Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

η αυθαιρεσία των εξωστών και το ότι το εμβαδόν του διαμερίσματος είναι μικρότερο, το προσπερνάω λοιπόν ε? Οκ

Ως προς ΣΑΥ ΦΑΥ απλά θα βάλω ότι δεν απαιτείται λόγω ΠΔ305/96, σωστό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

11 λεπτά πριν, Roukat said:

η αυθαιρεσία των εξωστών και το ότι το εμβαδόν του διαμερίσματος είναι μικρότερο, το προσπερνάω λοιπόν ε? Οκ

Ως προς ΣΑΥ ΦΑΥ απλά θα βάλω ότι δεν απαιτείται λόγω ΠΔ305/96, σωστό.

Για έκδοση ΕΕΔΜΚ το ακίνητο δεν θα πρέπει να έχει αυθαιρεσίες . Δες μόνο αν σε καλύπτει ως προς τους εξώστες η κατηγορία 3 .

Γιατί λες δεν απαιτείται σαυ-φαυ ? Δεν υπάρχουν κίνδυνοι για την ασφάλεια και υγιεινή των εργαζομένων ? π.χ κίνδυνος ηλεκτροπληξίας ή πτώσης από ύψος στην αντικατάσταση κουφωμάτων . ..κλπ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ώπα με μπέρδεψες... εσύ δεν είπες ότι δε θέλει ΣΑΥ ΦΑΥ όταν δεν έχεις ικριώματα? εγώ δεν έχω. Όσο για τους εξώστες θεωρώ ότι επειδή είναι προ 85, που δεν δηλώνονταν, είναι περιττό να τον βάλω στο Ν4495, ποια είναι η άποψή σου? Επίσης σε ποιο πεδίο συμπληρώνω εμβαδόν διαμερίσματος?

 

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Από αρχείο ε/α 71 και συγκεκριμένα ερώτηση 1730

Η κατασκευή του εξώστη προς τον ακάλυπτο χώρο εμπίπτει στην περ. γγ της Κατηγορίας 3 παρόλο που είναι τελείως  
αυθαιρέτως. Λόγω όμοιων διατάξεων με τον ν.4178/2013 θεωρούμε ότι έχει εφαρμογή η εγκύκλιος 3 όπου αναφέρει  
ότι «Οι περιπτώσεις αυθαίρετων ανοιχτών εξωστών ανεξαρτήτως μεγέθους, που υφίσταται προ Ν.1577/1985  
υπάγονται στο εδάφιο δ της κατηγορίας 3 του ν.4178/2013, δεδομένου ότι δεν ίσχυε περιορισμός της επιφάνειάς τους  
από τις τότε ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις, με αποτέλεσμα να μην προκύπτει η υπέρβαση επιφάνειας των εξωστών,  
που ορίζεται στο εδάφιο αυτό». Η μετατροπή του παραθύρου σε μπαλκονόπορτα εμπίπτει στην περ. δδ της κατηγορίας  
3 του ν.4495/2017. Επισημαίνουμε ότι οι εξώστες δεν προσμετρούνταν ποτέ στην κάλυψη.

Ελπίζω να σε βοηθάει

Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, Roukat said:

ώπα με μπέρδεψες... εσύ δεν είπες ότι δε θέλει ΣΑΥ ΦΑΥ όταν δεν έχεις ικριώματα? εγώ δεν έχω. Όσο για τους εξώστες θεωρώ ότι επειδή είναι προ 85, που δεν δηλώνονταν, είναι περιττό να τον βάλω στο Ν4495, ποια είναι η άποψή σου? Επίσης σε ποιο πεδίο συμπληρώνω εμβαδόν διαμερίσματος?

 

Αντί για ΣΑΥ-ΦΑΥ στο ανάλογο πεδίο ανέβασε Τ.Ε. που να λέει ότι δεν απαιτείται για την φύση των εργασιών σου καθόσον δεν γίνεται χρήση ικριωμάτων και δεν τροποποιούνται η/μ εγκαταστάσεις 😀 .

Στο πεδίο στοιχεία διαγράμματος κάλυψης αν θες συμπληρώνεις και τα εμβαδά ( δεν είναι υποχρεωτικό ) .

Τα υπόλοιπα τα περιγράφεις στις απαιτούμενες τεχνικές εκθέσεις

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υπερβολή για έναν εξώστη 20cm μεγαλύτερο και προ 85 να το βάλω για τακτοποίηση? Και βιάζονται κ για την ΕΕΜΚ....δεν ξέρω. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, εσύ θα το κρίνεις. Ταυτότητα δεν θα πρέπει να κάνεις σε 4 μήνες;

Αυτά γενικά προσπαθώ να τα κρίνω όπως θα τα έκρινε ένας ελεγκτής δόμησης ή ένας μηχανικός αγοραστή.

Edited by zazeng
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καμία υπερβολή δεν είναι. Σκέψου ότι έχεις και την ΗΤΚ στην οποία θα ενσωματώσεις και την ΕΕΔΜΚ. Άσε που δεν εκδίδεις βεβαίωση  χωρίς να τακτοποιήσεις το αυθαίρετο τμήμα εξώστη.

Αν η συζήτηση αφορά τακτοποίηση αυθαιρέτων να μεταφερθούμε στα αντίστοιχα θέματα του Ν. 4495. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω εκδώσει ΕΕΔΜΚ για εσωτερικές διαρρυθμίσεις και έχω βγάλει προϋπολογισμό εργασιών μικρότερο των 25.000ε. Σήμερα και ενώ είναι σε ισχύ η άδεια, ο ιδιοκτήτης μου ζητάει να κάνει πρόσθετες εργασίες που όμως σε συνδυασμό με τις προηγούμενες ανεβάζουν τον προϋπολογισμό του έργου πάνω από τις 25.000ε.

Στον αρχικό προϋπολογισμό του έργου έχω συμπεριλάβει και εργασίες του εντάσσονται στο άρθρο.30 του Ν.4495/2017 και δεν απαιτούν άδεια (εσωτερικοί χρωματισμοί, τοποθέτηση πλακιδίων δαπέδου κ.α.). Επίσης οι πρόσθετες εργασίες είναι και αυτές εργασίες που εντάσσονται στο άρθρο.30 (εσωτερική θερμομόνωση, αντικατάσταση εξωτερικών κουφωμάτων).

Είναι απαραίτητη η έκδοση Ο.Α. κατ3? μου φαίνεται παράλογο η εξωτερική θερμομόνωση να μην μπαίνει στον προϋπολογισμό, ενώ η εσωτερική μιας και υπάρχει άδεια να πρέπει να την συμπεριλάβω.

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.