Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

Να την η πλατφόρμα image.png.a9aab15b95d53880e1fc01ff79d75a16.pngείναι και λευκή από κάτω για να κάνουμε την αίτηση και να είναι ευδιάκριτη ....

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, mixanikos21 said:

οι εποχες ειναι κρισιμες και δυσκολες για να παιζει καποιος με την αγωνια επιβιωσης χιλιαδων ανθρωπων..θα φανει στη πραξη τι θα γινει

θα σου το θέσω όσο πιο απλά μπορώ:

1. Βρίσκεις το ΚΕΚ της αρεσκείας σου, επιλέγεις το σεμινάριο της αρεσκείας σου

2. Σκας κανά 1000ρικο, παρακολουθείς, παίρνεις τη βεβαίωση

3. περιμένεις τα 600Ε σε ΜΕΤΡΗΤΑ να σου πιστωθούν. 

4. Πετάς από χαρά

ΑΣΚΗΣΗ: Βρες το λογικό σφάλμα...

Link to comment
Share on other sites

Ο Άδωνης φαίνεται να κλείνει το μάτι ότι θα κοροϊδεύουμε και θα πάρουμε 600 ρευστό χωρίς πιθανόν να γίνει κανένα σεμινάριο στην πράξη αλλά παραμένει ασαφές πάλι. Αυτά τα προγράμματα μήπως απαιτούν απόδειξη πληρωμής σκοπού (πέρα από το ότι τέτοια αντιμετώπιση του ΕΣΠΑ θα έδινε κακή εικόνα στη χώρα);

59 λεπτά πριν, mixanikos21 said:

επειδη δεν εχουν λεφτα να δωσουν πρεπει να δωθπουν απο το εσπα

Δε ξέρω γιατί είσαι σίγουρος από τη στιγμή που το ποσό δε φαίνεται τεράστιο και η ΕΕ δανείζει σχεδόν δωρεάν αυτές τις μέρες και βλέπω ότι οποιοδήποτε κόμμα θα άκουγε την πλειοψηφία του λαού που έχει προκατάληψη εναντίον των ελεύθερων επαγγελματιών (ιδιαίτερα των δικηγόρων αλλά μας παίρνει μαζί). 

Link to comment
Share on other sites

«Η συμμετοχή όλων των δικαιούχων θα γίνει με την υποβολή υπεύθυνης δήλωσης συμμετοχής στη Γενική Γραμματεία Εργασίας του υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων» εξηγεί ο κ. Βρούτσης, σημειώνοντας ότι η υλοποίηση του προγράμματος θα γίνει με απλό, γρήγορο και απολύτως διαφανή τρόπο. Τονίζει δε ότι ο ίδιος ο δικαιούχος θα μπορεί να ενεργοποιεί την επιταγή κατάρτισής του απολύτως ελεύθερα σε όποιο από τα 2.500 πιστοποιημένα από το υπουργείο Παιδείας Κέντρα Διά Βίου Μάθησης 1 και 2 αυτός επιλέξει.
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/oikonomia/koronoios-oikonomia-nea-desmi-metron-broytsis

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

25/03/2020 και αφου ειχε επικαιροποιηθει η λιστα με τος ΚΑΔ, το βραδυ μου ηρθε ενημερωση απο το taxheaven πως μπορουν να κανουν αιτηση και οι ελ. επαγγελματιες (Δεν απασχολω προσωπικο), μέσω εργανη. Αφου διαβασα 3,4 ΦΕΚ και μαλλόν δεν τα κατάλαβα καλά, αποφασισα να κανω αιτηση την ιδια ωρα γτ νομιζα πως ετσι παιρνουμε τα 800€. Ξαφνικα την επομενη μερα μαθαινω πως ημαστε εκτος και θα βγουνε τα vouchers για τα 600€. Γνωριζει κανεις αν μπορώ να ακυρώσω την αίτηση κ αν θα εχω κυρώσεις;   

 

12 λεπτά πριν, Geo-engineer said:

25/03/2020 και αφου ειχε επικαιροποιηθει η λιστα με τος ΚΑΔ, το βραδυ μου ηρθε ενημερωση απο το taxheaven πως μπορουν να κανουν αιτηση και οι ελ. επαγγελματιες (Δεν απασχολω προσωπικο), μέσω εργανη. Αφου διαβασα 3,4 ΦΕΚ και μαλλόν δεν τα κατάλαβα καλά, αποφασισα να κανω αιτηση την ιδια ωρα γτ νομιζα πως ετσι παιρνουμε τα 800€. Ξαφνικα την επομενη μερα μαθαινω πως ημαστε εκτος και θα βγουνε τα vouchers για τα 600€. Γνωριζει κανεις αν μπορώ να ακυρώσω την αίτηση κ αν θα εχω κυρώσεις;   

Τι αίτηση έκανες ακριβώς; Στα URL που μοιράζονται εδώ στο forum (για ΕΡΓΑΝΗ) εγώ είδα μόνο επιλογή παύσης σύμβασης εργαζομένων (δηλαδή δήλωση εργοδότη ότι παύει σύμβαση με υπάλληλο). Δεν είδα επιλογή που υπονοεί ότι δηλώνω οτιδήποτε για ατομική επιχείρηση.

Link to comment
Share on other sites

Το έντυπο «Υπεύθυνη Δήλωση Επιχειρήσεων –Εργοδοτών των οποίων η επιχειρηματική  δραστηριότητά  τους  είτε  έχει  ανασταλεί  με  εντολή δημόσιας  αρχής οπότε  είναι  δικαιούχοι  μείωσης μισθώματος επαγγελματικών μισθώσεων, είτε πλήττονται σημαντικά, βάσει των οριζομένων από το Υπουργείο Οικονομικών ΚΑΔ, λόγω των μέτρων  αντιμετώπισηςτης μετάδοσης του κορωνοϊού COVID-19» αναφέρεται για λόγους συντόμευσης ως Δήλωση Αναστολής Συμβάσεων Εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ και έπειτα σε συνεννόηση με τον λογιστή ότι όλοι πρέπει να κάνουμε την αίτηση (όσοι δεν απασχολούμε προσωπικό) και αυτό για να μπορούμε να εντασσόμαστε σε όλα τα ευεργετήματα που θα προκύπτουν σε όσους θεωρούνται πληττόμενοι από το κράτος.

Link to comment
Share on other sites

τον άκουγα να μιλάει μισή ώρα, τίποτα δεν κατάλαβα,

ίσως να μας τα πει ο Αντιπρόεδρος του Εδεσσαϊκού που τον κατάλαβα καλύτερα όταν μιλούσε.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Geo-engineer said:

25/03/2020 και αφου ειχε επικαιροποιηθει η λιστα με τος ΚΑΔ, το βραδυ μου ηρθε ενημερωση απο το taxheaven πως μπορουν να κανουν αιτηση και οι ελ. επαγγελματιες (Δεν απασχολω προσωπικο), μέσω εργανη. Αφου διαβασα 3,4 ΦΕΚ και μαλλόν δεν τα κατάλαβα καλά, αποφασισα να κανω αιτηση την ιδια ωρα γτ νομιζα πως ετσι παιρνουμε τα 800€. Ξαφνικα την επομενη μερα μαθαινω πως ημαστε εκτος και θα βγουνε τα vouchers για τα 600€. Γνωριζει κανεις αν μπορώ να ακυρώσω την αίτηση κ αν θα εχω κυρώσεις;   

Στο εργάνη στη σελίδα εισαγωγής γράφει : «1.Όπου στην παρούσα αναφέρεται ο όρος Επιχείρηση-Εργοδότης νοούνται όλοι όσοι απασχολούν προσωπικό με εξαρτημένη σχέση εργασίας. Στην κατηγορία υπάγονται και οι ατομικές επιχειρήσεις και οι ελεύθεροι επαγγελματίες που απασχολούν προσωπικό με εξαρτημένη σχέση εργασίας. "  Δεν αναφέρει Ε.Ε. χωρίς προσωπικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.