Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μειωτικός συντελεστής 0,60 και εφαρμογές αυτού


Recommended Posts

αν το συνδέσεις με εσωτερική σκάλα (και μόνο τότε) θεωρείται ότι έχεις 2 κατοικίες

μία μεζονέτα και ένα διαμέρισμα οπότε ισχύει ο μειωτικός συντελεστής

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

 

Έχω περίπτωση σε οικόπεδο εντός οικισμού.....υπάρχον ισόγειο χωρίς άδεια, με Ε=80τ.μ.

 

Εκδίδονται με μια άδεια το 1979, νομιμοποίηση του ισογείου, προσθήκη κατ' επέκταση 20 τ.μ., καθώς και προσθήκη καθ' ύψος, Ε=100 τ.μ.

 

Έχω σύνολο δόμησης 200 τ.μ.....

 

Σήμερα έρχομαι και κάνω σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας, και ρωτώ αν σε νέα οικοδομή, στην κάθετη που δεν έχει δομηθεί αυτό που της αναλογεί επί του οικοπέδου (η υπόλοιπη δόμηση δλδ),

μπορώ να χρησιμοποιήσω τον μειωτικό συντελεστή, κάνοντας χρήση της εγκ. 57/90, παρ.15β.....

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

έχω σε οικόπεδο οριζόντια και κάθετη ιδιοκτησία σε δύο διαφορετικούς ιδιοκτήτες. Ο ένας έχει διώροφο κτίσμα με άδεια του 1997 κάτω των 120τ.μ. έκαστη κατοικία (η άδεια βγήκε με συντελεστή επιφανείας 0,60 και για τις δύο) και ο άλλος βγάζει άδεια σήμερα για κατοικία <120τ.μ.. Έχω ήδη γβγάλει τις αμοιβές και τα φορολογικά με μειωμένο συντελεστή αλλά στην Πολεοδομία μου λεν πως θέλουν να δουν αν δε δικαιούμαι μειωμένο συντελεστή. Διάβασα όλες τις εγκυκλίους και τις συζητήσεις αυτού του topic μα δε βρήκα αντίστοιχη περίπτωση. Ευχαριστώ.

Edited by aneida
Link to comment
Share on other sites

Ασχέτως αν δικαιούσαι ή όχι μειωμένο συντελεστή, που σε προβληματίζει το θέμα? στην πληρωμή του ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ στη νόμιμη που θα είναι λίγο αυξημένη αν δεν δικαιούσαι το μειωμένο συντελεστή?Δες τι ποσό είναι αυτό και μπορεί να μην είναι τέτοιο ώστε να χάνεις χρόνο με την υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

σε οικοπεδο εντος οικισμου<2000   προκειται να κατασκευαστει  κτιριο 45τμ   ως  ισογειο οικοδομη -κατοικια  κ που  που θα βγει με με μειωμενο συντελεστη.

Ο ιδιοκτητης ενδεχομενως αργοτερα  θελει να το κανει τωρα  κτημα για εκδηλωσεις γενεθλιων και  εκδρομες σχολειων  αγροτουριστικου ενδιαφεροντος  που θα τροφοδοτειται με κατεριγκ .Θα υπαρξει προβλημα  επειδη  η ΟΑ βγηκε με μειωμενο(αποκλειστικη χρηση κατοικια   ...κτλ)?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο μειωτικός έχει να κάνει μόνο με τα φορολογικά (αμοιβή ΤΕΕ).

 

Ειδικά τώρα με την συμφωνηθείσα όλος ο χαμός μπορεί να γίνεται για 30€ ΤΣΜΕΔΕ :shock:  πάνω κάτω αφου πάντα μιλάμε για κατοικίες λίγων τετραγωνικών.

 

Οπότε ο μειωτικός έχει ψιλοχάσει την σημασία του.

Edited by kapnicious
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.