Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοιχοποιία με sap2000 και EC6


 

Recommended Posts

για το FAILURE που χρησιμοποιεί modified von mises είπαμε, άσε που θέλει και sap2000

 

για το "ΜΙΝΩΣ" που χρησιμοποεί τη θεωρία βλάβης και είναι stand-alone μήπως έχει πάρει τίποτα τ'αυτί σας?

 

εγώ έχω 2 αυτιά και μεγάλα, δε βαριέσαι...................

 

τουλάχιστον έχω ωραίο χαμόγελο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα κριτήρια αστοχίας στην ανάλυση τα θέσατε αλλά ποια είναι θλιπτική/διατμητική αντοχή της τοιχοποιάς?

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε αυτό έχεις δίκιο, γι αυτό είναι πιο χρήσιμο να διεξάγεις κάποιους εργαστηριακούς ελέγχους για να προσδιορίσεις αυτές τις αντοχές, παρά να στήσεις ένα super μοντέλο με κριτίρια κλπ. Αν μπορείς να κάνεις και τα δύο βέβαια, ακόμη καλύτερα (τα οποία παρεπιπτόντως αν δεν έχεις sap κλπ, πως τα περνάς?)

 

@rigid joint: δεν μας λες τι έχουν πάρει τα μεγάλα αυτιά σου χαμπάρι?

Link to comment
Share on other sites

κάποιος από το πανεπιστήμιο της πάτρας ίσως μας έλεγε περισσότερα

 

πιθανολογώ (με πολύ μεγάλες πιθανότητες επιτυχίας) ειναι αυτό που αναφέρεται ο μπέσκος το 2000 εδώ:

 

http://www.monument.gr/gr/congr2000/download/syzitisi.pdf (το link ειναι off μαλλον προσωρινα, χθες λειτουργούσε)

 

"...αναπτύχθηκε για ερευνητικούς σκοπούς και δεν διατείθεται στο εμπόριο..."

 

το οποίο εμφανίζεται το 2007 με το όνομα ΜΙΝΩΣ σε διπλωματική που έτυχε να δώ κάπου (αν τη βρω σε link θα την ανεβάσω)

 

χωρίς όμως να λέει εκεί τι είναι το ΜΙΝΩΣ στις αναφορές

 

πάντως αυτό που είδα μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε

Link to comment
Share on other sites

Τα κριτήρια αστοχίας στην ανάλυση τα θέσατε αλλά ποια είναι θλιπτική/διατμητική αντοχή της τοιχοποιάς?

 

'Η εργαστηριακά ή βάσει των επιτρεπόμενων τάσεων (στον παλιό αντισεισμικό υπάρχει ειδική ενότητα που βάσει εικόνας που παρουσιάζει το λιθόσωμα-το χτίσιμο-το κονίαμα, μπορεί να προσδιορισθεί κατ' εκτίμησην η αντοχή). Έτσι ελεγχαν οι παλιοί και λέω, ελλείψει κανονιστικού πλαισίου σε υφιστάμενα, να πράξω αντιστοίχως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η αλήθεια είναι ότι αν πας κατά DIN έχεις έναν καλό μπούσουλα ακόμα και για τύπους τοιχοποιιών που δεν καλύπτονται από τον EC6 και με τις κατάλληλες αναγωγές -λόγω συντελεστών ασφαλείας- μπορείς έστω και ενδεικτικά να πάρεις μια χαρακτηριστική τιμή σχεδιασμού fwk

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα και ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων έαν η ερώτηση μου είναι κάπως άσχετη με το θέμα! Επειδή είμαι φοιτητής και έχω για εργασία ένα σχέδιο στο οποίο η τοιχοποιϊα έιναι απο οπτοπληνθοδομή,και επειδή μου ζητούνται και λεπτομέριες στην κάτοψη,πρέπει να την σχεδιάσω αλλα δεν ξέρω τον τρόπο!Καταλαβαίνω επίσης πως στην όψη θα είναι "ανάποδη" αλλά και πάλι δεν μπορώ να βρώ στο internet το πως!!Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο σας!!

 

Φιλικά, Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Για όλη αυτή την δουλειά που θέλουμε συχνά να κάνουμε οι ασχολούμενοι με την αναστήλωση, έγραψα κάποτε έναν απλό κώδικα σε VB.

 

Διαβάζει τα δεδομένα από το txt αρχείο που φτιάχνει η εντολή print tables του SAP (τάσεις και συντεταγμένες κόμβων), υπολογίζει κύριες τάσεις, κάνει έλεγχο βάσει κάποιου κριτηρίου αστοχίας, υπολογίζει capacity ratio σε κάθε κόμβο και παράγει τρία αρχεία BMP με απεικόνιση του βαθμού καταπόνησης σε ψευδοχρωματική κλίμακα.

 

Σαν πρόγραμμα δεν είναι κάτι φοβερό, μόνο μια ρουτίνα με πολύ απλή γραφή (κάποτε δούλευε σε QBasic). Οι επιλογές, ρυθμίσεις κλπ γίνονται μέσα από τον κώδικα. Με ελάχιστο κόπο μπορεί κανείς να το μετατρέψει ώστε να ελέγχει διαφορετικά κριτήρια αστοχίας, να υπολογίζει και να απεικονίζει οπλισμούς, να κάνει συνδυασμούς δράσεων κλπ.

 

Το ανεβάζω μέσα σε ένα excel-άκι, μια που εδώ και χρόνια δουλεύω την VB αποκλειστικά από το Excel. Φυσικά το αρχείο είναι εντελώς άχρηστο, η μακροεντολή δεν έχει να κάνει τίποτα με το φύλλο εργασίας.

 

Στην εκδοχή που ανεβάζω ελέγχει απλώς την μέγιστη εφελκυστική κύρια τάση για τρεις συνδυασμούς δράσεων και τυπώνει capacity ratio...

 

Το αρχείο z.zip - 1.2 MB είναι το αρχείο δεδομένων που δίνει την παρακάτω εικόνα:

 

.

post-33925-131887251024_thumb.jpg

BMP.zip

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.