Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικαιροποιημένη λίστα με (ΚΑΔ) των κλάδων που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού - Μέσα και μηχανικοί


Engineer

Recommended Posts

2 λεπτά πριν, ikaros13 said:

Πως ακριβως γίνεται η δήλωση το έχει κάνει κάποιος;  Μέχρι τέλους μήνα δεν είναι;

Ξερει κανείς σιγουρα μεχρι πότε είναι? Δεν νομίζω ότι είναι μεχρι τελος του μήνα.

Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, Betty_ said:

Η υποβολή της δήλωσης απαιτεί και διακοπή επαγγελματικής δραστηριότητας;

Νομίζω όχι, αλλά πλέον έχει αρχίσει και φαίνεται εξαιρετικά ελκυστική ιδέα.... (απ΄το να κυνηγάμε πάλι για 10 χρόνια το € με το δίκανο)

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, katrmp said:

Ξερει κανείς σιγουρα μεχρι πότε είναι? Δεν νομίζω ότι είναι μεχρι τελος του μήνα.

Σίγουρα δεν ξέρω. Όμως η αρχική ανακοίνωση που απευθύνονταν μόνο σε επιχειρήσεις με ΑΜΕ είχε προθεσμία μίας εβδομάδας (μέχρι 31/3), για να ακολουθήσουν μετά οι δηλώσεις των μισθωτών.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σημαντικό αυτό με την αναστολή. Και το τιμολόγιο πες το αφήνεις και το κόβεις λίγο αργότερα, αν όμως πρόκειται για σύμβαση; Δικαιούσαι να δηλώσεις ότι πλήττεσαι την ώρα που έχεις ενεργή σύμβαση; Ισχύει σαν αιτία ότι υπό αυτές τις συνθήκες (πχ να έχεις αρρωστήσει κι ο ίδιος) η δουλειά πρακτικά ανεστάλη και κινδυνεύεις να σου λύσουν τη σύμβαση; Ή πρέπει πρώτα να λυθεί η σύμβαση και μετά να δηλώσεις ότι πλήττεσαι; Κι αν τελικά δηλώσεις ότι πλήττεσαι και πας και συνάψεις νέα σύμβαση μέσα στο επίμαχο διάστημα πρέπει να πας να ακυρώσεις την αίτηση για το όποιο βοήθημα;

Μας μπερδεύει αρκετά αυτή η κατάσταση. Από τη μία το βοήθημα είναι ασαφές, από την άλλη και το πώς θα αντιδράσει η αγορά εξίσου αβέβαιο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Betty_ said:

Η υποβολή της δήλωσης απαιτεί και διακοπή επαγγελματικής δραστηριότητας;

Εννοείς κλείσιμο των βιβλίων σου; Σε καμία περίπτωση. Κανείς δεν το θέλει αυτό.

Ίσως όμως απαιτεί αναστολή ενεργών συμβάσεων (συν)εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

εδώ στα γρηγορα σε ένα  site βρηκα:20 Απριλίου

http://www.pontos-news.gr/article/207247/xekinoyn-oi-aitiseis-gia-epidoma-ton-800-eyro-apantiseis-se-8-erotiseis

Η διαδικασία υποβολής των ηλεκτρονικών υπεύθυνων δηλώσεων από τους εργοδότες στο σύστημα «Εργάνη» αναμένεται να ξεκινήσει σήμερα και να ολοκληρωθεί στις 31 Μαρτίου. Όσοι δεν έχουν αναστείλει λειτουργία, αλλά έχουν πληγεί από τα μέτρα, έχουν προθεσμία έως τις 20 Απριλίου.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Betty_ said:

Η υποβολή της δήλωσης απαιτεί και διακοπή επαγγελματικής δραστηριότητας;

Όχι βέβαια ! Μην σε απασχολεί αυτό .

Αναστολή λειτουργίας σημαίνει ότι για μία περίοδο δεν εργάζεσαι , δεν ασκείς την δραστηριότητά σου λόγω της (παρούσας) κατάστασης .

Edited by tns
Link to comment
Share on other sites

Η διακοπή δραστηριότητας σε πετάει σίγουρα έξω από το δικαίωμα αποζημίωσης!

Μάλλον εννοεί αν πρέπει να διακόψεις μια σύμβαση που έχεις, πχ σε εταιρεία με μπλοκάκι. Ή το να μη συνάψεις νέα, αν ήσουν σε μεταβατικό στάδιο.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

μέσα στην κρίση δώσαμε όλοι πολλά χρόνια εισφορά αλληλεγγύης και αλληλεγγύη δεν έχουμε δει από κανέναν. Ακόμα κι όταν ήμουν άνεργη τρία χρόνια ήταν δικό μου πρόβλημα μέσα στην κρίση να βρω τα χρήματα να πληρώνω το ταμείο και τα χαράτσια κι όχι του οικονομικού συστήματος που ακολουθεί η χώρα μας και των αποφάσεων που ακολουθεί από αλλού. Και ρωτάω όλους εσάς τους παλιούς, εγώ που έχω ΚΑΔ 71112100, πλήρωνα υποχρεωτικά την αλληλεγγύη μου ως καλό παιδί του συστήματος, έμεινα και άνεργη, είμαι και κάτω από τα 10.000 το χρόνο και έχω και βαριά άρρωστο στο σπίτι, θα πάρω κάτι που να μπορώ να πληρώσω λογαριασμούς και να επιβιώσω, αυτούς τους μήνες που δεν λειτουργεί Πολεοδομία, φωτοτυπάδικα και παρεμφερή υπηρεσίες που τις χρειαζόμαστε?

Στην τελική οι πολιτικοί μας και οι υπόλοιποι δημόσιοι υπάλληλοι θα πληρωθούν πάλι κανονικότατα τους μισθούς τους από την αλληλεγγύη που πληρώνουμε εμείς τόσα χρόνια...

Δεν πειράζει θα κάνω μαθήματα διαδικτυακά για να γίνω καλύτερη λες και τα 16 προγράμματα που γνωρίζω μέχρι σήμερα δεν μου φτάνουνε... Το ρεύμα, τον υπολογιστή και  το διαδίκτυο στο σπίτι- γραφείο μου, όμως ποιος θα το πληρώσει για να κάνω τα μαθήματα?

Τελικά το επιστημονικό προσωπικό της χώρας μας έχει πολύ χαμηλό δείκτη νοημοσύνης, εκτός κι αν είμαι η πιο φτωχή μηχανικός της χώρας και ίσως και η μοναδική, διαφορετικά δεν εξηγείται αυτή η εκκωφαντική σιωπή από το ΤΕΕ μας, περίμενα από τους ιδιώτες της χώρας μας να ζητήσουν πολλά περισσότερα ... Κρίμα

Η μοναδική ελπίδα που έχω είναι ότι εφόσον υπάρχουν τόσοι πλούσιοι μηχανικοί σε αυτή την χώρα, γρήγορα θα μπορέσω να βρω κι εγώ δουλειά με μισθό βουλευτή!

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, georgios_m said:

αν πρέπει να διακόψεις μια σύμβαση που έχεις, πχ σε εταιρεία με μπλοκάκι

αυτό θα ήταν απίστευτη γραφειοκρατεία !!!!!! ως διαδικασία !!!! μην το βλέπεις π.χ. από πλευράς σου που μπορεί να έχεις μια..δύο συμβασεις ... δες το από πλευράς εταιρειών που έχουν πολλές ... οι λογιστές/γραφεία για παράδειγμα τι θα πρέπει να κάνουν !!!!!!! για τις συμβάσεις που έχουν με τους πελάτες τους ... για τις συμβάσεις που πιθανά έχεις με ιδιώτες τι θα κάνεις (ρητορικό) ...  Το θεωρώ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΑΠΙΘΑΝΟ ... και μετά να αρχίζεις να τις επαναφέρεις ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.