Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

Πραγματικά ακούγονται κάπως περίεργα . Αν όμως σκεφτείς ότι το μαγαζί με τα ρούχα έχει ελάχιστο κίνδυνο πυρός , ενώ το οβελιστήριο πολύ μεγαλύτερο και ότι η ασφαλιστική δεν θα σε καλύπτει , τότε ίσως καταλάβεις γιατί χρειάζεται η άδεια αλλαγής χρήσης .

 

Εγώ έχω περίπτωση 4 μαγαζιών που έγιναν 1 υγιειονομικού ενδιαφέροντος πριν 30 χρόνια . Τώρα που θέλει να το ξανανοικιάσει πρέπει να βγάλει άδεια αλλαγής χρήσης και συνένωσης . Γιά τον ιδιοκτήτη φαίνεται παράξενο , αφού 30 χρόνια δεν είχε πρόβλημα .

 

Αν είχε πάρει φωτιά , και δεν τον πλήρωνε η ασφάλεια , αυτόν και τους αποπάνω του , τότε τι θα γινόταν .

 

Μέχρι τώρα όλα γίνονται στο περίπου , αλλά όταν γίνει η στραβή , τότε όλα φαίνονται λογικά .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 381
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πραγματι andreak, αυτά που σου είπαν είναι σωστά. αν πέσει καταγγελία τα πρόστιμα δεν θα τα αποφύγεις. Τώρα εσύ θα πρέπει (αν θες να ακούσεις την γνώμη μου) να ακολουθήσεις την νόμιμη οδό και να κάνεις αλλαγή χρήσης.

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ακούγονται κάπως περίεργα . Αν όμως σκεφτείς ότι το μαγαζί με τα ρούχα έχει ελάχιστο κίνδυνο πυρός , ενώ το οβελιστήριο πολύ μεγαλύτερο και ότι η ασφαλιστική δεν θα σε καλύπτει , τότε ίσως καταλάβεις γιατί χρειάζεται η άδεια αλλαγής χρήσης .

 

Εγώ έχω περίπτωση 4 μαγαζιών που έγιναν 1 υγιειονομικού ενδιαφέροντος πριν 30 χρόνια . Τώρα που θέλει να το ξανανοικιάσει πρέπει να βγάλει άδεια αλλαγής χρήσης και συνένωσης . Γιά τον ιδιοκτήτη φαίνεται παράξενο , αφού 30 χρόνια δεν είχε πρόβλημα .

 

Αν είχε πάρει φωτιά , και δεν τον πλήρωνε η ασφάλεια , αυτόν και τους αποπάνω του , τότε τι θα γινόταν .

 

Μέχρι τώρα όλα γίνονται στο περίπου , αλλά όταν γίνει η στραβή , τότε όλα φαίνονται λογικά .

Σωστη η ιδεα σου.

Αλλα...τοτε, να προχωρησει ο ενοικιαστης , με δικα του εξοδα, στις αλλαγες αυτες (για αλλαγη χρησης και για πυροπροστασια --αυτος θα το χρησιμοποιησει για κυε, εγω κατ/μα νοικιαζω-- και νομιζω ,επειδη ειναι κατω των 50 ατομων, θελει μονο ενεργητικη πυροπροστασια , ισως και να κανω λαθος, ομως) και να μη μου δεσμευεται εμενα το κατ/μα ως κυε για παντα.Αν θελει (ο μισθωτης).Αν δε θελει , δεν το νοικιαζει και γεια.Βρισκω αλλον ενοικιαστη.Για να το κανω απο κυε , ξανα κατ/μα απλο, δε θα πληρωσω ? Αρα τροπος για να τα τσιμπαει το κρατος.

Τελικα δε νομιζω ,να κανω αλλαγη χρησης.Το κατ/μα μου το εχω για οποιαδηποτε χρηση.Ισως στο μελλον πχ ο σουβλατζης φυγει, οι εποχες ειναι δυσκολες, που θα ψαχνω να βρω ξανα ενδιαφερον για κυε ? Ή θα τα σκαω συνεχεια στο κρατος ν'αλλαζω τις χρησεις ?

Ασε που ,πραγματι , με τον 4014 δεν ξαναλλαζει η χρηση στο μελλον, οποτε κολλησα με το κυε.

Μενει ως εχει, αδεια λειτουργιας εχει κανονικα (σωστα ή παρατυπα , καποιος απο το δημο την εχει δωσει ).

 

Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια σας.

Πιστευω η κουβεντα μας να μη σας κουρασε , απλη συζητηση ειναι , δε φιλονικουμε για κατι.

Και παλι ευχαριστω !

Edited by andreak
Link to comment
Share on other sites

Και , αν προκυψει θεμα , να φαω προστιμο , για κατι που δεν ειχα ιδεα, ουτε ημουν υποχρεωμενος να εχω (ας μην εδινε αδεια ο υπαλληλος του δημου κι ας ζητουσε πρωτα την αλλαγη χρησης, αυτος επρεπε να το ζητησει, οχι εγω ή ο μισθωτης και αν μας συνεφερε το καναμε, αν οχι, καλη καρδια, το νοικιαζουμε για κατι αλλο), υπαρχουν και δικαστηρια ,που τα ξεκαθαριζουν αυτα.Και ξεκαθαριζουν και τι και ποση ευθυνη εχει ο καθενας, αναλογα με τη θεση του και το ρολο του .

Εσεις εδω ,οι μηχανικοι, ξερετε πολυ καλα τη σημασια της υπογραφης.

Ας το μαθουν κι αλλοι και ιδιαιτερα οι δημοσιοι υπαλληλοι.

Φυσικα και δεν προκειται να πληρωσω ετσι, επειδη καποιος υπογραφει οτι θελει ,οπως θελει.Μονο μετα απο δικαστικο αγωνα και ελεγχο ολων των εμπλεκομενων.

 

 

Ξέρεις andreak

η άγνοια νόμου είναι παράβαση

 

 

οι υπογραφές πολλών δημοσίων υπαλλήλων δίνονταν πολλές φορές υπό την πίεση

των ιδιοκτητών

των εκμεταλευτών των ακινήτων - επιχειρηματιών

των πολιτικών - δημάρχων

 

αυτό είναι γνωστό και στα δικαστήρια

 

ή οι δημόσιες υπηρεσίες παραπλανιόνταν απότα ψευδή έγγραφα

των ιδιοκτητών

των εκμεταλευτών των ακινήτων - επιχειρηματιών

 

Μιας λοιπόν που αναφέρεσαι στα δικαστήρια

Εσύ λοιπόν andreak που επί τόσα χρόνια εκμεταλεύτηκες αυτή την κατάσταση πως είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν έχεις ευθύνη για την κατάσταση αυτή?

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

Ασε που ,πραγματι , με τον 4014 δεν ξαναλλαζει η χρηση στο μελλον, οποτε κολλησα με το κυε.

δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα με τον 4014, ειδικά για την περίπτωση σου πληρώνεις το παράβολο και εντός 3ετίας κάνεις νομιμοποίηση χωρίς άλλο πρόστιμο ή εισφορές πλην του ΙΚΑ και της αμιβής μηχανικού

 

άμα κάνεις νομιμοποίηση μπορείς να ξαναλάξεις τη χρήση του όσες φορές θέλεις

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι σωστό αυτό που λέει η myri αλλά αποτελεί την περίπτωση όπου θα γίνει νομιμοποίηση, εφόσον όμως μπορεί να γίνει νομιμοποίηση.

είναι ο άλλος δρόμος αυτού που κάναμε πρίν το 4014 με το άρθρο 22

τώρα εγώ προβληματίζομαι για ένα κατάστημα που είναι χωρισμένο στην΄μέση και πρέπει να νομιμοποιηθεί... και κάνω project plan

δηλαδή καταλαβαίνετε ότι αυτοσχεδιάζω με ένα πιάνο με τρεμάμενα πόδια

να παίξω σε όλες τις οκτάβες?

και με τις ακρείανές?

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα με τον 4014, ειδικά για την περίπτωση σου πληρώνεις το παράβολο και εντός 3ετίας κάνεις νομιμοποίηση χωρίς άλλο πρόστιμο ή εισφορές πλην του ΙΚΑ και της αμιβής μηχανικού

 

άμα κάνεις νομιμοποίηση μπορείς να ξαναλάξεις τη χρήση του όσες φορές θέλεις

Aν ειναι να βγαλω αδεια σε 3 χρονια ,οπως λετε,

η αδεια αυτη θα εχει καποια σχεση με τη στατικη επαρκεια του κτιριου ?

Το ρωταω γιατι το κτιριο ειναι παλιο , του 69 , αλλα στατικως ενταξει με τις τοτε κανονιστικες διαταξεις.

Αν ζητησω απλα αδεια αλλαγης χρησης απο κατ/μα σε ΚΥΕ, υπαρχει περιπτωση , να ζητηθει στατικη επαρκεια με τις σημερινες διαταξεις (γιατι τοτε ξεφευγουμε παρα μα παρα πολυ και οχι απλα ικα και αμοιβη μηχανικου).

Πιστευω πως οχι, γιατι δεν εχει καμμια σχεση.

Αν καποιος ξερει , ας μου απαντησει παρακαλω.

 

Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

αν κάποιος ξέρει: πολλοί είναι αυτοί που ξέρουν, αλλά αυτό που θα πρέπει να σου πουν είναι ότι το καλύτερο είναι να επισκεφτείς κάποιο μηχανικό να σου πει τεκμηριωμένη άποψη.

 

ίσως σε πείσει αυτός ότι πρέπει να κάνεις ένα από τα δύο παρακάτω και τίποτε άλλο:

1) κρατάς ίδια την χρήση με αυτή που έχεις τώρα και δεν ασχολείσαι με τίποτα

2) κάνεις αλλαγή χρήσης με νόμιμο τρόπο και αναγκαστικά πληρώνεις

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη , αλλα δεν απαιτησα καποια απαντηση.

Αν καποιος θελει, απανταει.

Τουλαχιστον βλεπω οτι εδω στο φορουμ των μηχανικων υπαρχει σιγουρα πολυ καλη διαθεση για βοηθεια.

Και εννοειται οτι ,αν παω για αδεια νομιμοποιησης της αλλαγης χρησης απο κατ/μα σε ΚΥΕ, θα πληρωσω οτι και οποιον πρεπει.

Και εννοειται τον μηχανικο.

Απλα ρωτησα αν σε αλλαγη χρησης ζητουν -(οποιος δωσει την αδεια)- στατικη μελετη (και απαιτηση συγκρισης με τις σημερινες κανονιστηκες διαταξεις, σε ενα κτιριο του 1969 , που ειναι ενταξει με τις κανονιστηκες διαταξεις της εποχης της αδειας του).

Γιατι αλλο κοστος, πιστευω ,σε μια ο.α. αλλαγης χρησης και αλλο αν πρεπει να ενισχυθει το κτιριο στατικα (τεραστια διαφορα).

Και ,προσωπικα ,δε βλεπω σχεση αναμεσα στην αλλαγη χρησης απο κατ/μα σε ΚΥΕ και στατικη επαρκεια-- (αλλο αν πουμε πχ για πυρασφαλεια), αλλα για στατικη επαρκεια, γιατι ??

 

Μια γνωμη ζητησα, δεν απαιτησα κατι, αν αυτο θεωρειται καταχρηστικο, συγνωμη.

 

Ευχαριστω.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.