Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή αμοιβών


Recommended Posts

Το ΤΕΕ λέει ότι το ποσό της δωρεάς πρέπει να είναι χωρίς το ΦΠΑ, και η εφορία όπου κατέθεσα για την άτυπη δωρεά μου είπαν ότι δεν έχει σημασία με το ΦΠΑ ή χωρίς, μου είπαν ότι θελω εγώ...!

 

Δεν ξέρω αν βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στη δωρεά μπαίνειτο καθαρό ποσό χωρίς ΦΠΑ. Το ΦΠΑ μπαίνει στην απόδειξη που κόβεις για τη δωρεά και μετά αφαιρείται διότι κόβεις στον εαυτό σου πιστωτικό τιμολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Συνέβη σήμερα στην εφορία: δεν απαλλάσομαι του ΦΕΜ, άσχετα αν απαλλάχθηκα από αμοιβή ("δεν μας νοιάζει τι κάνει το ΤΕΕ"). Στην φωτοτυπία της φορολογικής νομοθεσίας που μου έδωσαν (αφού έψαχναν πάρα πολύ ώρα για να βρούν τι ισχύει), αναφέρεται πως απαλλάσεται μόνο η περίπτωση ιδιοκατοίκησης. Οπότε αναγκάστηκα να καταθέσω προκαταβλητέο φόρο για μια αμοιβή που ποτέ δεν εισέπραξα.

Link to comment
Share on other sites

Τι "δε σας νοιάζει τι κάνει το ΤΕΕ ρε ανόητοι" πες τους... Το ΤΕΕ ορίζει το ύψος της αμοιβής και στην προκειμένη απαλλάχτηκα. Εγώ στη θέση σου θα τους έλεγα "η αμοιβή μου είναι 1€. Πάρτε 10 σεντς ΦΕΜ και παρατήστε με".

 

Υ.Γ. Θα ήθελα πληροφορία σχετικά με το γιατί πηγαίνετε στην εφορία όσοι παίρνετε απαλλαγή. Πραγματικά δε μπορώ να το καταλάβω (δεν την έχω κάνει τη διαδικασία). Σας ζητάνε κάτι άλλο στην Πολεοδομία; Επί απαλλαγής αμοιβής (ήτοι μηδενικής αμοιβής) και ΦΕΜ και ΦΠΑ και κρατήσεις είναι προφανώς μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Τι "δε σας νοιάζει τι κάνει το ΤΕΕ ρε ανόητοι" πες τους... Το ΤΕΕ ορίζει το ύψος της αμοιβής και στην προκειμένη απαλλάχτηκα. Εγώ στη θέση σου θα τους έλεγα "η αμοιβή μου είναι 1. Πάρτε 10 σεντς ΦΕΜ και παρατήστε με".

 

Υ.Γ. Θα ήθελα πληροφορία σχετικά με το γιατί πηγαίνετε στην εφορία όσοι παίρνετε απαλλαγή. Πραγματικά δε μπορώ να το καταλάβω (δεν την έχω κάνει τη διαδικασία). Σας ζητάνε κάτι άλλο στην Πολεοδομία; Επί απαλλαγής αμοιβής (ήτοι μηδενικής αμοιβής) και ΦΕΜ και ΦΠΑ και κρατήσεις είναι προφανώς μηδέν.

 

1oν απο το ΤΕΕ θελουν τη δωρεα της αμοιβης για να παρεις την απαλλαγη

2ον απο το κεντρικο ΤΕΕ στο τμημα φορολογικων μου ειπαν, και ηταν κατηγορηματικοι, οτι ΦΠΑ πληρωνουμε ΚΑΝΟΝΙΚΑ.. Για το ΦΕΜ παιρνεις απαλλαγη γτ δεν πληρωθηκες...Επισης ΕΜΠ/ΤΣΜΕΔΕ κτλ τα πληρωνεις κανονικα...

 

 

Σωτηρη, κανεις δωρεα την απαιτηση σου για την πληρωμη της αμοιβης...Διαφωτησε μας αν ξερεις με σιγουρια..Δες τι εχω γραψει και παραπανω...γτ ο καθενας λεει τη μ@#$κια του..(στις δημοσιες υπηρεσιες εννοω..)

Link to comment
Share on other sites

2ον απο το κεντρικο ΤΕΕ στο τμημα φορολογικων μου ειπαν, και ηταν κατηγορηματικοι, οτι ΦΠΑ πληρωνουμε ΚΑΝΟΝΙΚΑ.. Για το ΦΕΜ παιρνεις απαλλαγη γτ δεν πληρωθηκες...Επισης ΕΜΠ/ΤΣΜΕΔΕ κτλ τα πληρωνεις κανονικα...

 

terry σε ενημέρωσαν λάθος. Η δωρεά έχει φόρο δωρεάς 40% αν δεν γίνεται σε συγγενείς πρώτου βαθμού και καθόλου ΦΠΑ και μηδενικό ΦΕΜ. Την έκανα την διαδικασία. Σε συγγενείς πρώτου βαθμού παίρνεις μηδενικό ΦΕΜ και δεν πληρώνεις φόρο δωρεάς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επαναλαμβάνω: Επί ποιού ποσού να πληρώσουμε ΦΕΜ και ΦΠΑ όταν παίρνουμε απαλλαγή αμοιβής; Απαλλαγή σημαίνει δεν πληρώθηκε αμοιβή (μιλάω για την περίπτωση που απαλλασόμαστε για τον εαυτό μας)! Δεν υπάρχει αμοιβή! Άρα οποιοδήποτε ποσοστό φόρου ή κρατήσεων (10% ή 23% ή 3% κρατήσεις) επί μηδέν, οδηγεί σε μηδέν! Απλή αριθμητική είναι!

Link to comment
Share on other sites

Aλεξανδρε μιλησα με το τμημα φορολογικων του ΤΕΕ στην Αθηνα. Η κοπελα (δεν θυμαμαι το ονομα της) ηταν απολυτα ενημερωμενη, και μου τα εξηγησε αναλυτικα (ασχετα αν δεν τα θυμαμαι ολα...). Ηταν κατηγορηματικη. ΦΠΑ πληρωνεται κανονικα, καοβεις και ΑΠΥ, απλα με τη δωρεα που κανεις δεν προσμετραται στο εισοδημα σου...

 

Το οτι εκανες την διαδικασιας δεν λεει κατι...Εμενα ΤΕΕ, τοπικο ΤΕΕ, εφορια, πολεοδομια μου ειπαν 4 εντελως διαφορετικα πραγματα...

 

Φορο για τη δωρεα δεν πληρωνεις, αν αποδειξεις την 1ου βαθμου συγγενεια (εμενα μου ζητησαν πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης..)...

 

Δεν ξερω...οι πιο ασχετοι ηταν στην εφορια παντως...δεν ηξεραν καν αν βαζω την καθαρη αμοιβη ή με ΦΠΑ..ασε που για τη δωρεα μου εδωσαν να συμπληρωσω ενα χαρτι για δωρεα ακινητων....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.