Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΓΓΠΠ: 18 χρήσιμες ερωτήσεις - απαντήσεις για την απαγόρευση της κυκλοφορίας πολιτών σε όλη την επικράτεια


Engineer

Recommended Posts

Η  Αστυνομία που ρώτησα δεν ήξερε, φαντάσου προχθές που ξεκίνησε μου είπαν ότι αν υπάρχει μωρό μέσα στο αμάξι είναι 3ο μέλος!!! και δεν επιτρέπεται. Βέβαια εδώ μιλάμε για 4μελή οικογένεια με 2 φοιτητές.  

Email δεν απαντάνε, το τηλέφωνο δεν σηκώνει η ΓΓΠΠ

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

29 λεπτά πριν, katrmp said:

Η  Αστυνομία που ρώτησα δεν ήξερε,...

λογικό... νέα μέτρα ... πότε να προλάβουν να έχουν ενημέρωση κλπ...

αν δεν είσαι εκατοντάδες χιλιόμετρα απόσταση κάνε δυο φορές την διαδρομή.

αν όχι πάρε ρίσκο .... χαμόγελο αν φας στοπ στον δρόμο και πές τον πόνο σου στο όργανο..... και έχε καλού κακού μαζί σου τα 150€ για το πρόστιμο μη μας γράφεις μετά από την ψειρού .....

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Didonis said:

 

αν δεν είσαι εκατοντάδες χιλιόμετρα απόσταση κάνε δυο φορές την διαδρομή.

 

δεν νομίζω ότι επιτρέπεται. Αφού είναι εφαπαξ επιστροφή δεν μπορείς να ξαναπάς. Και αν επιτρεπόταν θα έπρεπε 3 φορες!!

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι σε αυτές τίς περιπτώσεις η εφάπαξ επιστροφή. Πρέπει να έχεις Ε1 (θεωρώ κάνει απλά στο κινητό, διότι που να εκτυπώσεις)  ή βεβαίωση απο ΑΑΔΕ μόνιμης κατοικίας.  

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να σας ρωτήσω κι εγώ...θέλω να κάνω ένα τοπογραφικό σε περιοχή κοντά στο γραφείο μου, μόνη μου θα είμαι..ούτε ο πελάτης δε θα έρθει. Θεωρείτε ότι με τη βεβαίωση τύπου Α είμαι καλυμμένη?

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Didonis said:

Το έντυπο γράφει.

είναι απαραίτητο να μετακινείται εντός των ορίων
της περιφέρειας                    ________________________________________

Τι γράφουμε? Μόνο την περιφέρεια?

Δηλαδή πιο συγκεκριμένα εγώ που είμαι Αθήνα, η οικία μου είναι Βόρεια Προάστια και το Τεχνικό Γραφείο Δυτικά Προάστια. 

  1. Βάζω Διεύθυνση στο ένα και στο άλλο?
  2. Γράφω μόνο την Περιφέρεια. Δηλαδή ΑΤΤΙΚΗ.

 

Τα Ελληνικά μου καταλαβαίνουν ότι επαρκεί να γράψω το Αττική?

Οτι ζητάει, αν ήθελαν να γράψουμε το "από" και το "προς" ας το έγραφαν ... να έγραφα κι εγώ στο "από": Μικρό WC, αν ήθελαν να γράφουμε Ενορία ας έγραφαν "...της Ενορίας _______________________"

Οπότε επίσημα οι περιφέρειες είναι εδώ, άρα εφόσον είσαι ΑΤΤΙΚΗ θα γράψεις ΑΤΤΙΚΗ ._

@Roukat, αυτό ζητούν να δουν, αυτό τους δίνεις να δουν + ταυτότητα ή διαβατήριο (Δεν ζητούν τεχνική έκθεση, τοπογραφικό, Ε1, πιστοποιητικό γέννησης, κλπ)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 

51 λεπτά πριν, Roukat said:

Καλημέρα, να σας ρωτήσω κι εγώ...θέλω να κάνω ένα τοπογραφικό σε περιοχή κοντά στο γραφείο μου, μόνη μου θα είμαι..ούτε ο πελάτης δε θα έρθει. Θεωρείτε ότι με τη βεβαίωση τύπου Α είμαι καλυμμένη?

  

Λογικά, ναι... Έχω και εγώ παρόμοια περίπτωση, 

Στο ενδεχόμενο που έρθει και ο ιδιοκτήτης, αν είμαστε δύο άτομα σε ένα χωράφι και τηρούμε αποστάσεις κτλ, υπάρχει πρόβλημα? 

Πέρα από τα τυπικά (έντυπα και λοιπά), είναι σωστό με βάσει τους ισχύοντες περιορισμούς?

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, voodoochile said:

 

  

Λογικά, ναι... Έχω και εγώ παρόμοια περίπτωση, 

Στο ενδεχόμενο που έρθει και ο ιδιοκτήτης, αν είμαστε δύο άτομα σε ένα χωράφι και τηρούμε αποστάσεις κτλ, υπάρχει πρόβλημα? 

Πέρα από τα τυπικά (έντυπα και λοιπά), είναι σωστό με βάσει τους ισχύοντες περιορισμούς?

Εφόσον επιτρέπεται δύο άνθρωποι να τρέχουν (αθλούνται) δίπλα-δίπλα τηρώντας τα 2μ, δεν βλέπω γιατί να μην επιτρέπεται να σου δείξει τα όρια του χωραφιού, τηρώντας την απόσταση..εκτός κι αν πουθενά τα όρια είναι εν αμφιβόλω και έρθει πολύ κοντά για να σου πει: "να εδώ βάλτο το gps κυρ μηχανικέ" 😀😀 (δια να ευθυμήσουμε λιγάκι!!) 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι δέκα άτομα με τα έντυπά τους και τις προφυλάξεις (να τηρείται τις αποστάσεις) είναι "δουλειά (?)" (εξ αποστάσεως) μετά θεωρείται κάτι άλλο ... και έχει πρόστιμο ... τώρα αν το φάει μόνο ο 11ος ή όλοι χρήζει διευκρίνησης ... 

Αλήθεια είναι αισχροκέρδεια να πηγαίνω σε παρέες των δέκα και να απαιτώ 10€/άτομο .(φθηνότερα θα τους κοστίσει).... αλλιώς θα γίνω ο 11ος και θα πάρω στο τετραψήφιο για καταγγελία ? 😊

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.