Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

1 λεπτό πριν, yian said:

Νιώθω ιδιαίτερα ηλίθιος που έκαναν το μεγάλο πείραμα στη πλάτη της Περιφέρειας μου και οι επόμενες περιφέρειες θα έχουν πολύ πιο χαλαρή διαχείριση. Ντροπή τους!

Άλλος ένα ηλίθιος εδώ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, yian said:

@Maria Electrical Engineer έτοιμος είμαι (μάλλον) αλλά τι παίζει με το δάνειο? Πότε μας ζητάει δικαιολογητικά κτλ? Έχω ξεχάσει πλήρως τι κάναμε σε αυτή τη φάση στον πρώτο κύκλο...

κι εγω στα ιδια για το 2ο σπιτι της οικογένειας...

Τώρα κρεμόμαστε απο τις...ορέξεις της Τράπεζας για το πότε θα κινηθούν.

Φίλοι ζήτησαν απο συναδέλφους (επειδη ακριβως ειναι χρονοβόρο) να επιλεξει ιδία κεφάλαια ωστε να περπατήσουν γρηγορότερα οι αιτήσεις τους, προς υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, getsakna said:

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=389&sni[524]=6579&language=el-GR

Πειραματόζωα και αδικία ως προς τις πρωτες περιφέρειες!!!

Αυτό σηκώνει ένδικα μέσα..είναι ντροπή!

Αθέμιτος ανταγωνισμός!

Ξεφτίλες..ουστ!

Με μία συγνώμη το λήξανε το θέμα...

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=389&sni[524]=6567&language=el-GR

Ντροπή μεγάλη γιατί η Δυτική Μακεδονία θα βάλει φακέλους μόνη της σε 1 μέρα.Και εμείς Κεντρική Μακεδονία μας έβαλαν να χτυπηθούμε με Ανατολική Μακεδονία,Ήπειρο,Θεσσαλία και Δυτική Ελλάδα και σε 2 μέρες (με προβλήματα του συστήματος λόγω υπερφόρτωσης) εξαντλήθηκαν τα χρήματα.Τι να αντέξει ο server και όποιος server με τόσες μεγάλες περιφέρειες και πληθώρα προτάσεων??(Εξαιρούμε την Αττική γιατί εξυπακούεται ότι θα πάει μόνη της).

Επίσης αν δείτε σε προηγούμενο δελτίο τύπου ήταν διαφορετική η κατανομή και οι ημερομηνίες.Δεν έχω τίποτα με τους συναδέλφους των άλλων περιφερειών αλλά εμείς των πρώτων ημερών αδικηθήκαμε κατάφορα από το Υπουργείο πραγματικά για το προβληματικό σύστημα υποβολής των προτάσεων και συνεχίζεται η αδικία με την αλλαγή στην κατανομή των περιφερειών.

Edited by ΜΑΡΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Και για να μην βγαίνει η ουρά του ΤΕΕ απέξω, να θυμίσω ότι ικανοποιήθηκε το  αίτημά του για μεγαλύτερη κατανομή περιφερειών το οποίο όμως κοινοποιήθηκε μετά το φιάσκο της έναρξης. Τα γρήγορα αντανακλαστικά του ΤΕΕ τα βλέπω μόνο όταν με καλούν να πληρώσω εισφορές και συνδρομές. Οι ανίκανοι.

Edited by yian
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Kane θέλω να πιστεύω ότι θα κυλήσει ομαλά, χωρίς δηλαδή να προηγηθούν όσοι κινούνται με ίδια κεφάλαια εκείνων που αιτουνται δάνειο... Ειδομεν!

@yian στη φάση δανείου στον α κύκλο συμπληρώνεις ξανά τα φορολογικά σου στοιχεία, ανεβάζεις μισθοδοσία ή σύνταξη ή φορολογική ενημερότητα αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας κλπ. Και βάζεις εγγυητή αν χρειαστεί, πρώτου βαθμού συγγένειας.

 

Edited by Maria Electrical Engineer
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, yian said:

Νιώθω ιδιαίτερα ηλίθιος που έκαναν το μεγάλο πείραμα στη πλάτη της Περιφέρειας μου και οι επόμενες περιφέρειες θα έχουν πολύ πιο χαλαρή διαχείριση. Ντροπή τους!

Εχεις δίκιο υπό την έννοια ότι ταλαιπωρηθήκατε πολλές ώρες πάνω στον υπολογιστή με τα κολλήματα του συστήματος....

Όμως και στις επόμενες περιφέρειες, που ας υποθέσουμε ότι το σύστημα θα δουλέψει σφαίρα, αν οι πόροι τελειώσουν σε 1 ώρα και από τις 10 αιτήσεις που θα ήθελα να κάνω τελικά κάνω τις 3... πάλι στο ίδιο αποτέλεσμα με εσας θα καταλήξουμε....δυστυχώς αυτό φοβάμαι...

Το μεγάλο πρόβλημα του Β κύκλου είναι οι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΠΟΡΟΙ για τη ζήτηση που υπάρχει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο αλλά εμείς μείναμε με ένα μεγάλο ΕΑΝ λειτουργούσε κανονικά, τι θα καταφέρναμε? Οι υπόλοιπες περιφέρειες που ελαφρύνθηκαν με την αναδιοργάνωση λογικά θα έχουν ένα αξιόπιστο σύστημα κατά την καταχώρηση των στοιχείων.

Link to comment
Share on other sites

Κι αφού δε γίνεται λογω ανικανότητας, έλλειψης προσωπικού, δόλου κ.ο.κ να μπουν κριτήρια αξιολόγησης πρίν  την επιλογή για ποιο λογο δεν μπήκε η σκέψη να ανοίξει το συστημα για 10 20 30 μέρες πανελλαδικά να γίνουν οι αιτήσεις και η επιλογή να γίνει έστω με κλήρωση? Λεω γω τωρα....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αναμφισβήτητα, οι συνάδελφοι των πρώτων περιφερειών αδικηθήκατε για δεύτερη φορά.

Θυμάμαι κ' πέρυσι την Άνοιξη το ζόρι που είχατε τραβήξει, ακόμα κ' μετά την 1η αναβολή, ενώ στη συνέχεια εμείς στην Αττική δεν αντιμετωπίσαμε κανένα απολύτως πρόβλημα (εννοώ πάντα μετά το αρχικό φιάσκο κ' την 1η αναβολή).

Είναι πραγματικά λυπηρό κ' δεν ξέρω πως αλλιώς να εκφράσω τη συμπαράστασή μου...

 

Όσον αφορά την περίπτωση ιδίων κεφαλαίων, η διαδικασία είναι γρηγορότερη μετά την υποβολή της αίτησης.

Δεν νομίζω ότι κατά την αίτηση, γίνεται γρηγορότερα η υποβολή όταν επιλεχθεί η μη δανειοδότηση, εκτός αν κάτι μου διαφεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Και μία μία να τις χωρίσουν τις περιφέρειες, αυτή που θα είναι πρώτη θα έχει μεγάλο πρόβλημα, γιατί τότε μπαίνουν πάρα πολλοί συνάδελφοι να τεστάρουν την πλατφόρμα ,ώστε να ετοιμάσουν κατάλληλα τις δικές τους αιτήσεις.

Σχεδόν όλοι μου οι γνωστοί από περιφέρειες που δεν είχαν ενεργοποιηθεί, μπήκαν το πρωί, όχι από τις 12:00 αλλά λίγο αργότερα με την ησυχία τους, για να κάνουν τις δοκιμές τους. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.