Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

2 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Το ότι η μάντρα βρίσκεται πάνω σε δρόμο, πως το δικαιολογείς; Υπάρχει διαμορφωμένη οικοδομική γραμμή από αρκετές παρακείμενες οικοδομές, οπότε εξόφθαλμα πλέον, φαίνεται η μάντρα εκτός της Ο.Γ;

Επειδή υπάρχει "στατική" και "λειτουργική" συνέχεια, θεωρώ ότι εφόσον κρίνεις ότι η κατασκευή αυτή αφενός είναι πεζούλι, αφετέρου τμήμα της κείται πάνω σε δρόμο, μπορείς να επικαλεστείς το άρθρο 30 (κατασκευές που δεν απαιτούν άδεια), αρκεί να γκρεμίσει ο ιδιοκτήτης το τμήμα που βρίσκεται πάνω στο δρόμο.

Υπάρχει σχέδιο διανομής στον οικισμό και η Ο.Γ. ταυτίζεται με την Ρ.Γ. Είναι ξεκάθαρο ότι ένα τμήμα είναι έξω. Αυτό που γράφεις με προβληματίζει και μένα, το ότι υπάρχει συνέχεια της κατασκευής εντός και εκτός οικοπέδου. Το να επικαλεστώ όπως είπαμε το άρθρο 30 για το εντός κομμάτι και να μην ασχοληθώ καθόλου με το εκτός (εφόσον είναι εκτός του οικοπέδου μου και ουσιαστικά δε με αφορά) θα ήταν λάθος πιστεύεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας,

Να σας ρωτήσω, σε περίπτωση οικίας που θα γίνει ανακαίνιση δύο λουτρών μόνο (νεά πλακάκια, παροχές και είδη υγιεινής), στις ίδιες θέσεις που είναι σήμερα τα λουτρά (δεν θα αλλάξει δηλαδή η εσωτερική διαρύθμιση του σπιτιού) χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας ή καποια άλλη διαδικασία με την πολεοδομία; 

Με το ΙΚΑ τι διαδικασία χρειάζεται να ακολουθήσω; Επειδή δεν το έχω ξανακάνει αν κάποιος μπορεί να συμβουλεύσει από που να ξεκινήσω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, οι εργασίες που περιγράφεις γίνονται και με το άρθρο 30, με έκδοση της αντίστοιχης βεβαίωσης από το σύστημα e-adeies. Για το ΙΚΑ, θα κάνεις Πίνακα 3 όπου θα επιμετρήσεις τις εργασίες που αφορούν την ανακαίνιση και θα πας από το τοπικό υποκ/μα για απογραφή του έργου.

Υπάρχει ένα θέμα το τι θα κάνεις με τα μπάζα, χρειάζεται λογικά ΣΔΑ αφού δεν υπάρχει ελάχιστη ποσότητα. Συννενοήσου γι' αυτό με το συνεργείο που θα αναλάβει τις καθαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Ευχαριστώ πολύ! Να σας ρωτήσω, αναφέρεται σε κάποιο ΦΕΚ τι δικαιολογητικά χρειάζεται να συγκεντρώσω για τη βεβαίωση που μου λέτε από το σύστημα e-adeies (δεν το έχω ξανακάνει) και  τι χρειάζεται για το ΣΔΑ; Και αυτό θα γίνει μέσω  e-adeies;

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας αναφορικά με την ΕΕΔΜΚ για εργασίες χρωματισμού όψεων με τη χρήση ικριωμάτων σε πολυκατοικία. Κατά την αυτοψία διαπιστώθηκε σε μία από τις τέσσερις όψεις, διαφοροποίηση της τελικής επιφάνειας (προεξοχές μικρών τμημάτων). Μπορούμε να προχωρήσουμε σε έκδοση, βασισμένοι στο άρθρο περί κοινοχρήστων; Διαφορετικά τακτοποίηση ΟΙ, ώστε να αναφερόμαστε πλέον σε νομιμότητα υφιστάμενου, καθίσταται σχεδόν αδύνατη. Αυτό που με απασχολεί είναι τυχόν ΗΤΑ αργότερα, όπου θα συμπεριληφθεί μια άδεια μικρής κλίμακας, η οποία είχε αγνοήσει τις αλλαγές στην όψη.

Θεωρείτε πως υπάρχει τρόπος να το διαχειριστούμε, χωρίς να συναντήσει κανείς προβλήματα στο μέλλον;

Link to comment
Share on other sites

ΕΕΔΜΚ ρητά μόνο σε νομίμως υφιστάμενα . Απαιτείται πρώτα τακτοποίηση με όποιες δυσκολίες κι αν υπάρχουν . Θα έχεις πρόβλημα στην μελλοντική ΗΤΚ.

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος -Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, architect83 said:

Καλημέρα σας,

Ευχαριστώ πολύ! Να σας ρωτήσω, αναφέρεται σε κάποιο ΦΕΚ τι δικαιολογητικά χρειάζεται να συγκεντρώσω για τη βεβαίωση που μου λέτε από το σύστημα e-adeies (δεν το έχω ξανακάνει) και  τι χρειάζεται για το ΣΔΑ; Και αυτό θα γίνει μέσω  e-adeies;

Για την βεβαίωση του άρθρου 30, θα μπεις στο e-adeies και θα την εκδώσεις από εκεί. Χρειάζεται μία μικρή τ.ε., όπου θα περιγράφονται επιγραμματικά οι εργασίες που θα γίνουν. Βεβαιώσου επίσης ότι για την περιοχή δεν χρειάζεται ειδική έγκριση από κάποιο φορεά, γιατί πρέπει να το αναφέρεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. 
θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής ζήτημα. Θέλω να εκδόσω άδεια εργασιών μικρής κλίμακας για αλλαγή χρήσης καταστήματος σε κατοικία. Το κτίριο είναι κατασκευής πριν το 1955. Στα απαιτούμενα έγγραφα υπάρχει η ενεργητική και η παθητική πυροπροστασία. Δεν έχω πρότερη  εμπειρία με ζητήματα πυροπροστασίας. Στην αναζήτηση βρήκα το εξής: ''Σύμφωνα με το Προεδρικό Διάταγμα 41/2018 προκύπτει πως η κατοικία δεν εμπίπτει στις διατάξεις του παρόντος Νόμου περί ενεργητικής πυροπροστασίας. Επισημαίνεται δε ότι βάσει της απάντησης της Νομικής υπηρεσίας με αριθμό πρωτοκόλλου 31415 Φ .700.5 δεν υφίσταται νομοθετικό πλαίσιο πυροπροστασίας κατοικιών με ημερομηνία αίτησης έκδοσης οικοδομικής άδειας πριν τις 17-2-1989. Επιπροσθέτως, οι εν λόγω κατοικίες δεν έχουν, εν γένει, αναγερθεί με ομοιόμορφους και δεσμευτικούς όρους δόμησης και η παρέμβαση, ιδιαίτερα σε δομικά στοιχεία είναι συνήθως τεχνικά δυσχερής. Επισυνάπτεται η απάντηση στην σχετική διάταξη.''

Επειδή δεν είμαι σίγουρος για την εγκυρότητα της πηγής μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει αν ισχύει ότι δεν απαιτείται μελέτη ενεργητικής & παθητικής πυροπροστασίας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.