Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μειωτικός συντελεστής 0,60 και εφαρμογές αυτού


Recommended Posts

Για την αλλαγή χρήσης υπάρχοντος κτιρίου, βασική προϋπόθεση είναι ότι κατά την αρχική άδεια δεν χρησιμοποιήθηκαν παρεκκλίσεις ή άλλες ευεργετικές διατάξεις.

(από την Δομική Πληροφορική η πληροφορία)

 

άρα δεν μπορεί να γίνει...βέβαια η χρήση του μ.σ. είναι μια ευεργετική διάταξη που μπορεί να αναιρεθεί αν θέλεις να κάνεις αλλαγή χρήσης πληρώνοντας τη διαφορά...

 

θολό ακόμα το τοπίο

Link to comment
Share on other sites

gmas, έχω την εντύπωση πως αυτό που ανέφερες έχει εφαρμογή σε πολεοδομικές διατάξεις και όχι σε φορολογικές.

Επίσης έχω την εντύπωση πως σφραγίδα μπαίνει όταν έχει χρησιμοποιηθεί η νομοθεσία για τα χαμηλά κτίρια και όχι για τον μειωμένο συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ επίσημα όμως να εξασφαλίσω πως αν βάλω τώρα μ.σ. δεν θα έχω πρόβλημα στο μέλλον αν χρειαστεί αλλαγή χρήσης;

 

 

τελικά κανα νεώτερο από την απελευθέρωση αμοιβών;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αν εχω 2 καθετες ιδιοκτησιες,η καθε ιδιοκτησια εχει δικαιωμα για 2 κατοικιες 120< ή δεν ισχυει κατι τετοιο???ξερεις που μπορω να βρω απαντηση σε αυτο??

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η κάθετη ιδιοκτησία αντιμετωπίζονται σαν ενιαία ιδιοκτησία.Με τη λογική αυτή ο μειωμένος συντελεστής σε 2 κατοικίες <120 θα αναφέρεται στο συνολικό οικόπεδο.Σκέψου λίγο πιο πονηρά και σε περίπτωση κάπως μεγάλου οικοπέδου θα έκανες σκόπιμες καθετες για να μπορείς να εκμεταλευτείς σε καθε κάθετη την ύπαρξη 2 κατοικιών με μειωμένο συντελεστή.Συνεπώς δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Υπάρχει όμως άλλο ζήτημα στην περίπτωσή σου.Ποιος θα είναι αυτός που θα χρησιμοποιήσει το μειωμένο συντελεστή? αυτός που θα τρέξει πρώτος από τους ιδιοκτήτες των καθέτων να βγάλουν άδεια?Να το κάνω πιο δραματικό?Αν ταυτόχρονα πάνε οι 2 ιδιοκτήτες να βγάλουν άδεια για 2 κατοικίες (ας πούμε με διαφορετικούς μηχανικούς για να μην έχει δόλο η υπόθεσή μας) ποιος θα κερδίσει? :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κατασκευάζονται δυο ισόγεια διαμερισματα των 40 τμ που εφάπτονται. Και τα δυο ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη. Εαν εφαρμοστεί ο μειωτικός συντελεστής, και αργότερα κάνει προσθήκη δευτερου ορόφου (3η κατοικια), ο δευτερος οροφος θα υπολογιστεί χωρίς τον μειωτικό συντελεστή ή δεν θα μπορεί να κάνει προσθήκη ορόφου (3η κατοικία) καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα παιδιά!Δεν ξέρω αν είναι το σωστό topic αλλά δε βρήκα κάτι άλλο παρόμοιο,

Μια ερώτηση ήθελα να κάνω για μια άδεια νομιμοποίησης.Έχω Τ.Ζ. = 1200€ στη περιοχή.Τι τιμή πρέπει να βάλω συντελεστή ζώνης (Σ.Ζ.) για να κανω τον προϋπολογισμό?0.75 - 0,90 - 1,00 - 1,10?Και από που προκύπτει αυτό?

Aν μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει..

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι! Σε ένα αγροτεμάχιο θέλω να βγάλω άδεια για δυο αδέρφια (το έχουν 50% - 50% εξ'αδιεραίτου, συνολική επιτρεπόμενη δόμηση 200 τ.μ.) και θα χρησιμοποιήσω το μειωτικό συντελεστή.

 

Ο ένας θέλει 60 ισόγειο 40 όροφο και ο άλλος 60 ισόγειο (με μελλοντική πρόβλεψη 40 τ.μ. όροφο) και η ερώτηση μου είναι:

Γίνεται στο πρώτο να συνδέσω ισόγειο και όροφο με εξωτερική χώρις να χαθεί το δικαίωμα του μειωτικού συντελεστή;

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.