Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή αμοιβών


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Ξέρει κανείς να μου πει αν υπάρχει ελάφρυνση στην αμοιβή μιας ΟΑ η οποία έχει είδη εκδοθεί αλλά έχει ακυρωθεί λόγω οκταετίας? Θα ήθελα να διευκρινίσω ότι ο μηχανικός που αρχικά έβγαλε την άδεια δεν είναι σε θέση να την ξαναβγάλει και μου έχει παραδοθεί το αρχείο της αδείας αυτού.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον έχουν αλλάξει σίγουρα κάποιες πολεοδομικές διατάξεις από πριν τα 8 χρόνια, μάλλον θα ξανασχεδιαστεί από την αρχή (στατικά, ΚΕΝΑΚ,ΗΧ από 20% πήγαν 15%) οπότε οι αμοιβές από την αρχή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδερφοι καλησπέρα κι από εμένα. Έχω το εξής θεματάκι για έκδοση οικοδομικής άδειας σε συγγενικό μου πρόσωπο και συγκεκριμένα στην αδερφή μου έκανα δωρεά την αμοιβή μελέτης και επίβλεψης στην εφορία .Κατόπιν το έντυπο της εφορίας που αφορούσε τη δωρεά το προσκόμισα στο τεε μαζί με τα λοιπά δικαιολογητικά και πήρα απαλλαγή πληρώνοντας το 2%. Τώρα το θέμα μου είναι το εξής : Στον έλεγχο των φορολογικών η υπάλληλος της πολεοδομίας μου ζήτησε είτε απαλλακτικό ΦΕΜ είτε αλλιώς καταβολή του (ανεξαρτήτως αν δεν έλαβα αμοιβή). Μιλώντας με το ΤΕΕ μου εξήγησαν πως στην περίπτωση δωρεάς αμοιβής σε συγγενικό πρόσωπο υποβάλλω μηδενικό ΦΕΜ πράγμα το οποίο η υπάλληλος της πολεοδομίας δεν το δέχεται. Από την άλλη η εφορία ναι μεν δηλώνει πως δεν απαιτείται η καταβολή ΦΕΜ ωστόσο δεν μου δίνει απαλλακτικό καθώς δεν το ορίζει η νομοθεσία. Τι να κάνω? Έχει κανείς εμπειρία από αντιστοιχη περίπτωση για να μου υποδείξει τη σωστή διαδικασία. Υπάρχει κάποια εγκύκλιος την οποιά μπορώ να επικαλεστώ... Παρακαλώ τη βοήθεια σας καθώς αυτή η υπόθεση με έχει ταλαιπωρήσει αφάνταστα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επισης, εαν γνωριζει καποιος ενα τλεφωνο στο ΤΕΕ για να ρωτησουμε, ευπροσδεκτο κ αυτο!

Εχω κ γω παρομοια περιπτωση...

Εχω ενα αγροτεμαχιο εξ αδιεραιτου με ενα συγγενη μου. Εχω παρει απαλλακτικο απο το ΤΕΕ για το 50% της αμοιβης που μου αναλογει.

Λογικα δεν πληρωνω ΦΠΑ απο μερους μου, ετσι? Αρα αμοιβη μηχανικου στην Τραπεζα πληρωνω μονο το 50% του ξαδερφου μου + το ΦΠΑ που αναλογει στο ποσο αυτο.

ΤΣΜΕΔΕ & ΦΕΜ (4% τοπογραφικου), πληρωνω επι της συνολικης καθαρης αμοιβης?

Οσους εχω ρωτησει, τοσες διαφορετικες απαντησεις εχω λαβει!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν αναφέρομαι στην περίπτωση έκδοσης Ο.Α. όπου πρέπει να γίνει έλεγχος από την Πολεοδομία.

 

α)Εαν ο μηχανικός κάνει τοπογραφικό διάγραμμα σε αγροτεμάχιο ιδιοκτησίας του για συμβόλαιο και βγάλει βεβαίωση, υπάρχει κάποια διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει;

Υποθέτω, ότι θα είναι παράλλογο να κόψει ΑΠΥ στον εαυτό του και φυσικά να υπογράψει συμφωνητικό. Επομένως τι κάνει για να μην έχει πρόβλημα με την ΔΟΥ;

 

 

β)Εαν ένα αγροτεμάχιο ανήκει εξ αδιαιρέτου σε αρκετούς κληρονόμους, και ο μηχανικός είναι ένας από αυτούς, μπορεί να βγάλει την βεβαίωση για λογαριασμό του σύμφωνα με το α) και να την χρησιμοποίησει κάποιος άλλος άπο τους κληρονόμους;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα, για τις υποθέσεις που μπορούσες να πάρεις απαλλαγή, έπαιρνες την απαλλαγή από το ΤΕΕ επί των ελάχιστων αμοιβών. Και επι αυτών πλήρωνες ΦΕΜ.

Τώρα στην εποχή των "νόμιμων" και των "συμφωνημένων" αμοιβών, επί ποιού ποσού θα γίνει απαλλαγη από το ΤΕΕ? Γιατι, δεν μπορώ εγώ να κάνω ένα συμφωνητικό με τον εαυτό μου, σε χαμηλότερη τιμή από την νόμιμη, και να κερδίσω, πληρώνοντας λιγότερο ΦΕΜ? Αν δεν γίνεται, χαζό δεν είναι, να μου κοστίζει περισόττερο μια άδεια που βγάζω για τον εαυτό μου, απ' ότι για κάποιον άλλον?

Link to comment
Share on other sites

Σε τοπογραφικά για συμβόλαιο, σκέφτομαι να κάνω αυτό που κάνουν αρκετοί συνάδελφοι. Να μην βάλω στην εξίσωση τον παράγοντα ΤΕΕ.

Επομένως, για τοπογραφικό που θα κάνω, σε αγροτεμάχιο που είμαι συνιδιοκτήτης, θα πρέπει να κόψω ΑΠΥ στον εαυτό μου με συμφωνηθείσα αμοιβή και φυσικά να υπογραψω συμφωνητικό με τον εαυτό μου;

 

Δεν είναι λίγο παράλλογο;

Link to comment
Share on other sites

Σε τοπογραφικά για συμβόλαιο, σκέφτομαι να κάνω αυτό που κάνουν αρκετοί συνάδελφοι. Να μην βάλω στην εξίσωση τον παράγοντα ΤΕΕ.

Επομένως, για τοπογραφικό που θα κάνω, σε αγροτεμάχιο που είμαι συνιδιοκτήτης, θα πρέπει να κόψω ΑΠΥ στον εαυτό μου με συμφωνηθείσα αμοιβή και φυσικά να υπογραψω συμφωνητικό με τον εαυτό μου;

 

Δεν είναι λίγο παράλλογο;

 

ΑΠΥ στον εαυτό μου, έχω κόψει κάποιες φορές μέχρι τώρα. Ο λογιστής μου ζητούσε απλώς να αναγράψω πάνω στην απόδειξη την λέξη "ΙΔΙΟΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ", και το οποίο ποσό δεν υπολογιζόταν στο εισόδημά μου. Όταν η εν λόγω απόδειξη αφορούσε έκδοση οικοδομικής άδειας, το ποσό της αμοιβής ήταν καθορισμένο από τις ελάχιστες αμοιβές. Τώρα όμως, χαζό δεν είναι σε μια αντίστοιχη περίπτωση, που έχω, να βάλω τις νόμιμες αμοιβές, πληρώνοντας τζάμπα και βερεσέ το ΦΕΜ, ενώ θα μπορούσα με συμφωνητικό να έχω χαμηλότερη αμοιβή?

Και ξανακάνω την βασική ερώτηση: ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ?

Είπαμε, ένεκα των καταστάσεων θα χαζέψουμε, και θα αρχίσουμε να παραμιλάμε μόνοι μας, αλλά να κάνουμε και συμφωνητικά με τον εαυτό μας... έ, πάει πολύ!

(αγαπητέ μου εαυτέ, για την συγκεκριμένη δουλειά, και λόγω της κρίσης δηλαδή, θα σου κάνω μια καλύτερη τιμή!)

Link to comment
Share on other sites

Και ξανακάνω την βασική ερώτηση: ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ?

Είπαμε, ένεκα των καταστάσεων θα χαζέψουμε, και θα αρχίσουμε να παραμιλάμε μόνοι μας, αλλά να κάνουμε και συμφωνητικά με τον εαυτό μας... έ, πάει πολύ!

(αγαπητέ μου εαυτέ, για την συγκεκριμένη δουλειά, και λόγω της κρίσης δηλαδή, θα σου κάνω μια καλύτερη τιμή!)

 

Eνα αντίγραφο του συμφωνητικού θα το κρατήσεις ως ανάδοχος και ένα αντίγραφο ως εντολέας.

Link to comment
Share on other sites

να βάλω τις νόμιμες αμοιβές, πληρώνοντας τζάμπα και βερεσέ το ΦΕΜ, ενώ θα μπορούσα με συμφωνητικό να έχω χαμηλότερη αμοιβή?

Και ξανακάνω την βασική ερώτηση: ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ?

 

ΦΕΜ δεν πληρώνεις όταν υπάρχει απαλλαγή αμοιβής. Και προφανώς και δεν είναι δυνατό να κάνουμε συμφωνητικό με τον εαυτό μας. Αν είναι ποτέ δυνατό να το συζητάμε ακόμα αυτό!!

Οι επιλογές που έχεις είναι δύο:

 

1) Η "σίγουρη" και η ορθότερη λογιστικά, δηλαδή πας στο ΤΕΕ και παίρνεις απαλλαγή αμοιβής. Κόβεις το στοιχείο αυτοπαράδοσης και τέλος. ΦΕΜ όπως είπα δεν υπάρχει όταν υπάρχει απαλλαγή.

2) Δηλώνεις ας πούμε 10 ευρώ συμφωνηθείσα αμοιβή στο σύστημα μόνο και μόνο για να υπάρχει αμοιβή επί της οποίας θα πληρωθεί ο ΦΕΜ (1 ευρώ). Αυτή η αντιμετώπιση μπορεί να φαίνεται ευκολότερη, όμως πάλι υπάρχει το πρόβλημα της έκδοσης ΑΠΥ προς τον εαυτό σου και ενδεχομένως και της υπογραφής συμφωνητικού με τον εαυτό σου.

Άρα οι 2 επιλογές καταλήγουν να είναι μάλλον η εξής μια πλέον: παίρνεις απαλλαγή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.