Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 381
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι,

προσφατα μου ανέθεσαν, μια αλλαγη χρήσης, από γραφείο σε κατάστημα υγειονομικου ενδιαφέροντος(μανικιουρ-πεντικιουρ), σε κτίριο γραφείων με αδεια του 2008. Ήθελα να ρωτήσω τι μελέτες πρέπει να περιλαμβάνει ο φάκελος της αλλαγής χρήσης, και που θα βρω την σχετική νομοθεσία - απαιτήσεις για το συγκεκριμένο κατάστημα. Μια ματά που έριξα στον υγειονομικό δεν βρήκα να αναφέρει κάτι ιδιαίτερο για τα συγκεκριμένα καταστήματα.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο. Ζηταω συγγνωμη για το πληθος τωω ερωτηματων. Ειμαι αρχιτεκτονας και ο λογος για τις τοσες αποριες ειναι γιατι δεν εχω ασχοληθει ποτε με οτιδηποτε αλλο πλην της παραδοσιακης οικοδομικης αδειας. Δουλευω και καποια χρονια σε γραφειο μελετων οπου δεν εκδιδουμε εμεις αμεσα τις αδειες οποτε εχω απομακρυνθει λιγακι και απο τις πολεοδομιες. Σε τετοιες εποχες ομως οτι μπορουμε να κανουμε καλο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με το θεμα της καμιναδας (φουγαρου) στην περιπτωση της αδειας για αλλαγη χρησης απο καταστημα σε οβελιστηριο. Πρεπει να εμφανιζεται η καμιναδα σχεδιασμενη στα σχεδια και στην τεχνικη εκθεση τι ακριβως πρεπει να γραφει ο μηχανικος?

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Συναδελφοι,

Ως νεα στο φορουμ και νεα στην ηλικια θα ηθελα την γνωση σας πανω στο εξης θεμα. Σε περιπτωση που κανω αλλαγη χρησης απο καταστημα σε καταστημα υγιεινομικου ενδιαφεροντος και βγαλω την αδεια αλλα δεν προχωρησω στην επιβλεψη και ολοκληρωση του εργου θα μπορεσω να βγαλω ΒΚΧ ή η πολεοδομια για να μου χορηγησει την ΒΚΧ απαιτει αποπερατωση του εργου?

Ευχαριστω πολυ οποιον ενδιαφερθει να με διαφωτισει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σε παρακαλώ πάρα πολύ, πες μου που ακριβώς υπάρχει αυτή η διάταξη γιατί στην πολεοδομία Νάουσας τα πράγματα μου τα μπλέκουν......

 

Εγγρ-34837/10-4-92

[ΙΣΧΥΕΙ απο 10-4-92] Εγγρ-34837/92

(Στις περιπτώσεις κατά τις οποίες χώροι κυρίας χρήσεως, που

αποτελούν τμήματα κτιρίων ανεγερθέντων με τις προ της ισχύος του

ΓΟΚ/85 πολεοδομικές διατάξεις, τότε οι χώροι αυτοί εξακολουθούν

να λειτουργούν ως έχουν χωρίς να απαιτείται η έκδοση

οικοδομικής άδειας για την αλλαγή της χρήσης τους).

Διευκρινήσεις στο υπ' αρ.Εγγρ-34116/92.

Επίσης Οι περιπτώσεις των φυσικοθεραπευτηρίων για τις οποίες

έχει υποβληθεί από τον αρμόδιο φορέα βεβαίωση περί μη διαθέσεως

νοσηλευτικών κλινών, υπάγονται στην κατηγορία των Γραφείων.

 

Αναφερόμενοι στο πιο πάνω σχετικό έγγραφό σας, σας γνωρίζουμε τα εξής:

Στις περιπτώσεις κατά τις οποίες χώροι κυρίας χρήσεως, που αποτελούν τμήματα κτιρίων ανεγερθέντων με τις προ της ισχύος του ΓΟΚ/85 πολεοδομικές διατάξεις, λειτουργούν αποδεδειγμένα με βεβαιώσεις των αρμοδίων φορέων τους ως επαγγελματικοί χώροι των οποίων όμως η συγκεκριμένη χρήση δεν καθορίζεται στα σχέδια της εγκεκριμένης μελέτης αλλά είναι επιτρεπτή στην περιοχή, τότε οι χώροι αυτοί εξακολουθούν να λειτουργούν ως έχουν χωρίς να απαιτείται η έκδοση οικοδομικής άδειας για την αλλαγή της χρήσης τους.

(Σ.Σ βλέπε και Εγγρ-15525/94 Επαγγελματικοί χώροι,

έκδοση οικοδομικής αδείας για την αλλαγή χρήσης)

Επί πλέον στοιχεία με τα οποία μπορεί να αποδειχθεί η λειτουργία των υπόψη χώρων εκτός από τις βεβαιώσεις που προαναφέρονται είναι τα έγγραφα εφορίας, αστυνομίας, εμπορικών επιμελητηρίων και συναφών επαγγελματικών οργάνων. Η αλλαγή ιδιοκτήτου ή ενοικιαστού σ' αυτούς δεν επηρεάζει την προηγούμενη διαδικασία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά η καμινάδα θέλει κανονικά τις μελέτες.

Αρχιτεκτονικά (όψεις και ΕΠΑΕ αν απαιτείται)

Στατικά (συνήθως μια απλή τεχνική έκθεση)

Μηχανολογικά (αερισμός με προϋπολογισμό μελέτης 12% του συνολικού)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

στην παραγραφο 10.5 αναφερονται διαταξεις για κινηματογραφους.

που το βρηκες?

Και γιατι να χρειαζεται αλλαγη χρησης σε χωρο υγειονομικου ενδιαφεροντος? θα μας τραλανετε τελικα.

εγω ειχα βρει μια εγκυκλιο αλλα δεν μπορω να την βρω τωρα που πηρα αδεια απο τον δημο αθηναιων.

myri μια διευκρίνηση, γιατί πρόσφατα έπεσα σε έναν τέτοιο διάλογο στην εδώ πελεοδομία.

 

Το άρθρο 10 της Π.Δ. 71-1988 αναφέρει:

 

10.5 Για χώρους συνάθροισης κοινού θεωρητικού πληθυσμού κάτω των 50 ατόμων οι οποίοι στεγάζονται σε κτίρια με διαφορετική κυρία χρήση (όπως κατάστημα, γραφεία κ.λ.π.) δεν θα ζητείται αλλαγή χρήσης των χώρων αυτών αλλά θα υποδεικνύονται μέτρα και μέσα πυροπροστασίας σύμφωνα με την 7600/1960 Εγκύκλιο Δ/γή Α.Π.Σ.

Άρα και για καταστήματα με θεωρητικό πληθυσμό κάτω των 50 ατόμων που δεν απαιτείτε αλλαγή χρήσης σε χώρο συνάθροισης κοινού, χρειάζεται αλλαγή χρήσης επειδή μετατρέπεται σε χώρο υγιειονομικού ενδιαφέροντος;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά. Μου έχει τύχει η εξής δουλειά:

 

Κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (Μπαρ 150 τ.μ) λειτουργεί εδώ και τέσσερα χρόνια στην περιοχή της Νέας Ιωνίας. Ο ιδιοκτήτης θέλει να νοικιάσει τον διπλανό χώρο (170 τ.μ) και να το κάνει ενιαίο. Ο δεύτερος χώρος (που θέλει να νοικιάσει) ήταν πρώην ρουχάδικο, επομένως θέλει αλλαγή άδειας λειτουργίας. Συγχρόνως αφού τελειώσει την ανάκαινιση του πρώην ρουχάδικου θα προβεί στην συνένωση των δύο χώρων (γκρέμισμα τοίχου).

εγώ έχω αναλάβει την ανακαίνιση του εσωτερικού χώρου του πρώην ρουχάδικου. Ο πελάτης είχε δώσει το τρέξιμο για τις άδειες σε έναν άλλον μηχανικό, ο οποίος έμπλεξε τα μπούτια του και τον άφησε στα κρύα του λουτρού. Μου ζήτησε λοιπόν ο άνθρωπος να του τα τρέξω εγώ.

 

Ερώτημα 1ο: Αφού θα είναι νέο ενοικιοστάσιο χρειάζεται ΚΕΝΑΚ. Θα βγει λοιπόν ΚΕΝΑΚ για το πρώην ρουχάδικο. Μετά που θα γίνει η συνένωση, χρειάζεται νέα ενεργειακή μελέτη για το σύνολο του χώρου;

 

Ερώτημα 2ο: Μήπως θα πρέπει να βγάλω άδεια αλλαγής χρήσης και συνένωσης ταυτόχρονα (γίνεται αυτό);

 

Γενικά δεν ξέρω καθόλου από άδειες λειτουργίας και νομίζω ότι η συγκεκριμένη περίπτωση -σε συνεργασία με τον ΚΕΝΑΚ- δυσκολεύει τη θέση μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.