Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλατφόρμα Δήλωσης Διόρθωσης τ.μ. Ακινήτων προς τους ΟΤΑ


Engineer

Recommended Posts

Δημητρη σύμφωνα με αυτό τα ημιτελή μετα την επταετια οφείλει ταπ το οικόπεδο. Ομως υπάρχει συσταση ο.ι. Αρα πώς θα δηλωθει το οικόπεδο στην πλατφόρμα, αφού στο Ε-9 είναι το κάθε ακίνητο δηλωμένο ώς ημιτελές.

Link to comment
Share on other sites

ναι...

αλλα ειναι 5 ΟΙ και καθε μια ΟΙ εχει ποσοστο 200 χιλιοστα σε οικοπεδο 500 τμ.

αρα -μπακαλίστικα- πληρωνει για "100" τμ οικοπεδου

εδιτ

για το εάν η πλστφορμα εχει την δυνατότητα και μπορει να "δεχθει" ολες τις περιπτωσεις, δεν το ξερω.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ναι , απλά στο Ε-9 δεν υπάρχει το οικόπεδο έχει εξαφανιστεί αφού πιά δηλώνονται ημιτελείς ο.ι. και άρα δεν μπορεις να αναζητήσεις στην πλατφόρμα αυτό, και αν πάς να κάνεις μία δηλωση για κάθε μια ο.ι ώς μη ηλεκτροδοτούμενη και να γραψεις παρατήρηση ότι ε΄ίναι ημιτελής δεν ξέρω αν είναι σωστό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

στην πλατφόρμα δήλωσης τμ εμφανίζονται και τα οικόπεδα ακόμα και αν δεν έχουν κτίσμα. Σε ένα οικόπεδο γονείς έχουν την επικαρπία και παιδιά την ψιλή κυριότητα. Στο προφίλ των γονιών εμφανίζεται αλλά στων παιδιών όχι. Όταν κάνω νέα δήλωση στα παιδιά για να το δηλώσω και σε αυτά και πάω να επιλέξω Είδος εμπράγματου δικαιώματος ακινήτου δεν μου εμφανίζει το νο2 ψιλή κυριότητα. Γιατί?

Μήπως δεν δηλώνονται σε όσους έχουν ψιλή κυριότητα?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

 

 

sos παιδιά 

On 13/6/2020 at 2:18 ΜΜ, mechgiann said:

Θα προσπαθήσω να κάνω μία ανακεφαλαίωση, ίσως λύσει αρκετές απορίες σχετικά με τις δηλώσεις στην πλατφόρμα...

- Ακίνητα τα οποία δεν έχουν ρολόι, δεν ηλεκτροδοτήθηκαν ποτέ, από πουθενά, δηλώνονται στο δήμο ως ΜΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΑ.

- Ακίνητα τα οποία έχουν ρολόι και ηλεκτροδοτούνται δηλώνονται στο δήμο ως ηλεκτροδοτούμενα με τον αριθμό παροχής τους.

- Ακίνητα τα οποία έχουν ρολόι και ηλεκτροδοτήθηκαν κάποια στιγμή στο παρελθόν αλλά τώρα είναι κομμένο το ρεύμα, δηλώνονται στο δήμο ως ηλεκτροδοτούμενα με τον αριθμό παροχής τους.

 

 Tι ισχύει τελικά. Αυτό που λέει ο συνάδελφος <<Ακίνητα τα οποία έχουν ρολόι και ηλεκτροδοτήθηκαν κάποια στιγμή στο παρελθόν αλλά τώρα είναι κομμένο το ρεύμα, δηλώνονται στο δήμο ως ηλεκτροδοτούμενα με τον αριθμό παροχής τους.>>

ή αυτο που λέει η ΠΟΜΙΔΑ:

https://www.aftodioikisi.gr/ipourgeia/adilota-tetragonika-nees-odigies-tis-pomida-gia-platforma-amp-diadikasia/

που δηλώνουμε ότι:

*Με κλικ στην κατηγορία «Μη ηλεκτροδοτούμενα» καταχωρούνται οι διορθώσεις για:

  • Επιφάνειες κτισμάτων με «κομμένη» παροχή ρεύματος λόγω διακοπής (όχι λόγω οφειλής)
  •  

Τελικά τα κομμένα ρεύματα δηλώνονται , κλικάρεις,<<ηλεκτροδοτούμενα>> ή <<μη ηλεκτροδοτούμενα>> ;

 Αν δηλωθούν  ως<< Μη ηλεκτροδοτούμενα>>  από το Ε-9 αντλεί στοιχεία  που δίπλα έχει αρ.παροχής (τον κομμένο). Πώς εσύ θα κάνεις κλικ <<μη ηλεκτροδοτούμενο>>;

Το δέχεται αφού το Ε-9 θα στείλει στην πλατφόρμα ακίνητο που δίπλα έχει αριθμό παροχής;

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, dimitris GM said:

Μια"μονοκατοικια"  σε "οικοπεδο"   ειναι "μια" ΟΙ

Αρα, ή ηλεκτροδοτειται ή οχι.

Δεν γινεται να πεις οτι εχω μη ηλεκτροδοτουμενα "δυο" δωματια. Δεν αναφερομαι σε δωματια ουτε κυριως χωρους. Μιλαω για πραγματικους βοηθητικους χωρους οι οποιοι οντως δεν ηλεκτροδοτουνται. Απο τους 166,75 βοηθητικους χωρου οι 115,50 ειναι μη ηλεκτροδοτουμενοι.  

- Μεχρι να χτισθει,  πληρωνει μονον ΤΑΠ οικοπεδου

-οταν χτισθει και παρει ρευμα, θα πληρωνει ΔΤ και ΤΑΠ μεσω του λογαριασμου ΔΕΗ  για την ΟΙ που πηρε ρευμα.

Δεν θα πληρωνει για οικοπεδο, διοτι εχει εξαντληθει ο σδ.

ΕΣΤΩ, ομως, οτι  εχεις οικοπεδο 200 τμ. που χτιζει 200 τμ και παρεις αδεια και χτισεις και ηλεκτροδοτησεις μία ΟΙ 100 τμ., με  500 χιλιοστα οικοπεδου,

η δηλωση ΤΑΠ που καταθετεις στον Δημο,  θα περιλαμβανει

-αρχικα ενα αχτιστο οικοπεδο 200 τμ.

-μετα το χτισιμο των 100 τμ. πας στον Δημο την  αλλάζεις σε  α] κτισμα 100 τμ για το οποιο ζητας ρεύμα και β] υπολοιπο οικοπεδου 500 χιλ.

Τοτε το  συστημα σου βγαζει "αξια υπολοιπων αχτιστων ποσοστων οικοπεδου  για το μισό αχτιστο.

- αμα χτισεις και τα αλλα 100 τμ. , τα αλλαζεις σε ΟΙ εμβαδου 100 τμ..

[αυτα σε μια απλουστευμενη διατυπωση.

Για περισσοτερα, ειδικα για την αντιπαροχη και την 7ετια απο την εκδοση της αδειας ή  για την εντος  της 7ετιας χρηση κλπ θέματα,  μπορειτε να γκουγκλάρετε στο "ΤΑΠ"  εχει αναλυτικωτερα τις ισχυουσες διαταξεις]

 

 

Ευχαριστω για την απαντηση.

Δεν γινεται να πεις οτι εχω μη ηλεκτροδοτουμενα "δυο" δωματια. Δεν αναφερομαι προφανως σε δωματια ουτε κυριως χωρους. Μιλαω για πραγματικους βοηθητικους χωρους (αποθηκες ημιτελεις επι πραγματικου, στεγασμενα γκαραζ κτλ) οι οποιοι οντως δεν ηλεκτροδοτουνται. Απο τους 166,75 βοηθητικους χωρου οι 115,50 ειναι μη ηλεκτροδοτουμενοι. 

Στο δευτερο σκελος η συμπεριφορα του ΤΑΠ ως προς οικοπεδο ειναι κατανοητη. Αυτο που δε μπορω να καταλαβω ειναι γιατι η πλατφορμα μεταφερει τα ΤΜ του οικοπεδου και αν πρεπει να τα μεταφερει ειδικα σε περιπτωσεις εξαντλησης ΣΔ. Η ερωτηση μου αφορα δηλαδη τη λειτουργια της πλατφορμας οσον αφορα αυτο το σημειο. Σημειωτεον οτι σε εναν Δημο σε ερωτηση μου απαντησαν να σβηστει και σε αλλον οτι να το αφησω.

Edited by φωτοηλεκτρολογικά Τόλια
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να σας ρωτήσω μια σειρά από πραγματάκια που έχω απορία.

1)Ημερομηνία Έναρξης Ισχύος Αλλαγής των Τ.Μ." Γιατί το ζητάει αυτό????

αν δεν θυμούνται τι γράφουμε;;;;Σε κάποια που ήταν απο πάντα σωστα δηλωμένα στη ΔΕΗ και ΔΗΜΟ για ΤΑΠ λάθος τι γράφω;

2)Έχω μια περίπτωση όπου ο λογιστής έκανε λάθος και πέρασε 1,5τμ μεγαλύτερο 2 κτίρια παρ' όλο που του είχαν παέι τα σχέδια μετά από τακτοποίηση. Ο λογιστής έχει αρνηθεί την συγκεκριμένη φάση να διορθώσει το Ε9 γιατί δεν προλαβαίνει με τις δηλώσεις. Λέει θα δοθεί παράταση. Αν προχωρήσω στην υποβολή με αυτή την διαφορά (1,5 τμ  παραπάνω) μετά θα μπορεί να γίνει η διόρθωση ή θα υπάρχει ποινή; Αν πάω στο Δήμο με τα σχέδια και χωρίς Ε9 θα τα διορθώσουν;

3)Αν υπάρχει ημιτελής κατοικία με αυθαιρεσίες που θα νομιποιηθεί μέσα στο Σεπτέμβριο. Στο Ε9 είναι μικρότερο το εμβαδόν δηλωμένο. Επίσης, επειδή είχαν προνοήσει για την αυθαιρεσία και πως θα έπαιρναν ρεύμα διατήρησαν ένα παλιό ρεύμα που είχαν εκεί από ένα παλιό κτίριο το οποίο γκρεμίστηκε. Από το οποίο ποτέ δεν έκοψαν το ρεύμα. Εγω πως το δηλώνω τώρα.

Σας ημιτελές αυθαίρετο που θα νομιμοιποιηθεί μέσα στο Σεπτέμβριο μήπως να μην το δηλώσω τώρα καθόλου να γραψω μετα τα ακριβή τετραγωνικά μετά αφου λογικά δεν θα έχω πρόστιμο. Με πιάνει αυτό;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.