Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονομώ & Κλιμακοστάσιο


Recommended Posts

Τα προβληματα προκυπτουν εκει που δεν υπαρχει οριζοντια και πηγε ο ιδιωτης στο λογιστη και του πε:

100 ο οροφος. 2 διαμερισματα. 50 το καθενα.

 

Δεν του κοβε και εκει οτι καπως ανεβαινουνε (υπαρχει κλιμακοστασιο)!!!

 

Εκει περιλαμβανει το ε9 του διαμερισματος 50 περιεχοντας τον ΜΘΧ. ΠΕΑ θα ναι καπου κοντα στα 45. :) κατω απο τα 7 βεβαια οποτε οκ.

 

Ολες αυτες οι περιπτωσεις ειναι απολυτως νομιμες. Δηλαδη η αδεια τα καλυπτει. Αλλα φαινονται ως διαφοροποιησεις.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλο το μπέρδεμα και όλοι λίγο πολύ αντιμετωπίζουμε παρόμοιες περιπτώσεις. Εγώ αναρωτιέμαι αν έκανα τελικά καλά και αλλάξαμε το Ε9. Μπορεί λογιστικά να μην είναι σωστό τελικά γιατί μπορεί και να μην έχει γίνει σύσταση οριζόντιας και το κλιμακοστάσιο να ανήκει στον ιδιοκτήτη! Εγώ όμως οφείλω να το ξέρω; Η δουλειά του λογιστή ποια είναι; Πολύ άγχος και ευθύνη και δεν αξίζει..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Σε διώροφο κτίριο στο ισόγειο υπάρχει κατοικία με ξεχωριστή είσοδο και υπάρχει και κλιμακοστάσιο το οποίο οδηγεί αποκλειστικά στο διαμέρισμα του ορόφου. Το κλιμακοστάσιο οπότε ανήκει αποκλειστικά στον όροφο.  Γιατι να ανηκει στον οροφο; Δεν ειναι κοινοχρηστος χωρος; (υπαρχει συσταση-τι λεει;)
Το διαμέρισμα του ορόφου είναι 90τμ + 10τμ το κλιμακοστάσιο συνολικά 100τμ
 
Στην οικ. άδεια αναφέρεται το συνολικό εμβαδό  100τμ, ομοίως και στο Ε9 αναφέρει ωφέλιμη επιφάνεια 100τμ
 
Στο πρόγραμμα του εξοικονομώ θέλει να κάνει αίτηση το διαμέρισμα του ορόφου. Σ’ αυτή τη περίπτωση πως αντιμετωπίζουμε το θέμα? Δηλώνουμε το διαμέρισμα σαν τμήμα κτιρίου με ωφέλιμη επιφάνεια 90τμ συν ΜΘΧ το κλιμακοστάσιο 10τμ οπότε συνολική επιφάνεια 100τμ?
 
Δηλαδή στο ΠΕΑ θα αναφέρει       Ωφέλιμη επιφάνεια 90τμ        Συνολική 100τμ

 

Αν η συσταση αναφερει διαμερισμα + κλιμακοστασιο μαζι τοτε πως θα γραφτει;

Στο Ε1 δεν θα πρπει και εκει να ειναι σωστα τα τετραγωνικα. Ομως το Ε1 δεν παιρνει δεκαδικα σε περιπτωση που ειναι πχ 100,25τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

εγινε προσθήκη του κλιμακοστασίου και του ορόφου σε υπάρχουσα ισόγεια κατοικία. Το κλιμακοστάσιο οδηγεί μόνο στο διαμέρισμα. Και στο Ε9 ανήκει στο διαμέρισμα απλά αναφέρει το σύνολο του εμβαδού σαν κύριο χώρο. Σύμφωνα με φίλο λογιστή όταν το κλιμακοστάσιο ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη πρέπει να το δηλώνουν κύριο χώρο. Στο ετεαν σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν οτι εγώ το δηλώνω ωφέλιμη επιφάνεια συν το κλιμακοστάσιο σαν ΜΘΧ

Link to comment
Share on other sites

Ζιο7

Αν δεν υπαρχει αυθαιρεσια το προβλημα ειναι το ε9 και ειναι μονο λογιστικο.

 

Ο λογιστης (με προτροπη του ιδιωτη μαλλον) το εβαλε σα 1 γραμμη στο ε9 συνολο.

Ειτε θα βαλει στο ε9 στην ιδια γραμμη 90 κυριο χωρο και 10 βοηθητικο (η σκαλα μετραει και πανω και κατω, η τρυπα εαν υπαρχει οχι καθως μετραει μονο στο ισογειο και συνολικο ογκο) ειτε θα ο σπασει σε 2 γραμμες. Εκει θα συμβαδισει.

 

Elazaria

Εφοσον οτι μετρας το καλυπτει η αδεια (ειναι διαμερισμα? Δε λες) και η νομιμοποιηση εισαι οκ.

Εφοσον το ΠΕΑ (η ωφελιμη) συμβαδιζει με ε9 μετα την τακτοποιηση εισαι επισης οκ.

 

Στο φύλλο της Οικ. Αδειας που υποτίθεται θα ανεβάσουμε δεν φαίνονται τα τετραγωνικά του διαμερίσματος αλλά τα ολικά τετραγωνικά. Στην κάτοψη δίπλα αναγράφονται αναλυτικά ποια τετραγωνικά μετράνε..Να ανεβάσω και την κάτοψη; Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το υπουργείο μου είπαν ότι δε ζητάνε κάτοψη, μόνο το στέλεχος αδείας. Άρα τίποτα δε θα καταλάβουν. Και καλά εγώ έχω οροφοδιαμέρισμα... όσοι έχουν πολυκατοικία τι κάνουν; Αφού στο φύλλο αδείας δε φαίνονται τα τετραγωνικά του κάθε διαμερίσματος αλλά τα ολικά.  :confused: :confused:

Edited by elazaria
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά στα διαμερίσματα μόνο το Ε9 μας ενδιαφέρει! κύρια χρήση Ε9 και ωφέλιμη ΠΕΑ να μην έχουν διαφορά πάνω από 7τμ. Μην τρελαίνεστε με την άδεια....ας γράφει και 10000 τ.μ!

Edited by mechgiann
Link to comment
Share on other sites

Μονοκατοικία με ισογειο Β.Χ Α τ.μ. και Ά οροφο χώρο Κ.Χ. Β τ.μ.

ΠΕΑ α+β συνολική και β ωφέλιμη?

Ε9 δεν υπάρχει. Είναι φρεσκοαποκτηθέν.

Εισοδοι ξεχωριστοί για κάθε όροφο. Δεν υπάρχει εσωτερική σκάλα.

Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω ισόγεια Μονοκατοικία συνολικου εμβαδού 100 τ.μ.. Αποτελείται από ισόγειο διαμέρισμα 88 τ.μ. και ενα κλιμακοστάσιο 12 τ.μ. που οδηγεί στην ταράτσα και στο μελλοντικό όροφο. Στο Ε9 έχει δηλώσει 100 τ.μ. και ο λογιστής επιμένει πως είναι σωστο καθώς δεν έχει γίνει συμβόλαιο οροφοκτησίας. Εγω στο ΠΕΑ σκεφτηκα να δηλώσω 88 τ.μ. θερμαινόμενο χωρο και τα υπόλοιπα 12 σαν ΜΘΧ. Στον οδηγό του προγραμματος αναφέρει πως η συγκριση θα γινει με την ωφελιμη επιφανεια και πρέπει να έχει διαφορα μόνο 7 τ.μ.. Εγω τα παιρνάω. Θα χτυπήσει ή θα το περάσει γτ θα πιασει και τους Μ.Θ.Χ.??? Πως αντιμετωπίζεται εσείς τετοιες περιπτώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι περιπτώσεις με τις μονοκατοικίες που έχουν κλιμακοστάσιο ΜΘΧ είναι μπέρδεμα....ο οδηγός ουσιαστικά δεν έχει προβλέψει τι γίνεται σαυτές τις περιπτώσεις!

Προφανώς το ΠΕΑ το βγάζεις σωστά όπως λες.

Όπως λέει ο οδηγός στις μονοκατοικίες θα γίνεται σύγκριση ωφελιμη ΠΕΑ με κύρια χρήση άδειας.

Όμως η ωφέλιμη που δεν περιλαμβάνει το κλιμακοστάσιο δεν είναι σωστό να συγκριθεί με την επιφάνεια της άδειας που περιλαμβάνει το κλιμακοστάσιο! Ελπίζω να το καταλάβουν αυτό!!

Αν πάλι συγκρίνουν ωφέλιμη ΠΕΑ με κύρια χρήση Ε9, ο λογιστής μπορεί να έχει δίκιο λογιστικά και εσύ όμως σαν ενεργειακός επιθ. έχεις δίκιο στον τρόπο που βγάζεις το ΠΕΑ!

Για τις ανάγκες του προγράμματος νομίζω πρέπει να υποχωρήσει ο λογιστής και να δηλωθεί κύρια χρηση 88τμ και βοηθητική 12τμ....

Κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει σαυτές τις περιπτώσεις.....

Edited by mechgiann
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.