Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση από ΣΥΠΟΘΑ για μεταβολή προστίμου 4495


Recommended Posts

57 λεπτά πριν, akis73 said:

Από μία περίπτωση που είχα παλιά, αν θυμάμαι καλά ο έλεγχος για το 20% γίνεται επί των αρχικών προστίμων, χωρίς δηλ. τις μειώσεις λόγω εφάπαξ πληρωμής. Βασικά κάνε μία επαφή με το τοπικό ΣΥΠΟΘΑ να δεις χρόνους απόκρισης, διαφορετικά εξέτασε το ενδεχόμενο νέας δήλωσης, αλλά αν έχεις ήδη ανεβάσει όλα τα δικαιολογητικά δεν σε συμφέρει.

Αυτό το σκέφτομαι γενικά, να κάνω νέα δήλωση και να επαναφέρω αυτήν σε υπαγωγή και να τη χρησιμοποιήσω αργότερα σε άλλη περίπτωση. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο στέκει ο συλλογισμός μου, αλλά μου φαίνεται ως μία λύση.

Link to comment
Share on other sites

 

Ο λογισμός είναι παράνομος. Δεν θα το καταλάβει κανείς μόνο αν δεν έχει προχωρήσει σε οριστική υπαγωγή η δήλωση. 

Η διαφορά στην περίπτωση σου συνάδελφε είναι 30% και θα σε «στείλει» στην επιτροπή το Π.Σ. αυτομάτως. 

Άσχετο αλλά το θέμα με την επιτροπή είναι άλλο...

Τι ακριβώς εξετάζει και μέχρι που φτάνει ο έλεγχος; 

Ο νόμος ρυθμίζει πως: 

Επεξεργασία δηλώσεων υπαγωγής, οι οποίες έχουν καταστεί οριστικές, για διόρθωση υποβαλλόμενων στοιχείων επιτρέπεται μόνο ύστερα από αίτημα που υποβάλλεται στο ηλεκτρονικό σύστημα υπαγωγής διαβιβάζεται στην οικεία Επιτροπή Εξέτασης Προσφυγών Αυθαιρέτων του άρθρου 17, η οποία αποφασίζει για την αποδοχή του αιτήματος. 

Ποια είναι τα κριτήρια της απόφασης; 

Τι θέλει να μας πει «εδώ» η πολιτεία;

Είναι τόσο αόριστο το κείμενο που η άποψη μου στέφετε προς το γραφικό συμπέρασμα:

Ξέρουμε τι λαμόγια είστε εσείς οι μηχανικοί. Θα «πειράζετε» τις δηλώσεις κατά δοκούν και συνήθως για κάποιο ύποπτο σκοπό. Οπότε σας βάζουμε αυτό τον αόριστο έλεγχο για ξέρετε πως αν δεν προσέχετε, θα σας στείλουμε σε επιτροπή που δουλεύει με ρυθμούς δημοσίου να τυραννηθείτε.  

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Ο έλεγχος για το 20% προφανώς μπήκε για να αποφεχθούν οι εκ των υστέρων "πονηρές" αλλαγές λόγω προσθαφαίρεσης χώρων. Όμως ότι δεν είναι πάντα έτσι, πχ. θα μπορούσε να έχει γίνει λάθος στην εμβαδομέτρηση ή στην τιμή ζώνης, δηλαδή δεν προκύπτει ότι κάθε εκ των υστέρων αλλαγή σε στοιχεία δήλωσης αφορά δόλο. Από εκεί και πέρα σε προγραμματιστικό επίπεδο δεν βρέθηκε λύση έτσι ώστε κάποιες συγκεκριμένες αλλαγές να μην ελέγχονται, άρα το αφήσαν με απόφαση ΣΥΠΟΘΑ με ότι αυτό συνεπάγεται (απίστευτες καθυστερήσεις κλπ.).

Στην περίπτωση του συν/φου πιο πάνω, προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν υπάρχει δόλος αν κάνει νέα δήλωση, καθότι στην κατ.1 ουσιαστικά πληρώνεται παράβολο, οπότε μπορεί η παλιά δήλωση να χρησιμοποιηθεί για νέο ακίνητο το οποίο θα εμπίπτει στην κατ.1.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα,

Έχω μια δήλωση, στην οποία έχει πληρωθεί το παράβολο και το πρόστιμο και η δήλωση είναι σε κατάσταση αρχικής υποβολής.

Αν προσθέσω φύλλο καταγραφής και γίνει επαναυπολογισμός του προστίμου, θα χρειαστεί έγκριση από ΣΥΠΟΘΑ. (Η μεταβολή του προστίμου είναι μεγαλύτερη από 20%). Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε περαιωμένη δήλωση υπαγωγής 4495 θέλω να κάνω διόρθωση ώστε να προσθέσω και ρυθμισμένο τμήμα με τον 3843/2010 για να πάρει και αυτό εξαίρεση από κατεδάφιση με πληρωμή παραβόλου 100 ευρώ σύμφωνα με το άρθρο 88 του 4495. Έχω όμως αύξηση >20% (από 350 περίπου πάει 450). Θα χρειαστεί ΣΥΠΟΘΑ? Και αν ναι δικαιολογείται καινούργια δήλωση μόνο για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 2/11/2023 at 8:52 ΜΜ, smartos11 said:

Θα χρειαστεί ΣΥΠΟΘΑ?

Ναι.

Παράθεση

Και αν ναι δικαιολογείται καινούργια δήλωση μόνο για αυτό?

Όταν οι ήδη ρυθμισμένοι χώροι δεν βρίσκονται εντός πρασιάς και δεν οδηγούν (συνυπολογιζόμενοι με τις άλλες αυθαιρεσίες του ακινήτου) σε παραβίαση μεγαλύτερη του 40% για κάλυψη, δόμηση και 20% για ύψος εξαιρούνται οριστικά χωρίς ένταξη στον ισχύοντα νόμο.
Όταν υπερβαίνονται τα όρια, για την οριστική εξαίρεση είναι απαραίτητη η δήλωση υπαγωγής στις ισχύουσες διατάξεις.
Η υπαγωγή μπορεί να γίνει μόνο με διόρθωση της υπάρχουσας δήλωσης, όχι με νέα.

Edited by Λυκούργoς
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Λυκούργoς said:

Ναι.

Όταν οι ήδη ρυθμισμένοι χώροι δεν βρίσκονται εντός πρασιάς και δεν οδηγούν (συνυπολογιζόμενοι με τις άλλες αυθαιρεσίες του ακινήτου) σε παραβίαση μεγαλύτερη του 40% για κάλυψη, δόμηση και 20% για ύψος εξαιρούνται οριστικά χωρίς ένταξη στον ισχύοντα νόμο.
Όταν υπερβαίνονται τα όρια, για την οριστική εξαίρεση είναι απαραίτητη η δήλωση υπαγωγής στις ισχύουσες διατάξεις.
Η υπαγωγή μπορεί να γίνει μόνο με διόρθωση της υπάρχουσας δήλωσης, όχι με νέα.

Όταν πρωτοδιάβασα το νόμο κι εγώ έτσι το κατάλαβα. Ότι αυτά που δεν παραβιάζουν τα παραπάνω εξαιρούνται οριστικά αυτοδικαίως. Αλλά τελικά εννοεί πως τα ρυθμισμένα με 3843 που δεν παραβιάζουν τα παραπάνω πρέπει να πληρώσουν το παράβολο των 100 ευρώ για να εξαιρεθούν οριστικά. Αυτά που τα παραβιάζουν δεν εξαιρούνται οριστικά. Σου παραθέτω το απόσπασμα από την Εγκύκλιο: "Οι αυθαίρετες κατασκευές της περίπτωσης 1 β), για τις οποίες έχει περατωθεί η διαδικασία με τις διατάξεις των νόμων 3775/2009 και 3843/2010, εφ’ όσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις των εδαφίων αα) και ββ), δηλαδή δεν παραβιάζουν σε ποσοστό μεγαλύτερο του σαράντα τοις εκατό (40%) τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του είκοσι τοις εκατό (20%) το ύψος της οικοδομικής άδειας, συμπεριλαμβανομένων άλλων αυθαίρετων κατασκευών ή αυθαίρετων αλλαγών χρήσης επί του ακινήτου και δεν βρίσκονται εντός προκηπίου, εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση μετά από δήλωση υπαγωγής με καταβολή παραβόλου ύψους εκατό (100) ευρώ. Σε περίπτωση υπέρβασης των ανωτέρω ποσοστών, η αναστολή επιβολής κυρώσεων ισχύει για τον προβλεπόμενο από τους παραπάνω νόμους χρόνο."

Γι' αυτό και θέλω να ανοίξω τη δήλωση και να βάλω και τον 3843.

Edited by smartos11
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις. Πάντως το «ναι» στο πρώτο ερώτημα εξακολουθεί να ισχύει.
Επί του πρακτέου: αν έχεις το κουράγιο να διορθώσεις ολοκληρωμένη δήλωση, προχώρα.
Γενικό ερώτημα: Εάν οι ρυθμισμένες αυθαιρεσίες —κλειστοί ημιυπαίθριοι, ως επί το πλείστον— δεν ενταχθούν στον ισχύοντα νόμο και δεν εξαιρεθούν οριστικά, θα διατηρηθούν για σαράντα χρόνια και μετά θα επανέλθουν στο καθεστώς που βρίσκονταν πριν τη ρύθμιση;
Αυτό είναι μεγαλύτερο ανέκδοτο και από τον ισχυρισμό πως το ΤΕΕ υπερασπίζεται τα δικαιώματα των ελεύθερων επαγγελματιών μηχανικών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.