Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα εμπλοκή με το Ελληνικό, προσέφυγαν στο ΣτΕ 507 κάτοικοι της περιοχής


Engineer

Recommended Posts

Όσοι έκαναν προσφυγή να φάνε δεκαπλάσιο ΕΝΦΙΑ στα ακίνητά τους, φορολόγηση μέχρι να πέφτουν να παρακαλάνε. Άντε γιατί το έχουμε παραχέσει με αυτό το φαινόμενο στην Ελλάδα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η φωτογραφία δεν με χαλάει, ούτε οι ουρανοξύστες. Αυτό που δεν είμαι σίγουρος, αλλά τείνω να συμφωνήσω με τους προσφεύγοντες είναι η αύξηση του ΣΔ και μάλιστα 70%;;;;

Δηλαδή πόσος ήταν ο ΣΔ που τον αυξάνουν κατά 70% και παρόλα αυτά θα καταλήξουμε στην παραπάνω φωτογραφία;

Επίσης το πρόβλημα με την ανάπτυξη δεν νομίζω ότι είναι το ελληνικό. Κατ' αρχήν άντε και τα χτίζουν. Έχουν κάνει ειδική συμφωνία με τους μελλοντικούς χρήστες επιχειρήσεις για ειδικό καθεστώς φορολογίας και κρατήσεων ή και αυτοί θα έρθουν να επενδύσουν με 80-85%+ φορο-εισοφορο-προκαταβολές, σαν και εμάς τους φτωχούς;

Και τέλος τι χρήσεις θα βάλουν εκεί που δεν υπάρχουν ήδη στο λεκανοπέδιο; Καζίνο για να τζογάρουν μεταξύ τους; Ξενοδοχεία τύπου δυτικής Τουρκίας; (οι τουρίστες μένουν εκεί μέσα;)

Δεν βλέπω κάτι ωφέλιμο εκεί, εκτός από την πιθανότητα ειδικής μεταχείρησης, με την οποία διαφωνώ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και καλά να σταματούσαν στο +70% .... 

Μάλλον περιμένουν την επόμενη κυβέρνηση που τους έταξε άλλο ένα 70αρι...

Συν τα extra (αυθαίρετα) που μπορούν να υπαχθούν σε μια ρύθμιση express αν τυχόν χρειαστεί...

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή υπο το φόβο της παρανομίας στη δόμηση να μην γίνει τίποτα; Να μην ξαναχτιστει τίποτα κ πότε σε αυτή τη χώρα για να είμαστε ήσυχοι ότι δε θα παρανομησει κάνεις λοιπόν...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως είμαι υπέρ της ανοικοδόμησης και αξιοποίησης κάθε παρατημένου χώρου, αρκεί να γίνεται με νόμιμο τρόπο και με σκοπό το κοινό καλό !!!

Πόσο δύσκολο είναι αυτό ???

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ΣτΕ γενικά είναι φοβερό . Προσφυγές επί προσφυγών συνέχεια  ? Κάπου πρέπει να υπαρχει ένα τέλος.

Οσο για τα πάρκα που αναφέρθηκε , ναι και εγώ θέλω ωραία και μεγάλα αστικά δάση και άλση.

Μόνο που αυτά έχουν ένα πρόβλημα :
Πολύ μεγάλο κόστος συντήρησης και φύλαξης  που κανείς Δήμος , Σύλλογος, κάτοικος δεν είναι διατεθειμένος να αναλάβει.
Και ύστερα έρχεται η κατάντια , η υποβάθμιση βλ. Πάρκο Τρίτση και η εγκληματικότητα βλ. Πεδίον του Αρεως.

Αρα ψάχνουμε την χρυσή τομή μεταξύ χώρου πρασίνου και της επιχειρηματικής δραστηριότητας  που θα εξασφαλίσει τους πόρους για την συντήρησή του.

ΥΓ: Τόσες δεκαετίες που λειτουργούσε το αεροδρόμιο , τι γινόταν με την ποιότητα ζωής  των 500 ?




 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 05/05/2018 at 10:43 ΜΜ, ppanag said:

Αντιθέτως είμαι υπέρ της ανοικοδόμησης και αξιοποίησης κάθε παρατημένου χώρου, αρκεί να γίνεται με νόμιμο τρόπο και με σκοπό το κοινό καλό !!!

Πόσο δύσκολο είναι αυτό ???

Αφού το ΣτΕ έχει ήδη βγάλει νόμιμο το ΠΔ και σε ενδιαφέρει η νόμιμη ανοικοδόμηση θα έπρεπε και εσύ να ζητάς να ξεκινήσει η επένδυση το συντομότερο δυνατό και όχι να φαντάζεσαι μελλοντικά αυθαίρετα.

Επιπλέον ας μην γελιόμαστε και μεταξύ μας. Με τέτοιο κλίμα τα πάντα θα περάσουν από μικροσκόπιο σε αυτή την επένδυση.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.