Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέση κτηρίου στο οικόπεδο


Recommended Posts

Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω και γω, εαν στα χαμηλά κτίρια, εκτός απο το Δ=2,5 μ., η κάθετη σε αυτό διάσταση πρέπει να είναι μινιμουμ 2,5 μ. επίσης, για να μην μετρήσει ως φωταγωγος? Δηλαδή, το κενό που δημιουργεί το κτίριο απο το πλάγιο όριο του οικοπέδου πρέπει να είναι μινιμουμ 2,5 επί 2,5? ή 2,5 επί Δ=3 +0,10h?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Παντου min απόσταση από τα πλάγια όρια 2.5 m είτε κάθετη είτε όχι και φωταγωγός για φωτισμό κλιμακοστασίου 1.20 x Δ για να μην μετρήσει στο Σ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

ANTONIS130, να ρωτησω και κάτι τελευταίο: στο ισόγειο του χαμηλού κτιρίου, έχω την είσοδο με το κλιμακοστάσιο και μια μικρή γκαρσονιέρα.

Μένει χώρος για αυτοκίνητα, σαν πυλωτή. Υπάρχει πρόβλημα στα χαμηλά κτίρια με την πυλωτή και αν ναι λογίζεται πυλωτή αυτό που περιγράφω? (δόμηση ισογείου<1/2 κάλυψης ορόφου).

Ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αν και έχει συζητηθεί αρκετά το θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ σχετικά με την καθετότητα.

Η οικοδομή μου είναι σε επαφή με το πλάγιο όριο και στη πολεοδομία μου είπαν ότι επειδή σχηματίζεται γωνία και υπερβαίνει το Δ=2,5μ πρέπει να δημιουργήσω καθετότητα.

Έτσι θα σχηματίσω ένα τραπέζιο που η γωνία με το όριο να είναι 90 μοίρες αλλά αυτό να είναι κάθετο και στην υπόλοιπη οικοδομή. Αυτό το μικρό κομμάτι τοίχου (τραπέζιο) πρέπει να έχει κάθετη και την ελεύθερη γωνία του?

 

Υ.Γ. Πραγματικά όποιος κατάλαβε την ερώτηση είναι μέσα στο μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεται πουθενά ότι τα κτήρια πρέπει να έχουν γωνίες 90ο. Μόνο ο τοίχος που καταλήγει στο όριό σου πρέπει να είναι κάθετος σε αυτό. Το επόμενο σπάσιμο είναι στην αρχιτεκτονική σου διάθεση...

Link to comment
Share on other sites

Στο ερώτημα της συναδέλφου Νίκης Μαυρίδου· δεν γνωρίζω να ισχύει κάτι διαφορετικό στα χαμηλά σπίτια, όσον αφορά την πιλοτή.

Στην συνάδελφο Βασιλική· είναι ασαφές το ερώτημα και -ως εκ τούτου- προτείνω το ίδιο με την αγαπητή συνάδελφο myri.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ο τοίχος που καταλήγει στο όριό σου πρέπει να είναι κάθετος σε αυτό.

 

Aυτό που το λέει?

Δηλαδή δεν μπορώ να έχω τοίχο με γωνία πχ 100 μοιρών στο όριο?

Είσαι σίγουρος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.