Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

Αγαπητέ, @neo83_gr, έχεις σφραγίδα και υπογράφεις. Κανε ότι καταλαβαίνεις, απλά θυμήσου ότι υπάρχουν επιπτώσεις και για εσένα αλλά κυρίως για τον ιδιοκτήτη (με τις οποίες αυτός θα έρθει αντιμέτωπος αργότερα, και συ τότε να βρίσκεσαι στο Χαλάνδρι και να ξοδεύεις την σύνταξη σου σε καφέδες ή στο Μιλάνο και να κάνεις διδακτορικό στις επιπτώσεις των αυθαίρετων κατασκευών στα ιστορικά κέντρα). Ενημέρωσε τον για τα μεταγενέστερα νομικά και πολεοδομικά θέματα που του προκαλείς και πάρτε την απόφαση σας. Δεν έχει κάτι άλλο...

Πρέπει ομως παράλληλα να καταλάβεις όμως την θεση σου... κανένας δεν ενδιαφέρεται να εφαρμόσει τις προσωπικές σου παρεκκλίσεις απο την νομοθεσία. Αν διαφωνείς, κατέβα στις εκλογές και άλλαξε την! Μέχρι τότε μάλλον θα πρέπει να την εφαρμόζεις. Πάντως εγώ, συμφωνώντας απόλυτα, με την σκαριφηματική σου πρόταση, θα σε ψηφίσω αν κατέβεις στην περιφέρεια μου επειδή το πρόβλημα, το έχουμε και μεις....

Edited by jbosdas
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας,

Είμαι νέος μηχανικός αλλά ασχολούμαι με το μελετητικό κομμάτι, οπότε δεν έχω εμπειρία σε αδειοδοτήσεις. Θέλω σε δικό μου ακίνητο να καθαιρέσω έναν μικρό τοίχο και να εκδόσω ο ίδιος την άδεια μικρής κλίμακας που απαιτείται. Υπάρχει κάποιο πρότυπο ως προς το ΣΑΥ&ΦΑΥ; Ή κάποιο βοηθητικό αρχείο.

Σας ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, judoaona said:

...Υπάρχει κάποιο πρότυπο ως προς το ΣΑΥ&ΦΑΥ; Ή κάποιο βοηθητικό αρχείο....

κάνε μια αναζήτηση στα Download μας..... δεν είμαι σίγουρος αλλά κάτι νομίζω πως υπήρχε

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, judoaona said:

Θέλω σε δικό μου ακίνητο να καθαιρέσω έναν μικρό τοίχο και να εκδώσω ο ίδιος την άδεια μικρής κλίμακας που απαιτείται. Υπάρχει κάποιο πρότυπο ως προς το ΣΑΥ&ΦΑΥ; Ή κάποιο βοηθητικό αρχείο...

Η ΕΕΔΜΚ την οποία σκοπεύεις να εκδώσεις ποια εργασία από το άρθρο 29 Ν. 4495 θα αφορά;

Link to comment
Share on other sites

Θεώρησα ότι εφόσον δεν αναγράφει κάπου για καθαίρεση τοίχου θα απαιτούνται μόνο τα βασικά έγγραφα. Κάνω λάθος? 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, judoaona said:

...να καθαιρέσω έναν μικρό τοίχο...

Δες μήπως υπάγεσαι στην 1β αρθ30.

β)  μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν μεταβάλλουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου, καθώς και κατασκευές που απαιτούνται για τη μετακίνηση ή την κάθε μορφής εξυπηρέτηση των ατόμων με αναπηρία ή εμποδιζόμενων ατόμων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με προσοχή και με ευγένεια :)  Βεβαιώσου ότι είναι διασκευή όχι διαρρύθμιση του 29. Εσύ θα το εκτιμήσεις!  

ιζ)  εσωτερικές διαρρυθμίσεις, καθώς και εργασίες αλλαγής χρήσης για τις οποίες σύμφωνα με το άρθρο 5 του ν.4067/2012, όπως ισχύει, δεν απαιτείται η έκδοση οικοδομικής αδείας, με την προϋπόθεση ότι δεν θίγονται τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου και δεν μεταβάλλονται προς το δυσμενέστερο τα φορτία και η κατηγορία σεισμικής σπουδαιότητας σύμφωνα με τον ΕΑΚ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

   Τί στραβο ειχε η ανω απαντηση του jbosdas 

και της εβαλαν μια αρνητικη;;; [την αποκατεστησα]

  Μια "σκετη" αρνητικη, δεν βοηθαει  την συζήτηση σε τπτ...

  Εαν υπηρχε καποιο λαθος, το σωστο θα ηταν να γινει η σχετικη επισημανση ωστε να το μαθουμε και εμεις...

 

 

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.