Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

3 λεπτά πριν, janna said:

... νεωτερων εντος καποιου χρονικού οριου .....

....Εχουν  περασει ηδη δυο χρονια

οι αρχαίοι της αρχαιολογίας τα μετράνε όλα με αιώνες..... οπότε ένα δυο χρονάκια είναι στιγμές .....

(συνοπτικά φορκέτ ιτ την αυτόματη θετική απάντηση αν περάσουν μερικές στιγμές)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Didonis said:

οι αρχαίοι της αρχαιολογίας τα μετράνε όλα με αιώνες..... οπότε ένα δυο χρονάκια είναι στιγμές .....

Λόγω εμπειρίας στο θέμα, να επισημάνω ότι τα μετράνε - καλύτερα - σε "τέρμινα". Συνήθως τρία (3).

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, JohnnyHoliday said:

Λόγω εμπειρίας στο θέμα, ....

σεβαστή η εμπειρία σου..... αλλά εγώ επιμένω να τους ονομάζω αρχαίους ...... 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Didonis said:

σεβαστή η εμπειρία σου..... αλλά εγώ επιμένω να τους ονομάζω αρχαίους ...... 

(Η ένστασή μου ήταν στη μονάδα μέτρησης, όχι στην προσφώνηση)

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα!

Έχω καταμπερδευτεί και χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθειά σας. Σχετικά με τις εγκρίσεις του άρθρου 116.

Υποβλήθηκαν τα απαιτούμενα με τη δήλωση υπαγωγής στην Ε.Φ.Α. και στο Νεωτέρων Μνημείων. Η Ε.Φ.Α. γνωμοδότησε θετικά, ενώ ζητήθηκε η απομάκρυνση κάποιων στοιχείων από το κτίριο. Το Νεωτέρων Μνημείων γνωμοδότησε θετικά επίσης, διότι δε βρίσκεται σε περιοχή της αρμοδιότητάς του. Η ΕΦΑ κοινοποίησε τη γνωμοδότηση προς Νεωτέρων Μνημείων, Υπουργείο Ναυτιλίας, Περιφερειακό Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής και ΥΔΟΜ. Εγώ τώρα υποβάλω μέσω συστήματος ΤΕΕ αίτηση με τη δήλωση υπαγωγής, τα δικ/κά και τις γνωμοδοτήσεις στο ΚΕ.Σ.Α. ή τα στέλνω στο ΚΕ.Σ.Α. Αιγαίου? Στα χέρια μου έχω μόνο γνωμοδοτήσεις και όχι θεωρημένα σχέδια.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@ EiriniA   Μετά την θετική γνωμοδότηση ΕΦΑ ( υποθέτω ότι γνωμοδότησε και το Τοπικό Συμβούλιο )  κάνεις αίτηση στο ΚΕΣΑ.  Ηλεκτρονικά στο [email protected] στέλνοντας ψηφιακά τα δικαιολογητικά  με την έγκριση ΕΦΑ.

Το ΚΕΣΑ δεν ζητάει τα θεωρημένα σχέδια από ΕΦΑ αλλά τα δικά σου  που θα ανεβάσεις και στο ΤΕΕ . Μετά την έγκριση από ΚΕΣΑ στέλνεις και  τα δικαιολογητικά σε έντυπη μορφή για σφράγισμα . Τέλος  αίτημα στο ΤΕΕ με τη γνωμοδότηση ΚΕΣΑ για περαίωση .δήλωσης.

Δες  και ΑΔΑ : Ψ1ΚΛ4653Π8-ΛΡΜ

edit

ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΕΣΑ

Αμαλιάδος 17 Αμπελόκηποι  Αθήνα 11523

τηλ. Γραμματείας ΚΕΣΑ 2106475101

Edited by venezia
Προσθήκη κειμένου
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Η διαδικασία αυτή ισχύει ως γενικός μπούσουλας : με συνημμένες τις γνωμοδοτήσεις των εμπλεκομένων υπηρεσιών, αποφαίνεται και το ανώτατο γνωμοδοτικό όργανο (ΚΕΣΑ εδώ, ΚΣΝΜ και ΚΑΣ σε άλλες περιπτώσεις), έπεται δηλαδή όλων. Αφού και το ανώτατο γνωμοδοτικό όργανο αποφανθεί θετικά (χωρίς δηλαδή, παρατηρήσεις), υποβάλλονται και τα δικαιολογητικά σε έντυπη μορφή, για να σφραγιστούν (στρογγυλή).

Edited by JohnnyHoliday
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, venezia said:

@ EiriniA   Μετά την θετική γνωμοδότηση ΕΦΑ ( υποθέτω ότι γνωμοδότησε και το Τοπικό Συμβούλιο )  κάνεις αίτηση στο ΚΕΣΑ.  Ηλεκτρονικά στο [email protected] στέλνοντας ψηφιακά τα δικαιολογητικά  με την έγκριση ΕΦΑ.

Το ΚΕΣΑ δεν ζητάει τα θεωρημένα σχέδια από ΕΦΑ αλλά τα δικά σου  που θα ανεβάσεις και στο ΤΕΕ . Μετά την έγκριση από ΚΕΣΑ στέλνεις και  τα δικαιολογητικά σε έντυπη μορφή για σφράγισμα . Τέλος  αίτημα στο ΤΕΕ με τη γνωμοδότηση ΚΕΣΑ για περαίωση .δήλωσης.

Δες  και ΑΔΑ : Ψ1ΚΛ4653Π8-ΛΡΜ

edit

ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΕΣΑ

Αμαλιάδος 17 Αμπελόκηποι  Αθήνα 11523

τηλ. Γραμματείας ΚΕΣΑ 2106475101

Ευχαριστώ πάρα πολύ!! Αναλυτικότατες οι οδηγίες!

Γνωμοδότησε η ΕΦΑ και η Νεωτέρων Μνημείων, αλλά όχι το Τοπικό Συμβούλιο. Ουσιαστικά ως Τοπικό Συμβούλιο θεωρείται το ΚΕΣΑ Αιγαίου? Θα πρέπει δηλαδή να τα στείλω πρώτα στο ΚΕΣΑ Αιγαίου και μετά στο ΚΕΣΑ? Ή μήπως η ΕΦΑ τα στέλνει εκείνη στο τοπικό ΚΕΣΑ (ΚΕΣΑ Αιγαίου)? Η σειρά είναι δηλαδή ΕΦΑ & ΝΕΩΤΕΡΩΝ, μετά ΚΕΣΑ Αιγαίου (στην περίπτωσή μου) και μετά ΚΕΣΑ? 

Με email τα στέλνω στο ΚΕΣΑ? Όχι μέσω του συστήματος e-adeies? Διότι υπάρχει ανακοίνωση πως πλεόν στέλνονται μέσω του e-adeies.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, EiriniA said:

Ουσιαστικά ως Τοπικό Συμβούλιο θεωρείται το ΚΕΣΑ Αιγαίου?

Ακριβώς.

Μετά ΚΕΣΑ, γιατί ; Αρκεί το ΚΕΣΑΑ. Ίδια όργανα είναι, με διαφορετική χωρική αρμοδιότητα.

Edited by JohnnyHoliday
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το Τοπικό γνωμοδοτεί για κατηγορία 5 .. (τουλάχιστον στην περιφέρειά μου Στερεάς Ελλάδος ) .

Η σειρά για σένα είναι  ΕΦΑ & ΝΕΩΤΕΡΩΝ, μετά αρμόδιο ΚΕΣΑ . Αν είσαι περιοχή Αιγαίου μόνο σε αυτό.  (Το ΚΕΣΑ που ανέφερα πριν αφορούσε την δική μου περιφέρεια )

Σε ποια ανακοίνωση αναφέρεσαι για υποβολή στο ΚΕΣΑ μέσω του e-adeies ? Δεν το γνωρίζω . Σε έλεγχο που έκανα τώρα στο e-adeies δεν βρήκα κάτι ανάλογο παρά μόνο Έγκριση Σ.Α.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.