Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Καλησπέρα

καπως ετσι ειμαι και γω

αλλά 3 χρονια χωρις εργασία

πριν 3 μερες πηγα στο τσμεδε να μου κανει τη σουμα γιατι χρωσταω ολο το 2012.

Απο 3.250 που είναι μαζί με τους φορους, το ποσο εκτοξευτηκε στις 4.000.

Ρωταω γιατι και μου λενε αυξημενες εισφορες.

Ακομη ακρη δεν εχω βγαλει σχετικα με τις αυξησεις.

Επειδη θελω να διαγραφω, πηγα στο ΤΕΕ.

Εκει μου ειπαν οτι θα πρεπει να κανω αιτηση με δικαιολογητικά η οποία θα εξεταστει.

Επειδη προσπαθω εδω και πολλά χρονια να διαγραφω απο το ΤΣΜΕΔΕ, θα σου πω

ότι οπως μου τα λες, μου φαινεται πολυ δυσκολο να σε διαγραψουν.

Θα πρεπει να παρουσιασεις οτι εχεις σοβαρο προβλημα και να φαινεται αυτο και απο τα χαρτια σου.

Εγω θα κανω την αιτηση και θα τα ξαναπουμε εδω

 

Θεωρώ πως με ένα καλό δικηγόρο αν το κυνηγήσω δεν μπορούν να μου αρνηθούν τη διαγραφή. Απλά προσπαθώ να βρω κάποιο δεδικασμένο (δηλαδή δημόσιο υπάλληλο που κατάφερε να διαγραφεί), για να πατήσω σε αυτό...

Edited by nascar1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα,

 

Μου ηρθε η απαντηση απο ΤΕΕ στην αιτηση διαγραφης που ειχα κανει πριν ενα μηνα.

 

"Επειδη η κείμενη περι ΤΕΕ νομοθεσια, δεν προβλεπει διαδικασια εκούσιας διαγραφης (αποχωρησης/επαναγγραφης Μελων του ΤΕΕ, η διαγραφη/επαναγγραφη Μηχανικου απο το Μητρωο Μελων του , μπορει να γινει με αποφαση της Διοικουσας επιτροπης του ΤΕΕ η οποια εξεταζει καθε περιπτωση ξεχωριστα.

 

Προκειμενου το θεμα σας να τεθει για συζητηση και ληψη αποφασης, στην ημερησια διάταξη επόμενης συνεδριασης της Διοικούσας επιτροπης, πρεπει να προσκομισετε στοιχεια που αποδεικνυουν τους λογους που επικαλειστε"

 

Εγω στην αιτηση εγραψα οτι ειμαι ανεργος 2 χρονια, δεν χρειαστηκα ποτε την αδεια ασκησεως μηχανικου καθοτι ειμαι ηλεκτρονικος μηχανικος και οτι δεν εχω ανοιξει ποτε βιβλια στην εφορια και φυσικα οτι σκοπευω να φυγω εξωτερικο μολις βρω δουλεια..

 

Τι σκατα δικαιολογητικα θελουν δηλαδη εκκαθαριστικα και τι αλλο ??????

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η δικαιολογία ότι:

"ΔΕΝ πρόκειται να δώσω ΦΡΑΓΚΟ στο ΤΣΜΕΔΕ, διότι ΔΕΝ ΕΧΩ και ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΟΤΕ τόσα λεφτά για να καλύπτω ΚΑΙ το ΤΣΜΕΔΕ", δεν τους καλύπτει???

 

Δηλαδή ΤΙ ΑΛΛΟ θέλουν???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γράψτε ότι θα πάτε εξωτερικό κάτι πιο πιασάδικο.....Με τη λογική και τα αυτονόητα δεν συγκινούνται με τίποτα....Αμα τους αρχίσεις στις κλάψες δεν έχω να πληρώσω κτλ...δεν παίζει να σε διαγράψουν με την καμία

Link to comment
Share on other sites

Γράψτε ότι θα πάτε εξωτερικό κάτι πιο πιασάδικο.....Με τη λογική και τα αυτονόητα δεν συγκινούνται με τίποτα....Αμα τους αρχίσεις στις κλάψες δεν έχω να πληρώσω κτλ...δεν παίζει να σε διαγράψουν με την καμία

 

Τα γραψαμε ολα αυτα αλλα σου λεει φερε μου χαρτια προσληψης της εταιριας που εισαι στο εξωτερικο, διευθυνση κατοικιας κ.τ.λ

 

Γενικα τα εκκαθαριστικα βοηθανε ή μπα

 

Επισης θα ηθελα να ρωτησα οσοι κανατε αιτηση διαγραφης στο ΤΕΕ παραλληλα ενημερωσατε και το ΤΣΜΕΔΕ ή περιμενατε την αποφαση του ΤΕΕ πρώτα να βγει ?

 

 

Γενικα πολυ δυσκολη η διαγραφη αμα θελουν σε απορριπτουν για πλακα ....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι εξοργιστικό να πρέπει κάποιος να δώσει αναφορά σε ένα επιμελητήριο, γιατί θέλει να αποχωρήσει από αυτό. Να πρέπει να προσκομίσει επίσημα έγγραφα, για να του δοθεί η άδεια (!!!!) να αποχωρήσει.

 

ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΥΡΙΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ ΜΟΥ?!!

 

Αποχωρώ γιατί έτσι επιθυμώ. Έχει χαθεί εντελώς η λογική και το εύλογο και έννομο.

 

 

ΥΓ προσωπικά δεν ανήκω σε αυτούς που επιθυμούν διαγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αφησει απληρωτο το τεε, 2ος χρονος τωρα, οχι οτι προκειται για κανενα σοβαρο ποσο, 20+50 ευρω, και οτι ηταν να παει στο τσμεδε προτιμω να το βαζω τραπεζα. Μεχρι στιγμης βγαινει, αλλα αργοτερα δεν θα φτανουν. Οποτε ξαναγραφω οτι θελουν μια σταση πληρωμων μηπως και καταλαβουν τι "παιζει"

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση στον daras : Επειδή κι εγώ το έψαξα για διαγραφή και ενημερώθηκα λίγο πολύ, μου είπαν ότι στέλνεις αίτηση διαγραφής στο ΤΕΕ με ότι δικαιολογογητικά μπορείς να δώσεις ώστε να αποδεικνύεις ότι είσαι άνεργος και ότι δεν έχεις εισόδημα ως μηχανικος (υπευθυνη δηλωση οτι εισαι ανεργος και οτι δεν εχεις εισοδημα μηχανικου, εκκαθαριστικο εφορίας, διακοπή επαγγελματος αν εχεις κανει εναρξη στην εφορία και φυσικά την αίτησή σου, οπου γραφεις τους λογους για τυς οποιους δεν θελεις να εχεις την αδεια ασκησης επαγγελματος). Τα στελνεις λοιπον στο ΤΕΕ και περιμενεις απαντηση (μπορει να ερθει συντομα ή μπορει και να καθυστερησει αναλογα με το ποτε γινεται το συμβουλιο για να παρθουν οι αποφασεις τετοιου ειδους). Μολις παρεις την απαντηση απο το ΤΕΕ και εφοσον εισαι τυχερος και κανουν δεκτη την αιτηση σου, πας κατευθειαν με την απαντηση του ΤΕΕ στο ΤΣΜΕΔΕ και τους λες να σε διαγραψουν. Αυτα καταλαβα απο οσα μου ειπαν στο τεε και στο τσμεδε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το θέμα είναι ότι πολλοί τα αναφέουν αυτά, αλλά το ΤΕΕ δεν σε διαγράφει εύκολα γι'αυτούς τους λόγους!!! Φίλος τα έκανε και μετά από κάποιους μήνες τον απέριψαν!! Το θέμα δεν κολλάει από το ΤΣΜΕΔΕ....Από το ΤΕΕ κολλάει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.