Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!!Είμαι νέος στο φόρουμ αλλά και στην αγορά εργασίας.Όπως βλέπω τα πράγματα στην πιάτσα δεν είναι ιδιαίτερα εύκολα. Γράφτηκα στο ΤΕΕ τώρα αλλά δεν έχω δώσει εξετάσεις για την άδεια άσκησης επαγγέλματος του ηλεκτρολόγου. αν δεν δώσω εξετάσεις θα είμαι γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ? Θα μου έρθει να πληρώσω κάποιο ποσό αναδρομικά αν δεν γραφτώ ποτέ επειδή γράφτηκα στο ΤΕΕ?αν πάω εξωτερικό και γυρίσω κάποια στιγμή θα πληρώσω από τη στιγμή που θα πάρω την άδεια άσκησης επαγγέλματος ή θα δοθν την αρχική ημερομηνία εγγραφής μου στο ΤΕΕ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φιλέ με μπέρδεψες.

Οταν γράφεσαι στο ΤΕΕ παίρνεις και άδεια άσκησης επαγγέλματος και την επόμενη μέρα αυτόματα γράφεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ και οι εισφορές ξενικούν να τρέχουν. Τι ακριβώς έχεις κάνει εσύ? Πως είσαι στο ΤΕΕ αλλά δεν έχεις δώσει εξετάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ με μπέρδεψες.

Οταν γράφεσαι στο ΤΕΕ παίρνεις και άδεια άσκησης επαγγέλματος και την επόμενη μέρα αυτόματα γράφεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ και οι εισφορές ξενικούν να τρέχουν. Τι ακριβώς έχεις κάνει εσύ? Πως είσαι στο ΤΕΕ αλλά δεν έχεις δώσει εξετάσεις?

 

τα μπέρδεψα. έχω πληρώσει μόνο τα παράβολα για τις εξετάσεις. νόμιζα ότι ποσό από αυτά ήταν και για την εγγραφή μου στο τεε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΡΕ ΘΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ Ή ΘΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ; ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ; ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΑΠΟ ΠΑΝΩ;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Mike, είναι απαράδεκτο να ζητούν από ανέργους, φοιτητές, part-timers και συμβασιούχους σε δουλειές του ποδαριού να πληρώνουν βρέξει-χιονίσει 2-3 και βάλε χιλιάρικα και έρχονται και νέα ανέκδοτα... για κλάμματα http://technews-greece.blogspot.com/2011/07/112012.html. Παντού ασφαλίζεσαι μέσω αποδοχών και εδώ ιδιότητας και δε μπορείς και να διαγραφείς εύκολα...

Αν μη τι άλλο είμαι περίεργη, πόσοι είμαστε αυτοί που έχουμε πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Mike, είναι απαράδεκτο να ζητούν από ανέργους, φοιτητές, part-timers και συμβασιούχους σε δουλειές του ποδαριού να πληρώνουν βρέξει-χιονίσει 2-3 και βάλε χιλιάρικα και έρχονται και νέα ανέκδοτα... για κλάμματα http://technews-greece.blogspot.com/2011/07/112012.html. Παντού ασφαλίζεσαι μέσω αποδοχών και εδώ ιδιότητας και δε μπορείς και να διαγραφείς εύκολα...

Αν μη τι άλλο είμαι περίεργη, πόσοι είμαστε αυτοί που έχουμε πρόβλημα;

Γιατί δεν υπάρχει καμία αντίδραση;;;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν υπάρχει καμία αντίδραση;;;

 

Θα σου απαντήσω και στην πάνω ερώτηση Κατερίνα: αν δεχόταν το ΤΣΜΕΔΕ να δώσει στοιχεία με τα εκατομμύρια ευρώ που χρωστάνε οι άνεργοι/άεργοι μηχανικοί και οι μηχανικοί που περνάνε ζόρια, ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΦΡΙΚΑΡΕΙ

 

Όσο για την αντίδραση, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι είμαστε σε έναν κλάδο ΔΕΙΛΩΝ, ΛΙΠΟΨΥΧΩΝ ανθρώπων που μπορεί να τα βρίσκουν δύσκολα αλλά ακόμα περιμένουν το βόλεμα. Να τα λέμε με το όνομα τους πλέον.

 

ΚΑΙ Η ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΑΕΙ ΣΥΝΝΕΦΟ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια πρόταση. Ανοίξτε ένα θέμα-υποφόρουμ στο core members section και δώστε (οι mods) πρόσβαση σε όλους όσους δηλώνουν "Μηχανικοί" στο επάγγελμα και την ειδικότητα. Τουλάχιστον έτσι θα αποφευχθεί όσο γίνεται να είναι ορατό σε ιδιώτες. Μπαίνουμε εκεί και δηλώνουμε τα πραγματικά μας στοιχεία όσοι έχουμε πρόθεση να ασχοληθούμε με το θέμα. Έχει προηγηθεί συνεννόηση με κάποιον σύλλογο (πιθανότατα θα είναι ο ΣΠΜΕ αυτός λόγω πλήθους μελών). Συντάσσουμε μια επιστολή και την υπογράφουμε (με φυσική παρουσία μας στα γραφεία του συλλόγου) όλοι οι ενδιαφερόμενοι ανεξαρτήτως ειδικότητας. Η επιστολή αυτή αποστέλλεται στο Υπουργείο Εργασίας και κοινοποιείται στο ΤΣΜΕΔΕ. Εναλλακτικά, παραλείπουμε το στάδιο της διαδικασίας εδώ στο φόρουμ και γίνεται η διαδικασία κατευθείαν μέσω κάποιου συλλόγου. Η συνδρομή των επαγγελματικών μας συλλόγων είναι απαραίτητη επιτέλους. Και δεν υπάρχει δικαιολογία από μέρους τους για την άρνηση παροχής της εφόσον δε νομίζω ότι μιλάμε τελικά για οριστική και αμετάκλητη παραίτηση από την ιδιότητά μας (αυτό υπάρχει διαδικασία να γίνει αλλά δεν είναι ασφαλώς το ζητούμενο-ζητάμε απλά δυνατότητα προσωρινής παύσης-επιδότησης εισφορών).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τελικά?

συζητήθηκε περαιτέρω?

υπάρχουν νομικά κενά στη διαδικάσια,

στη συσχέτιση τσμέδε - τεέ,

και κάποιος πρέπει να τα υποδείξει...

μια ομαδική προσφυγή θα ήταν προτιμότερη, ενδιαφέρεται κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.