Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Μας κάνουν ΑΦΑΙΜΑΞΗ σε μόνιμη βάση, πήραν ζεστό χρήμα από εμάς να το καταθέσουν στην ΤτΕ και οι αληταράδες του "χρηματοπιστωτικού συστήματος" που ευθύνονται για όλα τα δεινά που ζούμε, αποφάσισαν χωρίς να ρωτήσουν κανέναν από εμάς, να τα "επενδύσουν" σε "ομόλογα" (αέρα κοπανιστό δηλαδή). Και τώρα μας λένε "κούρεμα". Μήπως επιβάλλεται και εμείς να τους κάνουμε "λαιμόκοψη" τώρα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

απλά θα στείλω μια επιστολή στο ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ-ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ -ΑΡΕΙΟ ΠΑΓΟ όπου θα τους γνωστοποιώ ότι δεν δουλεύω αυτήν την περίοδο σαν μηχανικός και δηλώνω άνεργος άρα και ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ την απαράδεκτη ασφάλιση. Θα τους ενημερώσω ΟΤΑΝ δουλέψω να ασφαλιστώ για οσο θα δουλεύω όπως συμβαίνει σε όλους τους επαγγελματίες.

 

Δεν πάω εγώ δικαστικά. Ας κινηθούν αυτοί δικαστικά για να δούμε αν θα πάρουν αυτά που ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ.

 

υ.γ σε περίπτωση ομαδικής προσφυγής το συζητάμε φυσικά

Edited by streetas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μας κάνουν ΑΦΑΙΜΑΞΗ σε μόνιμη βάση, πήραν ζεστό χρήμα από εμάς να το καταθέσουν στην ΤτΕ και οι αληταράδες του "χρηματοπιστωτικού συστήματος" που ευθύνονται για όλα τα δεινά που ζούμε, αποφάσισαν χωρίς να ρωτήσουν κανέναν από εμάς, να τα "επενδύσουν" σε "ομόλογα" (αέρα κοπανιστό δηλαδή). Και τώρα μας λένε "κούρεμα". Μήπως επιβάλλεται και εμείς να τους κάνουμε "λαιμόκοψη" τώρα;

Είναι λίγο πιο πολύπλοκο το θέμα δυστυχώς. Τα ελληνικά ασφαλιστικά ταμεία, γενικώς έχουν κάποια αποθεματικά, εισφορές κτλ. Αυτά τα επενδύουν σε χρηματοπιστψτικά προιόντα έτσι ώστε να τοκίζονται, να μη χάνουν την αξία τους στο πέρασμα του χρόνου λόγω πληθωρισμού κτλ. (Άλλωστε στα αγγλικά η έκφραση είναι 'pension fund', ακριβως γιατί τα χρήμματα συντάξεων πάνε σε κάποιο fund που τα επενδύει ώστε να αυγατίζουν).

 

Το πρόβλημα όμως είναι το εξης: Μέχρι το 2007, τα ελληνικά ταμεία απαγορευόταν τα επενδύσουν αυτά τα χρήμματα σε προιόντα εκτός Ελλάδας: Στην ουσία ήταν μονόδρομος να τα επενδύουν σε ομόλογα του ελληνικού δημοσίου, τα οποία θεωρούνταν πιο ασφαλή από τις τράπεζες και στήριζαν και το κράτος ταυτόχρονα. Δεν είχαν άλλη επιλογή με λίγα λόγια να τα βάλουν αλλού τα λεφτά.

Από το 2007 και μετά αυτό άλλαξε, και άρχισαν κάποια ταμεία να προσπαθούν να περιορίσουν την έκθεση τους στα ελληνικά ομόλογα ανταλλάσοντας τα με ξένα καθώς λήγουν κτλ.

Δεν έχουν λήξει όμως όλα ή δεν ανταλλάχθηκαν όλα. Έτσι τώρα που το κράτος δεν εχει να αποπληρώσει τα ομόλογα, μαζί με τους ξένους θα έχουν μια χασούρα και τα ταμεία..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πως ακόμα νομίζετε ότι με προσφυγές κλπ θα βρείτε το δίκιο σας δεν μπορώ να καταλάβω!

Εδώ έφεραν το ΔΝΤ εντελώς αντισυνταγματικά και εσείς νομίζετε ότι θα βρείτε το δίκιο σας σε ένα δικαστήριο...

Οργάνωση του αγώνα, σιγά - σιγά οι φωνές να ενώνονται και να δυναμώνουν.

Αυτή είναι η λύση, ο καθένας μόνος του θα φάει τα μούτρα του.

Αλλά δεν σας είδα σε διεκδικήσεις, πουθενά...

Όχι λόγια πια, έργα!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο πιο πολύπλοκο το θέμα δυστυχώς. Τα ελληνικά ασφαλιστικά ταμεία, γενικώς έχουν κάποια αποθεματικά, εισφορές κτλ. Αυτά τα επενδύουν σε χρηματοπιστψτικά προιόντα έτσι ώστε να τοκίζονται, να μη χάνουν την αξία τους στο πέρασμα του χρόνου λόγω πληθωρισμού κτλ.

 

Δε διαφωνώ συνάδελφε ως προς το ότι κάπου έπρεπε να επενδυθούν τα αποθεματικά. Διαφωνώ ως προς την επένδυση που έγινε σε παλιόχαρτα. Ας πήγαιναν να αγοράσουν νοσηλευτικά ιδρύματα. Ας αγόραζε το ΤΣΜΕΔΕ το "Ιατρικό", την "Βιοϊατρική" αντί να κάνει "συμβάσεις" μαζί τους. Ας αγόραζε γη. Πλοία. Δολλάρια. Τη Μύκονο. Όχι πάντως αέρα κοπανιστό.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι και εγώ τον τελευταίο χρόνο μια άνεργη μηχανικός και απο τον καινούριο χρόνο μπαίνω στην 8ετια που σημαίνει οτι οι εισφορές μου με τα καινούρια δεδομένα θα είναι 380 ευρω το μήνα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος, σε περίπτωση που κλείσουμε τα βιβλία μας θα συνεχίσουμε να πληρώνουμε κανονικά όλους τους κλάδους ασφάλισης?

 

Πάντως επειδή είναι παράφορα άδικο αυτό που συμβαίνει με τον κλάδο μας, σε περίπτωση ομαδικής προσφυγής ενδιαφέρομαι και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με το να διεκδικήσουμε  την προσωρινή αναστολή των εισφορών για τα διαστήματα της πραγματικής ανεργίας μέσω συλλόγου. πιστέυω πως έιναι καιρός να γίνει κάτι και να αλλάξει επιτέλους αυτή η άδικη νομοθεσία εισ βάρος των μηχανικών οι οποίοι είναι υποχρεωμένοι να πληρώνουν άσχετα από το αν δουλεύουν.Επειδή είμαι και εγώ άνεργη και αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, μετά από μια ανούσια επικοινωνία με το τεε δυτικής ελλάδας αποφάσισα να στείλω μια επιστολή στο τεε και στο τσμεδε στην αθηνα με κοινοποίηση στους υπουργούς εργασίας και κοινωνικών ασφαλίσεων,υποδομών μεταφορών και δικτύων καθώς και στο συνήγορο του πολίτη. στην επιστολή αυτή ζητάω το αυτονόητο, δηλαδή προσωρινή αναστολή των εισφορών για τα διαστήματα της πραγματικής ανεργίας με ταυτόχρονη διακοπή και όχι διαγραφή απο το τεε της ιδιότητάς μου ως μηχανικός και φυσικά εξαίρεση του χρόνου ανεργίας απο τα συντάξιμα χρόνια για όσο καιρό είμαι άνεργη.

εντός των ημερών θα τη στείλω και το  καλύτερο θα ήταν να στείλετε όλοι όσοι αντιμετωπίζετε το ίδιο πρόβλημα, κοινοποιώντας την στους δύο υπουργούς καθώς και στο συνήγορο του πολίτη. είναι πολύ καλύτερο να υπάρξουν συγχρόνως πολλές διαμαρτυρίες για αυτό το θέμα παρά μία

θα την αναρτήσω μόλις τη τελειώσω

Edited by civil100
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.