Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

καλημέρα συνάδελφοι.. εχω μια περίπτωση ενος καταστήματος προ του 1955 που θελει να το κάνει η ιδιοκτήτρια οποροπωλείο (μανάβικο). θεωρείται υγειονομικού ενδιαφέροντος? αν ναι χρειαζομαι νομιμο περίγραμμα, κύρια χρήση, πυρασφάλεια, και βεβαίωση δημάρχου για παλαιότητα? η βγαζω καινουργια άδεια αλλαγης χρησης??

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 381
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βγάζεις πρώτα βεβαίωση κύριας χρήσης για ακίνητα προ του 1955 (η οικία πολεοδομία έχει τα δικαιολογητικά) και κατόπιν όλα τα λοιπά δικαιολογητικά από τον Δήμο για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος σύμφωνα με το άρθρο 43 της υγειονομικής διάταξης (καταστήματα τροφίμων που καταναλώνονται σε άλλους χώρους).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι. Εχω διαβασει οτι post βρηκα πανω σε αυτο το θεμα και ομολογω οτι νοιωθω πιο μπερδεμενος απο οτι στην αρχη που ζουσα στην αγνοια. Εχω ενα καταστημα 25μ με WC στο ισογειο ιδιοκτητης διωροφης κατοικιας το οποιο λειτουργουσε σαν εμπορικο καταστημα και τωρα ο ιδιοκτητης θελει να το κανει οβελιστηριο. Προσπαθω να μην αφησω να με κανουν μπαλακι αναμεσα σε Δημαρχειο-Πολεοδομια-Υγιεινομικο-Πυροσβεστικη. Ποια ειναι η σειρα των διαδικασιων που πρεπει να ακολουθησω? Πρεπει να βγαλω αδεια?Και αν ναι σε ποιο κομματι της διαδικασιας? Αμοιβομαι με αναλυτικο προυπολογισμο και κατηγορια 5? Συγχωρεστε που ισως ρωταω κατι που εχει ξανασυζητηθει και κουραζω αλλα ειμαι πραγματικα μπερδεμενος και δεν εχω ξανατρεξει τετοια διαδικασια. Ευχαριστω για την κατανοηση

Link to comment
Share on other sites

Για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος, όπως είναι το οβελιστήριο, και με την προϋπόθεση ότι το κτίριο δεν έχει αυθαιρεσίες και είναι όλα κατασκευασμένα σύμφωνα με την οικοδομική άδεια, χρειάζεται να διαβάσεις σε πρώτη φάση την απόφ. 8577/83, άρθρο 38. Εκεί θα κατατοπιστείς για τους χώρους και τις επιφάνειες που χρειάζονται για να λειτουργήσει το κατάστημα και να πάρει άδεια λειτουργίας. Ανάλογα, τώρα, με τη διαμόρφωση που ήδη υπάρχει σ' αυτό το κατάστημα-γιατί δεν τη γνωρίζουμε-θα αποφασίσεις αν χρειάζεται έκδοση οικοδομικής άδειας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις.

Καλό θα ήταν να συμβουλευτείς την Πολεοδομία της περιοχής καθώς και το Δήμο που θα δώσει την άδεια λειτουργίας, γιατί σε κάποιες περιοχές ίσως χρειάζεται να κάνεις αλλαγή χρήσης σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση.Πηγα σημερα στον Δημο και μου εδωσαν το τι χρειαζεται για την προεγκριση και την εγκριση της αδειας λειτουργιας. Μεχρι εκει καλα. Πηγα μετα στην Πολεοδομια οπου δεν δεχοταν οι μηχανικοι μεχρι την επομενη τριτη (Πολεοδομια Περιστεριου) λογω Ημιυπαιθριων. Απο τα λιγα που καταφερα να εκμαιευσω απο καποιον υπαλληλο στα φορολογικα ηταν οτι θελει οπωσδηποτε αλλαγη χρησης σε καταστημα υγιεινομικου ενδιαφεροντος. (Αληθεια, ποιος ελεγχει αν εχω κανει την αλλαγη χρησης?). Το θεμα ειναι οτι ενω εχω βγαλει αδειες ποτε δεν εχω ασχοληθει με κατι τετοιο. Τον ρωτησα για τα φορολογικα κ λιγο πριν χαθει στο υπερπεραν μουρμουρισε κατι για διαφορα προυπολογισμου αναμεσα στην παλια και την νεα χρηση. Συνεχιζω να αναρωτιεμαι λοιπον..παω με σεντονι..με αιτηση οπως για τις μικρων επεμβασεων...με κουβερτα ...με τι? Και ποια ειναι η σειρα, δηλαδη ποτε μπαινει η πυροσβεστικη, απαιτειται Η/Μ μελετη?. Το καταστημα λογω του μικρου εμβαδου 25μ2 περιπου ειναι μονοχωρο αρα δεν συζηταμε για αλλαγη διαρρυθμισεων.

Link to comment
Share on other sites

(Αληθεια, ποιος ελεγχει αν εχω κανει την αλλαγη χρησης?).

για να πάρεις άδεια λειτουργίας από τον ΟΤΑ (Δήμο)

χρειάζεσαι ΒΚΧ (βεβαίωση κύριας χρήσης) από την Πολεοδομία

άρα η Πολεοδομία αποφασίζει αν σου δίνει τη βεβαίωση ή σου ζητά να κάνεις την αλλαγή χρήσης

 

επίσης το Υγειονομικό που ειδοποιείται υπηρεσιακώς από τον ΟΤΑ ελέγχει αν ο χώρος τόσο στα σχέδια όσο και στην πραγματικότητα πληρεί τις προυποθέσεις του υγειονομικού κανονισμού

τόσο για το οβελιστήριο πχ ψησταρια, νεροχύτες, αποδυτήρια ή ιματιοθηκες προσωπικού, καμινάδα και απορροφητήρας κλπ

όσο και για τον αριθμό των wc τον προθάλαμο στα Wc κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς η Πολεοδομία δεν πρόκειται να σου δώσει ΒΚΧ αν δεν κάνεις αλλαγή χρήσης.

Κατά δεύτερο οι ελάχιστες απαιτούμενες επιφάνειες για οβελιστήριο είναι 8 τ.μ. το παρασκευαστήριο, 5 τ.μ. ο χώρος πλύσης σκευών και 2.5 τ.μ. η τουαλέτα με προθάλαμο. Δηλαδή σου μένουν 9.5 τ.μ. για αίθουσα κοινού. Διαιρώντας με τον απαιτούμενο συντελεστή 1.4 βγαίνουν έξη (6) άτομα, δηλαδή 6 τραπεζοκαθίσματα, ή μία μπάρα με έξη σκαμπό.

Link to comment
Share on other sites

καλά, ο χώρος δεν είναι πρόβλημα

 

μπορεί να είναι για μη-καθίμενους πελάτες

ή να έχει τραπεζοκαθίσματα έξω

 

επίσης υπάρχουν εξαιρέσεις για μικρά καταστήματα

και νομίζω πως πάει 1/0,50τμ λάθος

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι ο χώρος δεν είναι θέμα. Πάντως η εξαίρεση που ισχύει για μικρά καταστήματα είναι 1 άτομο / 1 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Αρα ο γολγοθας εχει ως εξης: Για να ξεκινησει οτιδηποτε πρεπει να καταθεσω φακελο στην πολεοδομια για αλλαγη χρησης. Αυτο παει οπως μια αδεια ή οπως μια μικρων επεμβασεων? Με την αμοιβη τι ισχυει? παει κανονικα με αναλυτικο και κατηγορια 5 ή με καποια αλλη πατεντα? Θελει Η/Μ μελετη? Οσο για τον χωρο νομιζω οτι στο αρθρο 38 υπαρχει αναφορα σε "οβελιστηριο για περαστικους". Παρεπιπτοντως ο πελατης προσπαθει να εντχθει σε καποια επιδοτηση οποτε εκτος απο οβελιστηριο παιζει και το σεναριο του σνακ-μπαρ το οποιο νομιζω δεν εχει καμμια διαφορα πλην της καμιναδας για την οποια ουτως η αλλος δεν ξερω τι ισχυει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.