Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλατφόρμα Δήλωσης Διόρθωσης τ.μ. Ακινήτων προς τους ΟΤΑ


Engineer

Recommended Posts

μετα αμα ξαναδοκιμάσεις θα τα εμφανίσει.

Η άποψη ότι το Ε-9 δεν πειράζει το αλλάζεις και μετα που λεει το υπεσ δεν ισχύει. Εγώ έχω πάρκινγκ, ακατοικητο που δεν ηλεκτροδοτήθηκε ποτέ. Ομως εξ- αρχης δικαιουταν ρολοι δεη και μπήκε το καβουκι του και το τσιγκακι με τον αριθμο παροχής αλλά η συνδεση δεν έγινε ποτέ. Στο Ε-9 δηλωνόταν ο αριθμος παροχής που θα είχε άμα συνδεόταν, αλλά δεν συνδεθηκε ποτέ. Τωρα δήλωση για να γίνει πρέπει να γίνει τροποποίηση ώστε να βγει ο αριθμος παροχής και να γινει <<μη ηλεκτροδοτούμενο>>. Τοτε μόνο θα μπορεί να προστεθεί στην παροχή διαμερισματος.

Πώς θα γινει αυτο με κλειστο Ε-9???? Μας δουλευουν?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, laxanos said:

Καλησπέρα,

Δεν εχω απασχοληθεί ιδιαιτέρως με το σπορ αυτης της πλατφόρμας και θα ασχοληθώ μονο για τα οικογενειακά ακίνητα. Ενα βασικο ερωτημα μου ειναι ρο εξής. Η πλατφορμα "τραβάει " τα στοιχεια ενος ε9. Το ερωτημα ειναι ποιού? Του 2020 ή του 2021. Ρωταω δεδομενου οτι αν πρεπει να διορθωθεί τπυ 2020 αυτο ειναι αδυνατο αυτη τη στιγμή.

Στις ερωτοπαντήσεις της πλατφόρμας λέει ότι αντλεί από το Ε9 του 2021

""Στο σύστημα εμφανίζονται τα στοιχεία των ακινήτων από την εφαρμογή “Δηλώσεις Ε9/ΕΝΦΙΑ” όπως αυτά απεικονίζονται στην Περιουσιακή Κατάσταση Έτους 2021. Βεβαιωθείτε οτι οι μεταβολές που έχετε πραγματοποιήσει στην Εφαρμογή Ε9 του taxisnet έχουν ενημερώσει την Περιουσιακή Κατάσταση ‘Ετους 2021""

Μπορείς να κάνεις οποιαδηποτε μεταβολή για το 2020 μέσα Σεπτεμβρίου μετά την ανάρτηση του Ενφια με τροποποιητική 2020 όπως γίνεται κάθε χρόνο συνήθως.

Edited by ΑΝΤΩΝΗΣ75
Link to comment
Share on other sites

στην δικη μου περιπτωση παραπανω δεν γινεται δηλωση αν δεν διορθωθει το Ε9 γιατί το Ε-9 2021 είναι μόνο για νεες εγγραφες ? Δηλαδη εγώ που θέλω να κάνω μία διορθωση πληροφοριακου χαρακτηρα (τον αρ. παροχης σε <<μη ηλεκτρ/νο>> γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, katrmp said:

στην δικη μου περιπτωση παραπανω δεν γινεται δηλωση αν δεν διορθωθει το Ε9 γιατί το Ε-9 2021 είναι μόνο για νεες εγγραφες ? Δηλαδη εγώ που θέλω να κάνω μία διορθωση πληροφοριακου χαρακτηρα (τον αρ. παροχης σε <<μη ηλεκτρ/νο>> γίνεται?

Καλό θα ήταν να ρωτήσεις τον λογιστή σου

Link to comment
Share on other sites

Ακίνητο το οποίο στο Ε9 είναι μη ηλεκτροδοτούμενο , στην  πλατφόρμα το εμφανίζει στα ηλεκτροδοτούμενα !!

Πως θα κάνω την αλλαγή ?

Link to comment
Share on other sites

η σελίδα της ΚΕΔΕ δουλεύει??? ΔΕΝ μου κάνει διασύνδεση με το Ε9 δεν βρίσκει κανένα ακίνητο...

έπεσε η σελίδα ή κάτι άλλο συμβαίνει?/ κάνω κάτι λάθος???

 

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, SOUL2 said:

η σελίδα της ΚΕΔΕ δουλεύει??? ΔΕΝ μου κάνει διασύνδεση με το Ε9 δεν βρίσκει κανένα ακίνητο...

έπεσε η σελίδα ή κάτι άλλο συμβαίνει?/ κάνω κάτι λάθος???

 

και εμένα το ίδιο. Δεν δουλεύει.

Κάποια βασικά ερωτήματα:

Τα αδόμητα οικόπεδα δηλώνονται?, Λογικά Ναι.

Τα δομημένα γήπεδα(εκτός οικισμού)?, Αν ναι, για ποιο λόγο (ειλικρινα δεν το καταλαβαίνω αυτό).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, zulumpo said:

και εμένα το ίδιο. Δεν δουλεύει.

Κάποια βασικά ερωτήματα:

Τα αδόμητα οικόπεδα δηλώνονται?, Λογικά Ναι.

Τα δομημένα γήπεδα(εκτός οικισμού)?, Αν ναι, για ποιο λόγο (ειλικρινα δεν το καταλαβαίνω αυτό).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Tα αδόμητα οικόπεδα δηλώνονται ως ΜΗ ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα τα αδόμητα αγροτεμάχια δε δηλώνονται

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, SOUL2 said:

Tα αδόμητα οικόπεδα δηλώνονται ως ΜΗ ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα τα αδόμητα αγροτεμάχια δε δηλώνονται

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση Soul2!

τα δομημένα όμως αγροτεμάχια γιατί δηλώνονται αν δηλώνονται?

5. Ο ιδιοκτήτης ή επικαρπωτής ή νομέας ακινήτων οφείλει να υποβάλει για το έτος 1993, στο δήμο ή την κοινότητα που βρίσκονται τα ακίνητα, μέσα σε ένα μήνα από τη δημοσίευση της απόφασης για τον καθορισμό του συντελεστή του τέλους, δήλωση ακινήτων. Ο τύπος και το περιεχόμενο της δήλωσης καθορίζονται με απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών, ύστερα από γνώμη της Κ.Ε.Δ.Κ.Ε.. Ο δήμος ή η κοινότητα δημοσιεύει καθ΄ οιονδήποτε τρόπο πρόσκληση περί υποβολής της δήλωσης ταυτοχρόνως με τη δημοσίευση της ανωτέρω απόφασης του. Τα έντυπα των δηλώσεων χορηγούνται δωρεάν στους υπόχρεους του τέλους από τους δήμους και τις κοινότητες.

Για τα επόμενα έτη δήλωση υποβάλλεται μόνο για τα ακίνητα εκείνα στα οποία έχει επέλθει μεταβολή στα στοιχεία της αρχικής δήλωσης και εντός διμήνου από της μεταβολής.

Μόνο αυτή την παράθεση βρήκαν. 2130/1993, αν ξέρει κάποιος άλλος συνάδελφος που γράφει ρητά ότι πρέπει να δηλώνονται τα εκτός οικισμού κτίσματα, αν μπορεί να το παραθέσει, ευχαριστώ.

 

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

διοτι,

- τα αχτιστα οικοπεδα πληρωνουν ΤΑΠ

-τα χτισμενα  οικοπεδα πληρωνουν και ΤΑΠ και ΔΤ

- τα αχτιστα γηπεδα δεν πληρωνουν τπτ.

- τα χτισμενα γηπεδα πληρωνουν για τα κτισματα  και ΔΤ και ΤΑΠ, μεσω της ΔΕΗ.

δες τα ΠΜ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.