Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποπεράτωση ημιτελους διαμ/τος


birdou

Recommended Posts

Κώστα το παράβολο των προς έκδοση Ο.Α

πηγαίνει ανάλογα με τα τ.μ και την χρήση

δηλ δεν είναι σταθερό 500€ ΄όπως πολλοί το παίρνουν

σαν δεδομένο 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όπως είπα φίλε μου έχω καιρό να το πατήσω αυτό το κουμπάκι (άσε που μόνο 2 -3 περιπτώσεις είχα σχετικές) .... οπότε ότι γράψει το κοτέρ...  :mrgreen:

 

 

 

 

(και δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς στα φύλα καταγραφής να βάλεις στην αρχική υποβολή μόνο τα τμ της καθ υπέρβαση των τμ της δυνατότητα νομιμοποίησης με άδεια που θα βγει, οπότε κατεβαίνει το κοτερ… τονίζω το δεν είμαι σίγουρος)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

και με το ΝΕΟ νόμο

θα απαιτείται

το (μειωμένο -αν είναι μειωμένο δεν το ξέρω!) παράβολο+20% του προστίμου 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η υπόθεσή μου είναι παρεμφερής

Ημιτελής (αλλά σχεδόν αποπερατωμένη)  διόροφη μονοκατοικία με υπόγειο που δεν έχει πάρει ρεύμα και η άδειά της έχει λήξει.

Αυθαίρετες κατασκευές περίπου 50 μ2 (πρόσθετοι χώροι κατοικίας - κλείσιμο Η.Χ. και δωμάτια σε χώρους του ορόφου που στην άδεια εμφανίζονται ως ανοιχτές βεράντες) και κάποιες διαμορφώσεις εδάφους.

Πρόκειται να νομιμοποιήσω και στη συνέχεια να ζητήσω άδεια αποπεράτωσης (για να πάρει ρεύμα)

Ο προηγούμενος επιβλέπων δεν είναι συνεργάσιμος (δεν δίνει τεχνική έκθεση για το ποιες εργασίες και πότε έχουν γίνει με την επίβλεψή του). Επίσης έχει πληρωθεί από την αρχή το σύνολο της επίβλεψης.

Βλέπετε κάτι που μπορεί να γίνει υπ' αυτές τις συνθήκες;

Link to comment
Share on other sites

Στην Εγκύκλιο 4 σημείο 50 λέει:

"Για τη σύνδεση κτιρίων ή αυτοτελών ιδιοκτησιών αυτών με δίκτυα κοινής ωφέλειας έχουν ανάλογη εφαρμογή τα αναφερόμενα στα εδάφια (α) και (β) της Παρ. Β.2 της Εγκυκλίου 1/7.2.2012 προσαρμοσμένα στις αντίστοιχες νέες διατάξεις."

 

Εγκύκλιος 1/7.2.2012 (http://tinyurl.com/grfeqn2):

Παρ Β.2.

β)

"Για τα κτίρια που έχουν ανεγερθεί µε βάση οικοδοµική άδεια και έχουν αποπερατωθεί, αλλά δεν έχουν συνδεθεί µε τα δίκτυα κοινής ωφέλειας και περιλαµβάνουν αποπερατωµένες αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκαταστήσει αυθαίρετες χρήσεις που έχουν υπαχθεί στη ρύθµιση του ν. 4014/11, προσκοµίζεται αίτηση του ενδιαφερόµενου προς την πολεοδοµική υπηρεσία, η βεβαίωση του ΤΕΕ µε συνηµµένα σχέδια κάτοψης και τοµής της πραγµατικής κατάστασης σε κλίµακα 1:100 στα οποία σηµειώνονται οι χώροι που έχουν υπαχθεί στις διατάξεις του ν. 4014/2011, υπεύθυνη δήλωση του µηχανικού ότι τα ίδια σχέδια θα υποβληθούν ηλεκτρονικά στο πληροφοριακό σύστηµα όταν ενεργοποιηθεί και εφαρµόζονται τα οριζόµενα στο άρθρο 9, του ν. 1512/85 (ΦΕΚ 4 Α’), την υπ’ αριθ. 39869/7379/85 ΥΑ (ΦΕΚ 375 Β’), την Εγκύκλιο 61/85, τα υπ’ αριθ. 28116/91 και 86808/9504/91 έγγραφα και από 1-3-2012 η παρ. 3, του άρθρου 45, του 4030/11 (ΦΕΚ 249 Β’). Εάν οι αυθαίρετες κατασκευές δεν είναι αποπερατωµένες πρέπει να προηγηθεί η έκδοση έγκρισης εκτέλεσης εργασιών αποπεράτωσης ( της παρ. 17, του άρθρου 24, του ν. 4014/11 ) και µετά ακολουθείται η ανωτέρω διαδικασία."

 

Δες μήπως σε καλύπτει αυτό.

Edited by thanasis3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι

 

Εκτός σχεδίου, άρτιο και οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο, εκδόθηκε οικ. Άδεια το 1991 «διώροφα καταστήματα»

Κλείνει η οικοδομική άδεια μόνο για τα ισόγεια και ηλεκτροδοτούνται.

 

Σήμερα :

Ο όροφος είναι ημιτελές., και ο φέρων οργανισμός αυτού έχει ολοκληρωθεί πριν το 2011.

Το αγροτεμάχιο είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο.

Κατά την αποτύπωση δε έχει υπερβάσεις (ο όροφος κατασκευάστηκε σύμφωνα με την οικοδομική άδεια)

Ο όροφος αποτελείται από 5 καταστήματα τα οποία το καθένα είναι ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία

 

 

Ερωτήματα :

Α) Κλήθηκα να εκδώσω βεβαιώσεις πολεοδομικής Νομιμότητας για μεταβίβαση. Μπορώ.? (δε έχω βρει κάποια εγκύκλιο που να το αναφέρει)

Β) Όσον αφορά την άδεια αποπεράτωσης εργασιών , μπορεί να εκδοθεί ή θα έχω πρόβλημα λόγω του μη άρτιου και οικοδομήσιμου αγροτεμαχίου.

 

 

Σας ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω σε τριώροφο κτίριο ισόγειο χώρο που εμφανίζεται ώς ημιτελής(αδιαμόρφωτος με περατωμένο σκελετο) σε άδεια του 1983 προσθήκης του Β΄ Ορόφου και έχει περιληφθεί στον ΣΔ της οικ. αδειας. Ο χώρος αυτός παραμένει και σήμερα στην ίδια κατάσταση και έχω υποβάλλει έγκριση δόμησης για την αποπεράτωση του. Στο διάστημα αυτών των ετών έχει μειωθεί το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής με αποτέλεσμα το νόμιμα υφιστάμενο κτίριο να υπερβαίνει το νέο επιτρεπόμενο ύψος.Σημειωτέον ότι ο υλοποιημένος Σ.Δ. στον οποίο συμπεριλαμβάνεται και ο υπ' οψιν ισόγειος χώρος υπολείπεται αρκετά του επιτρεπομένου.Ο μηχανικός εφαρμογής έχει την γνώμη ότι δεν μπορώ να αποπερατώσω τον ισόγειο αυτό χώρο διότι θα προκύψει υπέρβαση ύψους! Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω πως σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο μπορεί να προκύψει υπέρβαση ύψους χωρίς επέμβαση στον περίβλημα του κτιρίου και στον περιβάλλοντα χώρο θα ήθελα την γνώμη σας.   

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.