Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μειωτικός συντελεστής 0,60 και εφαρμογές αυτού


Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ.

 

Η απάντηση μπορεί να είναι απλή αλλά θα ήθελα κάποια βοήθεια.

Έχω ένα ισόγειο επιφανείας 119 τ.μ. και το κλιμακοστάσιό του επιφανείας 15 τ.μ.

Όταν "χτυπήσω" τα φορολογικά, πηγαίνει σε αυτά με μειωμένο συντελεστή, επειδή είναι κάτω από 120 τ.μ. ή μετράει και το κλιμακοστάσιο, άρα ανεβαίνει κλίμακα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρον.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σε οικόπεδο εντός οικισμού έχει συσταθεί κάθετη ιδιοκτησία ως εξής

Ιδιοκτησία 1: περιλαμβάνει διώροφη κατοικία 100μ2 με γκαράζ 30μ2

Ιδιοκτησία2: περιλαμβάνει ισόγειο προ του '55 70μ2, ισόγεια δεξαμενή 30μ2, εξωτερικό λουτρό 10μ2 και ισόγειο βοηθητικό χώρο (αποθήκη) 10μ2.

 

Αν κατεδαφιστεί η ισόγεια δεξαμενή της 2ης κάθετης και ανεγερθεί κατοικία 100μ2 εμπίπτει στις διατάξεις μειωμένου συντελεστή?θέλω να βγάλω το κόστος της άδειας και δεν θέλω να βρεθώ προ εκπλήξεων στον έλεγχο φορολογικών στην πολεοδομία...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω ενα εργο στην πολεοδομια ισογειο καταστημα και Α'όροφο κατοικια Εχω στο civil την κατοικια με μειωμένο συντελεστη ισχυει ή κατα τύχη εχω παρει άλλες άδειες έτσι;

 

 

 

Παρακαλω διαβασε τους κανονες συμμετοχης

-Δεν εχεις δημοσιευσει στη σωστη ενοτητα

-Χρησιμοποιησε ελληνικους χαρακτηρες

Ευχαριστω, terry

 

─────────────────

Διευκρινίστε την ειδικότητά σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε ένα οικόπεδο υπάρχει 60τ.μ. αποθήκη προ του 1955 με άδεια και θέλω να βγάλω άδεια ανέγερσης κατοικίας 110τ.μ. Μπορώ να βγάλω την άδεια με μειωμένο συντελεστή?

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις κατα τη γνωμη μου...Η νομοθεσια αναφερει "μεχρι 2 κατοικιες των 120τμ"

 

Τωρα επειδη ειναι αποθηκη οπως λες, δεν ξερω τι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον μειωτικό. Έχω 2 περιπτώσεις πελατών ο ένας στο οικόπεδο του έχει ένα διώροφο σπίτι 140τμ και θέλει να φτιάξει για τον γιό του ένα σπίτι 120τμ έχω μειωτικό ; και η δεύτερη περίπτωση είναι όμοια αλλά έχουμε 2 ξεχωριστούς ορόφους 60τμ ισόγειο και 70 τμ όροφος εδώ έχω μειωτικό ;

 

Σας ευχαριστώ πολύ .

 

Παρατήρηση: Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

giannisnti, η Εγκύκλιος 57/90 λέει:

 

15) α) Άδεια οικοδομής που έχει χορηγηθεί με μειωμένο συντελεστή επιρροής επιφάνειας και έχει περατωθεί το έργο και κατόπιν ζητείται προσθήκη καταστήματος ή διαμέρισμα μεγαλύτερο των 120 μ2 τότε ο υπολογισμός της δαπάνης θα γίνεται στην αντίστοιχη κατηγορία που ανήκει μόνο η επιφάνεια της προσθήκης.

 

β) Υπενθυμίζεται ότι ο μειωμένος συντελεστής 0,60 εφαρμόζεται αποκλειστικώς και μόνο στις περιπτώσεις νέων κτιρίων μίας ή δύο κατοικιών μεγίστης επιφανείας εκάστης κατοικίας (χωρίς το κλιμακοστάσιο) μέχρι 120 μ2. Ο ίδιος μειωμένος συντελεστής 0,60 εφαρμόζεται στις περιπτώσεις μίας ακόμη κατοικίας μεγίστης επιφανείας 120 μ2 σε κτίρια του προηγούμενου εδαφίου των

οποίων η οικοδομική άδεια είχε εκδοθεί πριν από την 6-10-89.

 

γ) Προσθήκη μίας κατοικίας με επιφάνεια μικρότερη των 120 μ2 δεν εμπίπτει στις διατάξεις του μειωμένου συντελεστή του άρθρου 1. παρ. 2 της υπ. 81304/6083/89 Υπουργικής απόφασης όταν το υπάρχον είναι κατάστημα ή οποιαδήποτε άλλη χρήση εκτός κατοικίας (κάτω των 120 μ2).

 

υ.γ. Γράψε το επάγγελμά σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.