Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως επιλέγω ασφαλιστική κατηγορία σε περιπτώσεις παράλληλης μισθωτής απασχόλησης (έμμισθοι δικηγόροι, μηχανικοί κλπ.)


Engineer

Recommended Posts

19 ώρες πριν, maneni said:

ok μαλλον την πάτησα. Ελπίζω όταν διακοπεί η μισθωτή εργασία να μπορώ να αλλάξω κατηγορία (φαντάζομαι ότι θα γίνεται αυτό) αν δεν έχουν αλλάξει πάλι μέχρι τότε τα συστήματα.

To TEE δημοσίευσε έναν οδηγό εδώ: https://drive.google.com/file/d/1oZVPvQtX9HEpv1iAnOvf6_U7MG8QiB0_/view στον οποίο αναφέρεται ότι η ασφαλιστική κατηγορία μπορεί να αλλάξει μόνο το επόμενο ημερολογιακό έτος. Φαντάζομαι κάτι θα ξέρουν για να το λένε γιατί το έχουν και με έντονα γράμματα.

Δεν είμαι σίγουρος γιατί λες ότι την πάτησες. Μπορείς να ξανααλλάξεις την ασφ. κλάση όσες φορές θέλεις μέχρι την 13/3 από την πλατφόρμα του ΕΦΚΑ.

Edited by andreas-p
Link to comment
Share on other sites

α δεν το ήξερα, ευχαριστώ.  Ούτως ή άλλως είναι κάτι που αφορά σε αργότερο χρόνο. Εφόσον γίνεται εύκολα η αλλαγή (αποτι κατάλαβα) δεν υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Για επικουρικό και εφάπαξ πρέπει να επιλέξουμε κάποια από τις 3 κατηγορίες που είδα στο παρακάτω link ;

https://www.taxheaven.gr/news/47263/oi-nees-asfalistikes-eisfores-poy-oa-plhrwnoyn-epaggelmaties-aytoapasxoloymenoi-kai-agrotes

 

Επίσης μπαίνοντας στο ΕΤΕΑΕΠ είδα ότι είχε βγάλει κανονικά ειδοποιητήρια για Ιανουάριο να πληρωθούν μέχρι τέλος Φεβρουαρίου και έχει βγάλει επίσης ειδοποιητήρια για Φεβρουάριο να πληρωθούν μέχρι τέλος Μαρτίου. Όποιος γνωρίζει κάτι ας ενημερώσει

Edited by ΒΑΣΙΛΗΣ Κ.
Link to comment
Share on other sites

ν.4387/2016, Άρθρο 35, όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 31 τουν ν.4670/2020 και ισχύει από 28/02/2020
"[...]
Άρθρο 35
Εφάπαξ παροχή
...
2. Από 1.1.2017 πόροι του κλάδου εφάπαξ παροχών του Ε.Τ.Ε.Α.Ε.Π. είναι:
...
γα. Οι ασφαλισμένοι κατατάσσονται με ελεύθερη επιλογή τους σε μία (1) από τις τρεις (3) ασφαλιστικές κατηγορίες. 
...
Κατά την πρώτη εφαρμογή του παρόντος οι ασφαλισμένοι κατατάσσονται υποχρεωτικά στην πρώτη ασφαλιστική κατηγορία και επιλέγουν την
ασφαλιστική κατηγορία στην οποία επιθυμούν να υπαχθούν από την 1.7.2020.
[...]"

ν.4387/2016, Άρθρο 97, όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 45 τουν ν.4670/2020 και ισχύει από 28/02/2020
"[...]
Άρθρο 97
Εισφορές επικουρικής ασφάλισης
...
4. Οι ασφαλισμένοι κατατάσσονται με ελεύθερη επιλογή τους σε μία (1) από τις τρεις (3) ασφαλιστικές κατηγορίες.
...
Κατά την πρώτη εφαρμογή του παρόντος οι ασφαλισμένοι κατατάσσονται υποχρεωτικά στην πρώτη ασφαλιστική κατηγορία και επιλέγουν την
ασφαλιστική κατηγορία στην οποία επιθυμούν να υπαχθούν από την 1.7.2020.
[...]"

Επομένως μέχρι να εκδοθούν τα νέα τρέχοντα ειδοποιητήρια, καταβάλλουμε τις εισφορές ως εκδίδονται (με τα προ του ν.4670/2020 ισχύοντα).
Έχει υπάρξει σχετική σημερινή "στον οδηγό ... "περίπου ενημέρωση😀""  του ΤΕΕ αλλά και έχω αναφέρει σχετικό εδώ

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν δεν κάνουμε εντελώς τίποτα ουτε εφκα ούτε ετεαεπ το σύστημα σε βάζει από μόνο του στην 1η κατηγορία σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Με βάση την νόμο (δηλαδή θεωρητικά), ναι.

Πρακτικά θα το δούμε σύντομα ... ο καιρός γαρ εγγύς ... τουλάχιστον για τον ΕΦΚΑ (για το ΕΤΕΑΕΠ έχουμε ακόμα καιρό).... από συναδέλφους που πιθανά δεν επιλέξουν κατηγορία ή/και από νέους συναδέλφους (κάτω 5ετίας) που πιθανά δεν επιλέξουν την ειδική κατηγορία (που θα τους "τοποθετήσει" το σύστημα). 

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω καταλάβει... τι κάνουν όσοι ανήκουν στην παρ. 9, άρθρο 39, Ν.4387? Λέει ότι πρέπει να επιλέξουν υποχρεωτικά το πεδίο ΔΗΛΩΝΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΙΣΘΩΤΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ. Αλλά πρέπει να επιλέξεις υποχρεωτικά και κάποια ασφ. κατηγορία. Ποια και γιατί? Αφού οι ασφ. εισφορές καταβάλλονται από την ΑΠΔ του εργοδότη μου.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που προσγειώθηκαν οι εισφορές και αποσυνδέθηκαν από τα εισοδήματα, ίσως θα έπρεπε να αναθεωρηθεί και η διάταξη του άρθρου 39/παρ.9. Δεν ξέρω εάν πλέον η υπαγωγή σε αυτήν προσφέρει κάτι σε εργαζόμενο/εργοδότη. Το αντίθετο μάλλον θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Το πόσταρα και άλλου , δε ξέρω σε ποια κατηγορία ταιριάζει.

  Επανέρχομαι με την εξής ερώτηση : Πλεόν σταματάω την υπαγωγη μου στο παρ 9  αρ. 39 . Γενάρη και Φλεβάρη είχα την υπαγωγή ενώ τώρα θέλω να διαλέξω ασφαλιστική κατηγορία και να πάω σαν ελεύθερος. Στο πεδίο που διαλέγω κατηγορία, κλικάρω και την επιλογή οτι είμαι μισθωτός με παράλληλη απασχόληση για να τραβήξει το σύστημα τις εισφορές απο την ΑΠΔ; Ή αφού πλέον ξεκινάω σαν ελεύθερος δεν κλικάρω τη σχετική επιλογή και στην εκκαθάριση θα σβηστεί όποια οφειλή για το Γενάρη - Φλεβάρη?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.