Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Τιμολόγηση


Recommended Posts

On 1/21/2021 at 4:53 PM, georgegaleos said:

Προσωπικά, αν και το έχω ψάξει αρκετό καιρό πριν και θεωρώ αρκετά καλά, αυτό που ανέφερες ήταν και το μοναδικό ολοκληρωμένο παράδειγμα που είχα βρει, πάνω στην πλατφόρμα και όχι μέσω ERP. Οπότε αν έχεις εντοπίσει και κάποιο άλλο με καταχώριση και χαρακτηρισμούς μέσω της πλατφόρμας της ΑΑΔΕ θα ήταν χρήσιμο να δώσεις τις σχετικές παραπομπές.

---------------------------------------

Γενικότερα η περιπτωσιολογια είναι αρκετά περιορισμένη σε "απλούς μηχανικούς" κυρίως με ιδιωτικά έργα και επιχειρήσεις. Ενδεικτικά προσωπικά στα δικά μου δεδομένα έχω υπολογισει ότι θα έχω τα παρακάτω, ως μια πιθανή λίστα:

Εσοδα που θα ανεβάζω εγώ την σύνοψη και τον χαρακτηρισμό:

  • ΤΠΥ έως 300€ χωρίς παρακράτηση
  • ΤΠΥ ανώ των 300€ με παρακράτηση 20%
  • ΤΠΥ με ΦΕΜ (4% ή 10%)
  • ΑΛΣ 
  • ΑΛΣ με ΦΕΜ (4% ή 10%)

Εξοδα που ανεβάζω εγώ την σύνοψη και τον χαρακτηρισμό (από εξαιρούμενες οντότητες και μη αντικριζόμενα):

  • Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ μηνιαία εισφορά)
  • Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ μηνιαία εισφορά Δεκεμβρίου
  • Τηλεφωνία
  • Εξοδοποίηση ΦΠΑ πχ βενζίνες
  • Αποσβέσεις
  • ΑΛΣ, καλό είναι να αποφέυγεται (π.χ. αγορά κάτω από 100€)
  • Προμήθειες τραπεζών, γενικότερα τραπεζικά έξοδα
  • Παράβολα, χαρτόσημα, ΕΝΦΙΑ, χαρτόσημα, μεγαρόσημα
  • Προσαυξήσεις από εκπρόθεσμες καταβολές π.χ. ΕΦΚΑ
  • Ενοίκιο που αποδίδουμε σε επιχείρηση
  • Ενοίκιο που αποδίδουμε σε ιδιώτηΕπειδή 

Εξοδα που θα χαρακτηρίζω εγώ:

Επειδή ως λήπτες για τα έξοδα, κάνουμε μόνο χαρακτηρισμό διότι αυτά φαίνονται εφόσον τα ανεβάσει ο εκδότης (πλην των εξόδων που αναβάζουμε εμείς εξαιτίας του ότι ο εκδότης ανηκει στις εξαιρούμενες Οντότητες π.χ. ΕΦΚΑ, τηλεφωνία, ΔΕΚΟ, τράπεζες για τα οποία ανεβάζουμε και Σύνοψη και Χαρακτηρισμό Συναλλαγών των Παραστατικών). Αρα εδώ έχω ένα θέμα στην αρχή, ότι δεν έχω ακόμη ως λήπτης λάβει κάποιο παραστατικό.

καλησπέρα, δηλαδή η αγορα εμπορικου πακέτου καταχώρησης ειναι μονόδρομος?

δεν μπορουμε να κανουμε καταχώρηση αλλα και αποδοχή τιμολογίων, online, μέσω πλατφορμας? ειμαστε τωρα να αγοράζουμε νέα προγραμματα? οταν μαλιστα δεν έχουμε όγκο δουλειας...

η άποψή σας ποια ειναι?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Dearangelo said:

η άποψή σας ποια ειναι?

Η (λογική) άποψή "μας" είναι να αναλάβει τα βιβλία σας ένας επαγγελματίας του χώρου (λογιστής, φοροτεχνικός ή όπως αλλιώς μπορεί να λέγεται), ο οποίος ξέρει ακριβώς τι πρέπει να κάνει...

Edited by JohnnyHoliday
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Dearangelo said:

η αγορα εμπορικου πακέτου καταχώρησης ειναι μονόδρομος?

μπορουμε να κανουμε καταχώρηση αλλα και αποδοχή τιμολογίων, online, μέσω πλατφορμας?

Όχι στο πρώτο και ναι στο δεύτερο.

Edited by Σερίφης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Σερίφης said:

Όχι στο πρώτο και ναι στο δεύτερο.

ευχαριστώ για την σαφή και γρήγορη απάντηση,

μήπως έχετε κάποια υπόδειξη, που να κοιτάξω για ενημέρωση?

Link to comment
Share on other sites

Στην ιστοσελίδα της ΑΑΔΕ: Ειδική φόρμα καταχώρισης (Διαβίβαση παραστατικών), όπου υπάρχει και σύνδεσμος για το εγχειρίδιο χρήσης.
Στο θέμα του φόρουμ: Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια, όπου μπορείς να διαβάσεις όσα σου χρειάζονται και να θέσεις νέα ερωτήματα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους ! Για τα μπλοκάκια είναι υποχρεωτικό από 1/24 τα παραστατικά που κόβουμε να έχουν QR code ; Έχει δοθέι παράταση;

Link to comment
Share on other sites

Η υποχρέωση αυτή ισχύει για τα παραστατικά που εκδίδονται με τη χρήση εμπορικών προγραμμάτων διαχείρισης ή μέσω του «timologio» της ΑΑΔΕ και δεν έχει δοθεί παράταση.
Η έκδοση χειρόγραφων τιμολογίων και ΑΠΥ συνεχίζεται όπως τα προηγούμενα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, Σερίφης said:

Η υποχρέωση αυτή ισχύει για τα παραστατικά που εκδίδονται με τη χρήση εμπορικών προγραμμάτων διαχείρισης ή μέσω του «timologio» της ΑΑΔΕ και δεν έχει δοθεί παράταση.
 

Παρατηρώ ότι τα τιμολόγια που έχουν εκδοθεί μέσω της εφαρμογής "timologio" της ΑΑΔΕ (δεν αναφέρομαι στα εμπορικά προγράμματα) το έτος 2023, στην κάτω αριστερή γωνία, υπάρχει το qr το οποίο αν το σκανάρει κανείς τον πηγαίνει στη σύνδεση και βλέπει τα στοιχεία του τιμολογίου. Σε αυτό τον τρόπο έκδοσης αλλάζει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

υπάρχει το qr το οποίο αν το σκανάρει κανείς τον πηγαίνει στη σύνδεση και βλέπει τα στοιχεία του τιμολογίου.

Δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο, έχεις εκπληρώσει την υποχρέωση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Σερίφης said:

Η υποχρέωση αυτή ισχύει για τα παραστατικά που εκδίδονται με τη χρήση εμπορικών προγραμμάτων διαχείρισης ή μέσω του «timologio» της ΑΑΔΕ και δεν έχει δοθεί παράταση.
Η έκδοση χειρόγραφων τιμολογίων και ΑΠΥ συνεχίζεται όπως τα προηγούμενα χρόνια.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Εγώ μέχρι πρότινος έκοβα τα τιμολόγια μου σε μια δικιά μου φόρμα excel και περνούσα τα δεδομένα στη συνέχεια στο Mydata. Οπότε μπορώ να συνεχίσω με αυτή τη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.