Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

9 hours ago, laxanos said:

Κι αφού δε γίνεται λογω ανικανότητας, έλλειψης προσωπικού, δόλου κ.ο.κ να μπουν κριτήρια αξιολόγησης πρίν  την επιλογή για ποιο λογο δεν μπήκε η σκέψη να ανοίξει το συστημα για 10 20 30 μέρες πανελλαδικά να γίνουν οι αιτήσεις και η επιλογή να γίνει έστω με κλήρωση? Λεω γω τωρα....

Δυστυχώς, η σειρά προτεραιότητας δε μπορεί να αλλάξει, τουλάχιστον σε αυτό το πρόγραμμα.

Όταν καθορίστηκε το πλαίσιο της χρηματοδότησης που αντιστοιχεί σε Ευρωπαϊκά κονδύλια, καθορίστηκαν τα κριτήρια και ο τρόπος. Υπενθυμίζω π.χ. πως τότε η προσπάθεια ήταν να δοθεί η δυνατότητα χαμηλότερης ενεργειακής αναβάθμισης στα χαμηλότερα εισοδήματα, το οποίο η Ευρώπη δεν το ήθελε. Αν λοιπόν αποφασίσουμε να αλλάξουμε τον τρόπο που θα κατοχυρώνει κάποιος τη θέση του στο πρόγραμμα, θα πρέπει πέρα από τον αλγόριθμο που θα δημιουργήσουμε και την προσαρμογή του πληροφοριακού πάνω στον αλγόριθμο, να ζητήσουμε, να διαπραγματευτούμε και τελικά να πάρουμε την έγκριση από έξω, πράγμα που πλέον δεν είναι εφικτο να γίνει.

Edited by ZafeirisA
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η διαχειρίστρια εταιρεία θα έχει άραγε κάποια κύρωση ή όλα μέλι γάλα??

Edited by getsakna
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται οι πρώτες περιφέρειες να είναι έτσι απλά αδικημένες χωρίς να υπάρχει κάποια λύση, κάποιος υπεύθυνος για αυτή τη δύσκολη κατάσταση που αντιμετωπίσαμε. Τώρα οι υπόλοιποι θα κάνουν πολύ πιο χαλαρά τη δουλειά τούς. Απλά ντροπή κ αισχος....

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, yian said:

@Maria Electrical Engineer έτοιμος είμαι (μάλλον) αλλά τι παίζει με το δάνειο? Πότε μας ζητάει δικαιολογητικά κτλ? Έχω ξεχάσει πλήρως τι κάναμε σε αυτή τη φάση στον πρώτο κύκλο...

Αν θυμάμαι καλά από τον πρώτο κύκλο, η δυνατότητα να προχωρήσεις με τα δικαιολογητικά του δανείου ενεργοποιήθηκε μόλις τελείωσαν οι υποβολές σε όλες τις Περιφέρειες. 

Edited by lloyd
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tsx said:

Και μία μία να τις χωρίσουν τις περιφέρειες, αυτή που θα είναι πρώτη θα έχει μεγάλο πρόβλημα, γιατί τότε μπαίνουν πάρα πολλοί συνάδελφοι να τεστάρουν την πλατφόρμα ,ώστε να ετοιμάσουν κατάλληλα τις δικές τους αιτήσεις.

Σχεδόν όλοι μου οι γνωστοί από περιφέρειες που δεν είχαν ενεργοποιηθεί, μπήκαν το πρωί, όχι από τις 12:00 αλλά λίγο αργότερα με την ησυχία τους, για να κάνουν τις δοκιμές τους. 

Την επόμενη φορά ας αξιωθούν να σκεφτούν το εξής απλό : Βγάλτε την πλατφόρμα για ένα μήνα στον αέρα για όλους ώστε να κάνουμε τα δοκιμαστικά μας και έπειτα να ανοίξει ανά περιφέρεια για τις υποβολές. Αλλά φοβάμαι ότι μιλάμε σε τοίχο..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και η επίσημη ανακοίνωση, περί εξάντλησης πόρων και κλείσιμο του συστήματος για ΠΚΜ κτλ.

Και μιας και κατάλαβαν το "λάθος" τους (αφού τους έκραξε το 1/3 της χώρας) "σπασανε" τις επόμενες περιφέρειες.

Ενα ενδιαφέρον στατιστικό. Στη ΠΚΜ και λοιπές, κατατέθηκαν 20.000+ αιτήσεις, αλλά οριστική υποβολή πήραν οι 11200+ οι οποίες ουσιαστικά εξαντλησαν τα κεφάλαια.

Αυτό σημαίνει πως οι συνάδελφοι/πολίτες που ξεκίνησαν την αίτηση, είχαν στο μυαλό τους να την τελειώσουν/υποβάλλουν οριστικά για να μην έχουν παρατράγουδα στη συνέχεια. 

Ενώ στη πρώτη φάση απο σχεδον 15000 καταθέσεις αιτήσεων, οριστικά υποβλήθηκαν μολις 500+ 

Αναζητήστε το δημοσίευμα για τους ακριβείς αριθμους...

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Maria Electrical Engineer said:

@Kane θέλω να πιστεύω ότι θα κυλήσει ομαλά, χωρίς δηλαδή να προηγηθούν όσοι κινούνται με ίδια κεφάλαια εκείνων που αιτουνται δάνειο... Ειδομεν!

 

Δε το νομίζω αγαπητή μου! Είμαι σίγουρος, πως θα προχωρήσουν γρηγορότερα προς υπαγωγή αυτοί που εχουν επιλέξει ιδία κεφάλαια. Και ειναι λογικο...γι'αυτο το κάνουν.

Για επιβεβαίωση, θα απαντήσω στο μελλον. Εχω συναδελφο με 10 περίπου οριστικες υποβολές, απ'τις οποιες 4 ή 5 μου ειπε ηταν με ιδια κεφάλαια. Εχουμε και κοντινούς αρ.πρωτ. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, ασχολίαστο το ότι σύμφωνα με την ανακοίνωση η οποία βγήκε στις 9 παρά το βράδυ, τα κονδύλια εξαντλήθηκαν στις 8.45 το πρωί

Για 12 ολόκληρες ώρες, ένα σωρό κόσμος αναρωτιόταν αν μπορούσε να υποβάλει οριστικά ή όχι, αν το μήνυμα εξάντλησης των πόρων ήταν σφάλμα ή πραγματικότητα κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που πρόκειται να συμβεί στις επόμενες περιφέρειες είναι ο ορισμός του first in..όποιος είναι ταχύτερος και πιο έτοιμος, θα προλάβει να στείλει περ/ρες αιτήσεις..θεμιτό εφόσον αυτοί είναι οι όροι του προγράμματος..

αυτό που ζήσαμε εμείς όμως εμείς δεν ήταν αγώνας ταχύτητας αλλά αγώνας υπομονής, αντοχής, αγώνας του παρατάω ότι κάνω για ένα 24ωρο και κυρίως αγώνας για το ποιός εχει καλύτερη σύνδεση, ταχύτητες, server κλπ..οχι ποιος είναι πιο έτοιμος αλλά ποιος είναι κοντά σε κόμβο, καφαο και άλλα τέτοια ωραία..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.