Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ, χαρτόσημο και ΟΓΑ χαρτοσήμου


Recommended Posts

έχω μια στήλη για 'μη υποκείμενα σε φόρο" δηλ έξοδα που εκ φύσεως δεν έχουν ΦΠΑ

πχ εισφορές ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΣΑΔΑΣ

 

δεν το θεωρώ ορθο να μου στη στήλη Δαπάνες χωρις διακίωμα έπτωσης διότι έχουν ΦΠΑ οι συγκεκριμένες δαπάνες, απλά δεν εκπίπτει

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα.

εγώ που δεν έχω στήλη "μη υποκείμενα σε φόρο" έβαζα τέτοια έξοδα που λες πχ. εισφορές τεε, παράβολο ΜΕΚ, σεμινάρια ιεκεμ, αποδείξεις λιανικης αναλώσιμων,κλπ. που δεν μπαινουν στην περιοδικη φπα, στην στήλη "Δαπάνες χωρις δικαίωμα έπτωσης". Λές να είναι μεγάλη φορολογική παράβαση? μου ρθε και η περαίωση αλλά δεν θέλω να τους δώσω μία!

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα

 

εξάλλου σε ποιό υπόδειγμα του Υπ.Οικ. θα έπρεπε να στηριχθεί η παρατήρηση του ελέγχου;

άμα υπήρχε υπόδειγμα ούτε εμείς θα ψαχνόματσαν, ουτε οι λογιστές, ούτε οι ΔΟΥ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ,

πιστεύω οτι μάλλον τους βολεύει να μην υπάρχει ενα ξεκάθαρο υπόδειγμα (και γενικά ξεκάθαρες διατάξεις), έτσι ωστε να δημιουργείται ένα κλίμα ανυσηχίας στους φορολογούμενους και να μπορούν να το εκμεταλλευτούν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Σημερα εμαθα οτι οι κρατησεις ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ πληρωνονται και στην τραπεζα Αττικης...

 

Δεν εχει γραμματιο οπως την ΕΤΕ απλα πας λες τι θες να πληρωσεις και στο κοβουν επι τοπου γραμματιο....

 

Δυστυχως για αμοιβες γινεται...

 

 

***Ολα αυτα οσο κρατανε οι ελαχιστες αμοιβες..Ελπιζω μετα να μην πρεπει να πληρωνουμε παλι αμοιβες μεσω ΕΤΕ...(με επιταγη για συναλλαγεα πανω απο ενα ποσο ειναι αλλο θεμα..)

Link to comment
Share on other sites

Μέσω i-bank γίνονται πληρωμές αμοιβών για έκδοση οικοδομικής άδειας , κρατήσεις υπές ΤΣΜΕΔΕ , ΕΜΠ κ.τ.λ. ? Από ότι βλέπω εδώ μόνο εισφορές ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ πληρώνονται.

 

Το ΤΕΕ δεν μπορεί να βοηθήσει σε αυτόν τον τομέα ?

 

Νομίζω είναι πολύ άδικο στην εποχή μας να στηνόμαστε για να πληρώσουμε αμοιβές στην τράπεζα και ΦΕΜ στην εφορία!

 

Κάτι άκουσα ότι και το ΦΕΜ θα πληρώνεται ηλεκτρονικά. Έχει άκούσει κανείς τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.