Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μειωτικός συντελεστής 0,60 και εφαρμογές αυτού


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι σε περίπτωση διώροφης μεζονέτας με piloti, εχω 60τ.μ στην pIloti και απο 60 τ.μ στον κάθε όροφο( Α και Β). Στην piloti τα 30τμ θα είναι ελευθερος χώρος pilotis και τα υπόλοιπα 30 τ.μ θα μοιραστούν στο λεβητοστάσιο και σε βοηθητικές αποθήκες για την εξυπηρέτηση της κατοικίας.

 

1) Μπορεί να υπαχθεί η κατοικία στην κατηγορία του μειωμένου συντελεστή ή λόγω των βοηθητικών αποθηκών για την κατοικία στην piloti δεν γίνεται?

 

2) Σε περιπτώσεις μειωμένου συντελεστή αφαιρούμε το κλιμακοστάσιο απο τα 120τ.μ επειδή είναι Κ.Χ.Στην περίπτωση της μεζονέτας όμως που δεν υπάρχει παραπάνω απο μια οριζόντια ιδιοκτησία δεν θεωρειται Κ.Χ. και επομένως δεν μπορεί να αφαιρεθεί απο τα 120 τ.μ, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

λογω του (1) μαλλον οχι μειωμενος απο την στιγμη που προσμετρουν στην δομηση 

για το (2) δηλαδη οσον αφορα τους οροφους  δεν βλεπω καποιο προβλημα διοτι θα αφαιρεθει μια επιφανεια ιση με  Ατμ (1 φορα το κλιμακοστασιο) οποτε εχεις 60+ 60 - Α = ...<120.

Αν εχεις τα περιθωρια που σου δινει το κερδος των Α τμ να τα συμψηφισεις με τα τμ του λεβητοστασιου  νομιζω οκ

Link to comment
Share on other sites

λογω του (1) μαλλον οχι μειωμενος απο την στιγμη που προσμετρουν στην δομηση 

για το (2) δηλαδη οσον αφορα τους οροφους  δεν βλεπω καποιο προβλημα διοτι θα αφαιρεθει μια επιφανεια ιση με  Ατμ (1 φορα το κλιμακοστασιο) οποτε εχεις 60+ 60 - Α = ...<120.

Αν εχεις τα περιθωρια που σου δινει το κερδος των Α τμ να τα συμψηφισεις με τα τμ του λεβητοστασιου  νομιζω οκ

KOKARADI ευχαριστω

 

1) Δεν μας ενδιαφέρει δηλαδή που στο ισόγειο εχει (αποθήκες,όσο αφορα την χρήση)γιατί η νομοθεσία για κτίρια μειωμένου συντελεστή αναφέρεται μόνο για κατοικίες

 

2) Για μειωμένο συντελεστή αναφέρεται οτι μπορείς να αφαιρέσεις κοινόχρηστο χωρο κλιμακοστασίου, εδω όμως δεν είναι κοινόχρηστος εχω μια ιδιοκτησία ή κάνω λάθος? 

 

3) Εαν το κλιμακοστάσιο αφαιρεθεί, περιλαμβάνεται και το ανσανσέρ ή μονο η σκάλα? 

Edited by ankiousis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

θέλω να βγάλω μια άδεια με μειωμένο συντελεστή. Η κατοικια είναι 110τμ άλλα έχω και έναν μη θερμαινόμενο στεγασμένο χώρο (ΑΒ<35%xσυνολικό μήκος) εμβαδού 30τμ. που μετρά στη δόμηση. Άρα σύνολο 110+30=140τμ. Σε αυτή την περίπτωση δικαιούμαι μειωτικό συντελεστή;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κατοικια 95τμ.

Εκδιδεται ΟΑ για προσθηκη κλειστου χωρου σταθμευσης εμβαδου 35τμ.

Για τον κλειστο χωρο σταθμευσης μπαινει ο συντελεστης 0.6?

Ρωταω διοτι η συνολικη δομηση υπερβαινει τα 120τμ.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι θυμάμαι περί αφαίρεσης της επιφάνειας του κλιμακοστασίου (θα αναζητήσω μήπως έχω κάποιο σχετικό έγγραφο) προκειμένου να εφαρμοστεί ο μειωτικός 0,60. Αν ισχύει κάτι τέτοιο μήπως βοθήσει τον Τερρυ στο να εφαρμόσει το μειωτικό στη συνολική επιφάνεια.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν βοηθαει.

Φαεθον πολυ απολυτο σε βλεπω.

 

1ον Η διαταξη μιλαει για μεχρι δυο κατοικιες. Εγω εχω ανεξαρτητα κτηρια, προφανως κανενα δεν περναει τα 120τμ.

 

2ον Αν ειχες κατοικια 95τμ και ΗΧ 35τμ ή 35τμ υπογειο, δε θα εβαζες το συντελεστη 0.60? Ασφαλως ναι. Αρα γτ να μην τον βαλλεις αφου κανω προσθηκη κλειστου χωρου σταθμευσης. Επειδη μετραει στη δομηση?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

tetris, δεν έγραψα μονολεκτικά γιατί ήμουν απόλυτος αλλά γιατί ήμουνα στο τρέξιμο...

Αλλά και τώρα είμαι στο τρέξιμο... sorry .....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.