Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή αμοιβών


Recommended Posts

ΦΕΜ δεν πληρώνεις όταν υπάρχει απαλλαγή αμοιβής. Και προφανώς και δεν είναι δυνατό να κάνουμε συμφωνητικό με τον εαυτό μας. Αν είναι ποτέ δυνατό να το συζητάμε ακόμα αυτό!!

Οι επιλογές που έχεις είναι δύο:

 

1) Η "σίγουρη" και η ορθότερη λογιστικά, δηλαδή πας στο ΤΕΕ και παίρνεις απαλλαγή αμοιβής. Κόβεις το στοιχείο αυτοπαράδοσης και τέλος. ΦΕΜ όπως είπα δεν υπάρχει όταν υπάρχει απαλλαγή.

2) Δηλώνεις ας πούμε 10 ευρώ συμφωνηθείσα αμοιβή στο σύστημα μόνο και μόνο για να υπάρχει αμοιβή επί της οποίας θα πληρωθεί ο ΦΕΜ (1 ευρώ). Αυτή η αντιμετώπιση μπορεί να φαίνεται ευκολότερη, όμως πάλι υπάρχει το πρόβλημα της έκδοσης ΑΠΥ προς τον εαυτό σου και ενδεχομένως και της υπογραφής συμφωνητικού με τον εαυτό σου.

Άρα οι 2 επιλογές καταλήγουν να είναι μάλλον η εξής μια πλέον: παίρνεις απαλλαγή.

 

Να τα πάρουμε ένα-ένα :

1. Μακάρι να έχεις δίκιο οτι δεν πληρώνουμε ΦΕΜ, αν και να ήξερες πόσα ΦΕΜ, έχω πληρώσει τα τελευταία πέντε χρόνια: ο λογιστής έλεγε οτι πρέπει να πληρώσω, η υπάλληλος στα φορολογικά της πολεοδομίας μου ζητούσε ΦΕΜ, το ΤΕΕ μου έλεγε "ό,τι σου πουν εφορία και πολεοδομία" και πάει λέγοντας... Ποτέ δεν είναι αργά όμως: άν έχεις κάποιο στοιχείο στο οποίο βασίζεις αυτό που λές, θα σου ήμουν ευγνώμων. Είτε ως ιδιοκτήτης και μελετητής, είτε ως μελετητητής και εργολάβος, πάντα πλήρωνα ΦΕΜ, και φυσικά, έκοβα και απόδειξη. Όπως ξανάπα, στην περίπτωση της απόδειξης, έγραφα πάνω στην ΑΠΥ "Ιδιοχρησιμοποίηση" , και απλώς το εν λόγω ποσό δεν το υπολόγιζε ο λογιστής μου ως εισόδημα.

2. Σήμερα, ρώτησα στο ΤΕΕ. Μου είπαν οτι ισχύουν τα ίδια πράγματα σχετικά με τις απαλλαγές. Δηλ. τους πηγαίνω τα δικαιολογητικά και δίνουν απαλλαγή, πληρώνοντας κρατήσεις, κτλ επι των ΝΟΜΙΜΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ. Και συνέχισε λέγοντας : "Τώρα, εσύ, αν θές να κάνεις ένα συμφωνητικό με τον εαυτό σου, για χαμηλότερη αμοιβή, άρα λιγότερο ΦΠΑ και λιγότερο ΦΕΜ, αυτό είναι δικό σου θέμα, και φυσικά με την προϋπόθεση να το δέχεται η εφορία" Ο λογιστής μου (που κάθε τέτοιες περιπτώσεις με τσατίζει και όλο λέω οτι θα τον αλλάξω), δεν ξέρει αν η εφορία επιτρέπει τέτοιου είδους συμφωνητικό, θα ρωτήσει από Δευτέρα.

 

Εγώ, πάλι, λέω οτι αν δεν ψάξω για αντίστοιχη νομοθεσία πάνω στο θέμα, φως δεν βλέπω, γιατί αυτούς στην εφορία και στην πολεοδομία, μόνο έτσι τους αντιμετωπίζεις. Είναι ευθυνόφοβοι και κοιτάζουν την ευκολία τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για κοίτα και αυτα:

 

ΠΟΛ.1372/7.12.1993

( 1148245/1968/Α0012 ) Προκαταβολή φόρου εισοδήματος για σύνταξη μελέτης και επίβλεψη ανέγερσης οικοδομής.

 

ΠΟΛ.1372/7.12.93 ( 1148245/1968/Α0012 ) Προκαταβολή φόρου εισοδήματος για σύνταξη μελέτης και επίβλεψη ανέγερσης οικοδομής.

 

ΠΟΛ 1372

 

Με αφορμή ερωτήματα που μας έχουν υποβληθεί, σχετικά με το παραπάνω θέμα, σας πληροφορούμε τα ακόλουθα:

 

ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ

 

Από τα παραπάνω προκύπτει ότι στις περιπτώσεις κατά τις οποίες μηχανικός αναλαμβάνει χωρίς αντάλλαγμα, την εκπόνηση μελέτης και την επίβλεψη ανέγερσης οικοδομής σε οικόπεδο ιδιοκτησίας τρίτων (φυσικών ή νομικών προσώπων), και με την επιφύλαξη των διατάξεων των παραγράφων 3 και 4 του Ν.Δ.4486/1965 το ποσό της νόμιμης αμοιβής δεν αποτελεί εισόδημα για τον μηχανικό, ούτε υπάρχει υποχρέωση προκαταβολής φόρους εισοδήματος, αλλά υπάρχει υποχρέωση υποβολής δήλωσης άτυπης δωρεάς, η οποία θα υποβάλλεται πριν από τη δήλωση προκαταβλητέου φόρου εισοδήματος του μηχανικού και αντίγραφό της θα επισυνάπτεται στη δήλωση προκαταβλητέου φόρου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα και αυτα:

 

ΠΟΛ.1372/7.12.1993

( 1148245/1968/Α0012 ) Προκαταβολή φόρου εισοδήματος για σύνταξη μελέτης και επίβλεψη ανέγερσης οικοδομής.

 

ΠΟΛ.1372/7.12.93 ( 1148245/1968/Α0012 ) Προκαταβολή φόρου εισοδήματος για σύνταξη μελέτης και επίβλεψη ανέγερσης οικοδομής.

 

ΠΟΛ 1372

 

Με αφορμή ερωτήματα που μας έχουν υποβληθεί, σχετικά με το παραπάνω θέμα, σας πληροφορούμε τα ακόλουθα:

 

ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ

 

Από τα παραπάνω προκύπτει ότι στις περιπτώσεις κατά τις οποίες μηχανικός αναλαμβάνει χωρίς αντάλλαγμα, την εκπόνηση μελέτης και την επίβλεψη ανέγερσης οικοδομής σε οικόπεδο ιδιοκτησίας τρίτων (φυσικών ή νομικών προσώπων), και με την επιφύλαξη των διατάξεων των παραγράφων 3 και 4 του Ν.Δ.4486/1965 το ποσό της νόμιμης αμοιβής δεν αποτελεί εισόδημα για τον μηχανικό, ούτε υπάρχει υποχρέωση προκαταβολής φόρους εισοδήματος, αλλά υπάρχει υποχρέωση υποβολής δήλωσης άτυπης δωρεάς, η οποία θα υποβάλλεται πριν από τη δήλωση προκαταβλητέου φόρου εισοδήματος του μηχανικού και αντίγραφό της θα επισυνάπτεται στη δήλωση προκαταβλητέου φόρου.

 

akot, σε ευχαριστώ. Θα τα μελετήσω, και θα σας ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

ούτε υπάρχει υποχρέωση προκαταβολής φόρους εισοδήματος, αλλά υπάρχει υποχρέωση υποβολής δήλωσης άτυπης δωρεάς (άρα πρώτα υποβάλλουμε δήλωση άτυπης δωρεάς), η οποία θα υποβάλλεται πριν από τη δήλωση προκαταβλητέου φόρου εισοδήματος του μηχανικού (μετά υποβάλλουμε ΦΕΜ) και αντίγραφό της θα επισυνάπτεται στη δήλωση προκαταβλητέου φόρου (όταν κάνουμε την φορολογική δήλωση).

Σωστά; Ή φταίει το μεσημέρι;

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είναι αργά όμως: άν έχεις κάποιο στοιχείο στο οποίο βασίζεις αυτό που λές, θα σου ήμουν ευγνώμων. Είτε ως ιδιοκτήτης και μελετητής, είτε ως μελετητητής και εργολάβος, πάντα πλήρωνα ΦΕΜ, και φυσικά, έκοβα και απόδειξη. Όπως ξανάπα, στην περίπτωση της απόδειξης, έγραφα πάνω στην ΑΠΥ "Ιδιοχρησιμοποίηση" , και απλώς το εν λόγω ποσό δεν το υπολόγιζε ο λογιστής μου ως εισόδημα.

 

Το ότι το έχω κάνει ο ίδιος όταν ρύθμισα Η/Χ ιδιοκτησίας μου οπότε και το είχα ψάξει πολύ, σου αρκεί ως στοιχείο; Η Πολεοδομία θα σου ζητήσει ΦΕΜ. Δεν είπα το αντίθετο. Θα σου ζητήσει το έντυπο της δήλωσης κανονικά, με τη διαφορά ότι πάνω του θα έχει μπει σφραγίδα με τη λέξη "ΑΠΑΛΛΑΓΗ" από τη ΔΟΥ σου. Αυτό που έκανες με την ΑΠΥ γράφοντας "ιδιοχρησιμοποίηση" είναι το ίδιο με το να αγοράσεις ένα μπλοκάκι (δεν θεωρείται αυτό από τον ΚΒΣ της ΔΟΥ σου) και να κόψεις ένα φυλλαράκι όπου θα αναγράψεις όμως όχι την αμοιβή (που είπαμε ότι δεν υφίσταται εφόσον απαλλάχθηκες), αλλά τις δαπάνες που πραγματοποίησες για τη μελέτη που αφορά την ιδιοκτησία σου και θα πληρώσεις ΦΠΑ επί αυτών των δαπανών. Κάντο μετονομάζοντας κανονική θεωρημένη ΑΠΥ, είναι το ίδιο όπως είπα. Απλά ξοδεύεις ένα θεωρημένο φύλλο χωρίς να υπάρχει λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι πάλι, γιατί θα αντιμετωπίσω σύντομα παρόμοια περίπτωση, ότι για να αποφύγω όλο αυτό το τρέξιμο, το χαρτομάνι και τις διαδικασίες τους, να βγάλω κανονικά την νόμιμη και να τους πληρώσω κανονικά τις εισφορές για ΤΕΕ και τα νταβατζιλίκια τους και να βάλω και μια ενδεικτική συμφωνηθείσα αμοιβή πχ 50 ευρώ, να πληρώσω ΦΕΜ και το ΦΠΑ και να ξεμπερδεύψω με μια ΑΠΥ από εμένα προς εμένα με πολλή αγάπη (love without limits).

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το ίδιο έχω κάνει για αυθαίρετο του πατέρα μου. έκοψα 80 ευρώ +φπα γιατί έπρέπε να δηλώσω τουλάχιστον αυτά που πήρα για να πληρώσω τις κρατήσεις (τεε, τσμεδε ,εμπ)

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το ίδιο έχω κάνει για αυθαίρετο του πατέρα μου. έκοψα 80 ευρώ +φπα γιατί έπρέπε να δηλώσω τουλάχιστον αυτά που πήρα για να πληρώσω τις κρατήσεις (τεε, τσμεδε ,εμπ)

 

Εγώ σκέφτομαι να το κάνω αυτό για κανονική έκδοση άδειας από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Για τους πατεράδες σας προφανώς μπορείτε να το κάνετε και είναι ο ευκολότερος τρόπος (και από τη δωρεά). Για τον εαυτό σας όμως είπαμε ότι υπάρχει το μεγάλο πρόβλημα της ΑΠΥ από-προς τον εαυτό μας και το ακόμα μεγαλύτερο του συμφωνητικού με 2 συμβαλλόμενους τον εξής ενά: τον εαυτό μας...

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά και με τον ευατό σου δεν το θεωρώ και τόσο τραγικό

κοβεις αποδειξη στον ευατό σου & προσαρμόζεις τα λογια του συμφωνητικού ώστε να μην ε΄ναι γελοιο όταν κάποιος το διαβάζει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.