Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μειωτικός συντελεστής 0,60 και εφαρμογές αυτού


Recommended Posts

αν το οικοπεδο ανήκει σε τεσσερα ατομα,και βγει αδεια για τεσσερα διαμερισματα απο 90 τετραγωνικα το καθενα(2 διαμερισματα στο ισόγειο κ 2 στον όροφο).ειμαστε μεσα στη περιπτωση του μειμενου συντελεστη?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω συναδελφε.απλα αναζητω και την διαταξη που τα αναφερει για να μην ρωταω συνεχεια καθε περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

 

εχω ενα οικοπεδο 60μ2 εντος οικισμου (κατω απο 2000 κατοικους) με καλυψη 80%.

 

στο ισογειο εχω καταστημα και στον οροφο κατοικια. μπορω να κανω χρηση του μειωτικου συντελεστη 0.60 στα φορολογικα?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

σε αδεια διπλανου οικοπεδου εχει βαλει ο μηχανικος μειωτικο συντελεστη 0.60 σε 96μ2 ισογειο καταστημα και κατοικια ισων τετραγωνικων στον οροφο.

στο φυλλο της αδειας δηλωνεται ομως το ισογειο ως καταστημα.

 

θα αντιμετωπισω προβλημα αργοτερα οταν θα παω να βγαλω την κυρια χρηση για εκδοση αδειας λειτουργιας καταστηματος?

Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον έχεις κατάστημα στην αρχική άδεια δεν πας με μειωτικό συντελεστή 0,6 με τίποτα. Δηλ κακώς δόθηκε η οικ άδεια

 

Αν πάρεις την άδεια με μειωμένο συντ 0,60 γιατί να συναντήσεις πρόβλημα μετά;

Στη βεβαίωση νομιμότητας δεν ξαναβλέπουν φορολογικά-αλλά απλώς αν κατασκευάστηκε το κατάστημα σύμφωνα με την οικ άδεια που εξέδωσες

Link to comment
Share on other sites

εγω εκδιδω νεα αδεια, απλα εχω τον φακελο της διπλανης. και επειδη ειναι η πρωτη μου, ειδα τις αμοιβες απο εκει.

 

οποτε θα βαλω κατοικιες 40μ2 εως 150μ2 και καταστημα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά και για σένα και για τον υπάλληλο πολεοδομίας και για τον ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω συναδελφε.απλα αναζητω και την διαταξη που τα αναφερει για να μην ρωταω συνεχεια καθε περιπτωση

 

ΥΠΕΧΩΔΕ 71672/ΕΓΚ.57/90 : Παροχή οδηγιών σχετικά με το ΠΔ 515/59 και την 81304/6083/89 Υπουργ. απόφαση οπως τροποποιήθηκε με την υπ'αριθ. 58286/4546/90

 

15.α.Αδεια οικοδομής που έχει χορηγηθεί με μειωμένο συντελεστή επιρροής επιφάνειας και έχει περατωθεί το έργο και κατοπιν ζητείται προσθήκη καταστήματος ή διαμέρισμα μεγαλύτερο των 120 μ2 τότε ο υπολογισμός της δαπάνης θα γίνεται στην αντίστοιχη κατηγορία πυ ανήκει μόνο η επιφάνεια της προσθήκης.

 

β. Υπενθυμίζεται ότι ο μειωμένος συντελεστής 0.60 εφαρμόζεται αποκλειστικώς και μόνο στις περιπτώσεις νέων κτιρίων μίας ή δύο κατοικιών μεγίστης επιφανείας εκάστης κατοικίας (χωρίς το κλιμακοστάσιο) μέχρις 120 μ2.

 

Ο ίδιος μειωμένος συντελεστής 0.60 εφαρμόζεται στις περιπτώσεις μιας ακόμη κατοικίας μεγίστης επιφάνειας 120 μ2 σε κτίρια του προηγουμένου εδαφίου των οποίων η οικοδομική άδεια είχε εκδοθεί πριν από την 6.12.89.

 

γ. Προσθήκη μιας κατοικίας με επιφάνεια μικρότερη των 120μ2 δεν εμπίπτει στις διατάξεις του μειωμένου συντελεστή του αρθρου 1 παρ. 2 της υπ'αριθ. 81304/6083/89 υπουργικής απόφασης όταν το υπάρχον είναι κατάστημα ή οποιαδήποτε άλλη χρήση εκτος κατοικίας ( κάτω των 120μ2)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.