Μετάβαση στο περιεχόμενο

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

13 minutes ago, patty said:

καλησπέρα για έκδοση βεβαίωσης όρων δόμησης χρειάζεται να βάλουμε Α/Α έργου συστήματος αμοιβών?

επίσης δεν πληρώνουμε ΦΕΜ σωστά?

Κάνε πρώτα δοκιμαστικά την αίτηση στο σύστημα , κάνε αποθήκευση σε κατάσταση επεξεργασιας ςκαι θα δεις τι δικαιολογητικά ζηταει.

 Λογικά απαιτείται αμοιβή τοπογραφικού τουλάχιστον...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι ΦΕΜ τοπογράφου έχω ανεβάσει, αλλά στις αμοιβές ΤΕΕ δεν έχω βάλει αριθμό, δεν μου ζητάει κάτι άλλο το προχωράει κανονικά για αίτηση, οπότε δεν χρειάζεται μάλλον, σωστά?

0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στη βεβαίωση όρων δόμησης δεν ζητάει ΑΑ αμοιβών. 

Προφανώς στην κατηγορία 1, όπου η μελέτη του τοπογραφικού είναι υποχρεωτικά ολοκληρωμένη κατά την υποβολή απαιτείται ΦΕΜ και ΑΠΥ/ΤΠΥ (το ιδ. συμφωνητικό καλό είναι να υπάρχει, αλλά ελέγχεται και αργότερα).

Γενικά πατάμε υποβολή και μας επισημαίνει τις ελλείψεις, αρκεί να έχουμε κάνει τις σωστές επιλογές 😉

Link to comment
Share on other sites

Για βεβαίωση όρων δόμησης το σύστημα μου βγάζει: 

Για Άδειες κατηγορίας 1 και 2 απαιτείται η επισύναψη Τοπογραφικού διαγράμματος και Τίτλων ιδιοκτησίας & έγγραφων Κτηματολογίου

Τι πάει να πει έγγραφων Κτηματολογίου και από που προκύπτει;;; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για βεβαίωση όρων δόμησης έχω επιλέξει τα παρακάτω και έχω ανεβάσει όλα τα δικαιολογητικά που μου ζητάει, έχω υποβάλλει και την αίτηση:

1. γήπεδα εκτός σχεδίου κατά παρέκκλιση άρτια

2. τοπογραφικό διάγραμμα
3. τίτλοι ιδιοκτησίας
4. ΕΙΔΟΥΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ανέγερση

από το ΤΕΕ μου απάντησαν το παρακάτω :

Επιλέγετε το σύνολο των επιμέρους περιπτώσεων που απαιτούνται για την έκδοση άδειας του ακινήτου που διαχειρίζεστε κι όχι μόνο τις τρεις προφανείς, σχετιζόμενες με την προθεσμία της 9ης/12/2022.

ποιες άλλες έπρεπε να επιλέξω? μπορώ να προσθέσω σε αυτή τη φάση που έχω οριστικοποιήσει ή πρέπει να κάνω νέα δήλωση?
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, nzerman said:

Για βεβαίωση όρων δόμησης το σύστημα μου βγάζει: 

Για Άδειες κατηγορίας 1 και 2 απαιτείται η επισύναψη Τοπογραφικού διαγράμματος και Τίτλων ιδιοκτησίας & έγγραφων Κτηματολογίου

Τι πάει να πει έγγραφων Κτηματολογίου και από που προκύπτει;;; 

 

 

Για έγγραφα κτηματολογίου:  ανεβάζεις το απόσπασμα κτηματολογίου με ΚΑΕΚ αν έχει ολοκληρωθεί η κτηματογράφηση στην περιοχή , ή την αρχική δήλωση υποβολής προανάρτησης αν δεν έχει οριστικοποιηθεί η κτηματογράφηση , ή τεχνική έκθεση ότι δεν υπάρχει κτηματολόγιο ακόμα... Είναι προαπαιτούμενο δικαιολογητικό στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας, εκ παραδρομης σε βεβαιωση ορων δομησης ανεβηκε τοπογραφικο χωρις ψηφιακή υπογραφή, είναι απαραίτητο να υπάρχει ψηφιακή υπογραφη;

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 12/9/2022 at 7:08 PM, venezia said:

Δεν είναι υποχρεωτική η ψηφιακή ...τουλάχιστον ακόμα .

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Στην βεβαίωση όρων δόμησης, στο τοπογραφικό διάγραμμα απεικονίζεται το μελλοντικό κτίσμα;, η σε δεύτερο χρόνο όταν υποβληθεί η οικοδομική άδεια τότε απαιτείται το τοπογραφικό διάγραμμα με το περίγραμμα του κτιρίου;

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.