Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή αμοιβών


Recommended Posts

καλησπέρα - ενοψη της τακτοποιησης των ΗΧ μηπως γνωρίζει κανες τη διαδικασία απαλλαγής απο αμοιβη μηχανικού στην περίπτωση που ο ιδιοκτήτης είναι κ μηχανικός?

ευχαριστώ

 

Ανακεφαλαιώνουμε:

Πας στο ΤΕΕ με:

1. Συμβόλαιο

2. Υ.Δ. ότι είναι δικό σου ακόμα το ακίνητο

3. Υπολογισμό αμοιβής-κωδικό από ΤΕΕ

και παίρνεις απαλλαγή πληρώνοντας 2.5% υπέρ ΤΕΕ.

Οσο αφορά ΦΕΜ/ΤΣΜΕΔΕ πληρώνεις κανονικά εκτός αν δεν έχεις κάνει χρήση της απαλλαγής (1 μόνο φορά δικαιούσε).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ppetros : Να ρωτήσω εγώ είμαι μηχανικός και αργότερα γίνομαι εργολάβος, θα έχω δικαίωμα απαλλαγής Φ.Π.Α μόνο μια φορά ? ΣΤις υπόλοιπες οικοδομές που θα κάνω θα πληρώνω άδεια στον εαυτό μου?????

 

Επισης 2,5% απο την αμοιβη ανευ ΦΠΑ να υποθεσω?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, επειδη βλεπω οτι λανθασμενα εχει αναφερθει, οτι μπορει ο καθε μηχανικος να παρει μια φορα απαλλαγη απο την καταθεση αμοιβων...

 

Σημερα μιλησα με το κεντρικο ΤΕΕ και μου ειπε οτι μπορεις να παρεις ΟΣΕΣ φορες θελεις...Υπαρχουν 6 περιπτωσεις (αν θυμαμαι σωστα) που μπορεις να παρεις απαλλαγη. Αυτο το δικαιωμα μπορεις να το ασκησεις οσες φορες θελεις..

 

Και συμπληρωνω μετα απο επικοινωνια με το τμημα φορολογικων του ΤΕΕ:

Κοβεις κανονικα ΑΠΥ, απλα γραφεις οτι ειναι δωρεα..Πας στη ΔΟΥ και το δηλωνεις..Οπως μου ειπαν κανεις ατυπη δωρεα της απαιτησης για αμοιβη, οποτε δεν πληρωνει φορο για τη δωρεα 10%(καινουριο φρουτο του Γιωργακη αυτο..) Πληρωνεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΦΠΑ και φυσικα ολες τις κρατησεις ΕΜΠ,ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ μηχανικου και ιδιοκτητη...

 

Στην ουσια δλδ, γλιτωνεις το ΦΕΜ, που ετσι και αλλιως συμψηφιζεται στην φορολογικη σου δηλωση και η αμοιβη δεν μπαινει στο εισοδημα σου...

 

Γενικα, αν εχετε μικρο εισοδημα, μην μπειτε στον κοπο για ολα αυτα.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απαλλαγή από κατάθεση αμοιβής μπορείς να πάρεις όσες φορές θέλεις (φτάνει να την δικαιολογήσεις), απαλλαγή από ΦΕΜ όμως ΜΟΝΟ 1 φορά δικαιούσε.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι λαθος συνεδελφε... Απο το ΤΕΕ μου ειπαν οτι και για το ΦΕΜ παιρνεις απαλλαγη...

 

 

Για να κανω παλι τη σουμα...

 

Στο ΤΕΕ λενε τα δικα τους...στην εφορια τα δικα τους...το τοπικο ΤΕΕ τα δικα τους.....

Καντε οτι σας φωτισει ο θεος..Εγω αν δεν ειχα φορολογικο προβλημα θα κατεθετα κανονικα τις αμοιβες...

 

Πχ. Στην εφορια δεν μου ειπαν καν για ΦΠΑ και ΦΕΜ...Δεν χρειαζεται λεει...Μου εδωσαν και ενα εντυπω να συμπληρωσω για δωρεα περιουσιακων στοιχειων (αυτοκινητα, σπιτια κτλ)...Απλα στην περιγραφη των ακινητων εβαλα "Δωρεα αμοιβης μπλα μπλα.."..Στο ΤΕΕ μου ειπαν οτι το ΦΠΑ ΦΥΣΙΚΑ και καταβαλλεται...Στην πολεοδομια μου ειπαν οτι ουτε αποδειξη δεν κοβω...Στο ΤΕΕ μου ειπαν οτι κοβω αποδειξη και την συνοδευω με την απαλλαγη...

 

Συνεδελφοι το πραμα ειναι μ@#$@λο.... Μην μπειτε καν στη διαδικασια...

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές πάρεις απαλλαγή από αμοιβές τόσες παίρνεις και για ΦΕΜ. Δεν πληρώνεις ΦΕΜ σε κάτι που δεν εισπράτεις. Απόδειξη κόβεις με όλο το ποσό+ ΦΠΑ και θα γράψεις "οι υπήρεσίες παρέχονται δωρεάν" και "Εκδίδεται και ως απόδειξη αυτοπαράδοσης". Μετά θα αγοράσεις ένα μπλοκ με πιστωτικά τιμολόγια, το οποίο δε θέλει θεώρηση από την εφορία και θα κόψεις πιστωτικό τιμολόγιο στον εαυτό σου για να το βάλεις στα βιβλία σου.

 

Η διαδικασία μπορεί να χαρακτηριστεί από γελοία έως...ότι προτιμα ο καθένας!!!

 

Αυτά:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κόψω απόδειξη στον ...εαυτό μου, θα πληρώσω και ΦΠΑ και θα τη χρησιμοποιήσω στη συνέχεια στη φορολογική μου δήλωση για το αφορολόγητο! Και ας κοπιάσει όποιος ανεγκέφαλος εφοριακός θέλει να μου ζητήσει το λόγο! Είναι γελοίο το σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Οτι θελει ο καθενας κανει και λεει...

 

Εδω στην εφορια δεν ξερανε αν βαζω την καθαρη αμοιβη ή μαζι με το ΦΠΑ... Ελεος...

 

Αφηστε, τραβηξα 3 μερες τα πανδεινα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.