Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μειωτικός συντελεστής 0,60 και εφαρμογές αυτού


Recommended Posts

τότε κανάνα πρόβλημα (ότι σου λέει ό erling )

 

Θα σου ανέφερα (αν ήταν σε προσθήκη) αυτά που πολύ σωστά αναφέρει ο georg coco

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πήγα σήμερα το πρωί στην πολεοδομία ηγουμενίτσας κ ρώτησα αν σε ενα οικόπεδο με 2 ιδιοκτήτες κτίσουν έναν όροφο κ κάνουν από ενα διαμέρισμα από 90 τετραγωνικά ο καθένας,αν μπορεί να εφαρμοστεί ο μειωμένος συντελεστής 0,60 κ μου είπε ΟΧΙ, γιατί λέει είναι μεν 2 διαμερίσματα κατω από 120 τετρ. αλλά λεει είναι στο ίδιο οικόπεδο. της είπα πως καποιοι πιο εμπειροι συνάδελφοι μου είπαν πως γίνεται κ μάλιστα αν γίνει σύσταση οριζοντίου από πριν κ μετά βγεί η άδεια.κ λέει τοτε ίσως, αν είναι μετά βλέπουμε. μου φαίνεται λίγο παράξενα

Link to comment
Share on other sites

Κάνει λάθος η υπάλληλος

και κάτι ακόμη Δεν έχει σημασία σε ποιόν ανήκουν αν δηλ είναι ένας ιδιοκτήτης ή δύο

Link to comment
Share on other sites

καοια διάταξη που να αναφέρει ακριβώς τις περιπτώσεις εφαρμογής του μειωμένου συντελεστή έχει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις civil για τις αμοιβές τις έχει όλες τις αποφάσεις-εγκυκλίους κλπ στις πληροφορίες

Αν δεν έχεις στείλε email μέσω gmail (δηλ όχι προσωπικό μήνυμα) να στα στείλω σε μορφή word

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όμως ότι πρέπεις να καταρτίσεις δύο προϋπολογισμούς από 120τμ ο καθένας και να τους προσθέσεις όχι να κάνεις με μειωμένο 0,60 έναν συνολικό προϋπολογισμό για 240τμ

Link to comment
Share on other sites

κωστής,

Αναφέρεται ο συν/λφος για 1 όροφο με 2 διαμερίσματα των 90μ2 και υπόγειο

Άρα πηγαίνει με 0,6 (στο civil βάζει μειωμένο συντ απευθείας 180 ή όσα είναι χωρίς τα κοιν/στα και υπόγειο μειωμ 180 ή όσα είναι χωρίς τα κοιν/στα)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ το λέω γιατί είχα μια τέτοια περιπτώση στη Θεσσαλονίκη. Το έλενξαν κατ' αυτό τον τρόπο.Το άθροισμα δυο προϋπολογισμών είναι μεγαλύτερο από έναν.

Το υπόγειο το βάζεις όπου θέλεις, ή το μοιράζεις,όχι ανεξάρτητο.

Link to comment
Share on other sites

Κωστής, αυτό που λες έχει εφαρμογή σε ανεξάρτητες οικοδομές μέσα στο ίδιο οικόπεδο.

Άμα ήταν έτσι, σε πολυκατοικία θα έπρεπε να έχεις τόσους Π/Υ όσους και τα διαμερίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.