.μ. μεγαλύτερο ή μικρότερο.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως έχουν το πεδίο, αυτό καταλαβαίνω. Μα στην οικοδομική άδεια, γράφει μόνο τετραγωνικά ορόφου, και συνολικά όλης της οικοδομής. Δεν αναφέρει ότι πχ, στον 1ο οροφο, το διαμερισμα Α2 είναι πχ 90 τμ. Λέει μόνο 1ος όροφος 200 τμ.

 

Φίλε Sw0rdf1sh, σύμφωνω με αυτό που λες. Αλλά απο την στιγμή που θα κάνουν έλεγχο και με την Οικοδομική άδεια, η οποία παρέχει μόνο συνολικά τετραγονικά κάθε οροφου και όλου του ακινητου, γιατί να ζητήσουν να βάλουμε τετραγωνικά βάση της άδειας, τα οποία δεν αναγράφονται στην άδεια (τ.μ. διαμερισματος)

 

 

 

  Edited by Κυπαρίσσης Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε ενδιαφέρει. Το 200 καλύπτει τα 90 που είναι το Α1.

90 είναι η ιδιοκτησία. Λιγότερα μη βάλεις (απ το ΠΕΑ).

 

Τι να σου πω. Οι γνώμες διίστανται. Αν λέει αδείας εκεί θα πρέπει να μπει της άδειας. Διαμέρισμα είναι άρα πως να γίνει η διασταύρωση. Μόνο αν χωράει μέσα στην άδεια το διαμέρισμα.

Σε 1η φάση σου λέει με το Ε9 το συγκρίνει το διαμέρισμα.

Πρέπει να το δούμε εκείνη την ώρα.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει οριστική υπαγωγή για κάποιον που θα πάρει δάνειο δεν θα πρέπει να επιλέξει τράπεζα και να γίνει πρώτα έλεγχος από τη τράπεζα αν μπορεί να πάρει δάνειο? 

Link to comment
Share on other sites

Έχετε πουθενά screenshots από αίτηση για διαμέρισμα; Γιατί εγώ υποθέτω ότι στο διαμέρισμα θα βάζουμε τα τετραγωνικά του Ε9, δεν θα έχει πεδίο τ.μ. βάση άδειας. Αυτό το στηρίζω στο ότι ο οδηγός στο διαμέρισμα δεν αναφέρει πουθενά διασταύρωση με τα τ.μ. της οικοδομικής άδειας παρά μόνο με του Ε9

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.