Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Μηχανικός? Ρώτησε εδώ… άφοβα!


Recommended Posts

Η εταιρία δεν μπορεί να σφραγίσει καμία Μελέτη, παρά μόνο να αναλάβει την αστική ευθύνη και μόνο εφόσον απασχολεί τους κατάλληλουςμηχανικούς. Για την εκπόνηση μελετών  και επιβλέψεων απαιτείται σφραγίδα μηχανικού κατάλληλης ειδικότητας. Επίσης η πολεοδομία δεν ελέγχει μελέτες, θα έπρεπε να το γνωρίζετε πριν αναλάβετε την έκδοση οικοδομικής άδειας.

Για να ενημερωθείτε μπορείτε να απευθύνεστε και στο ΤΕΕ, γραπτά φυσικά και όχι με γενικόλογες και αόριστες ερωτήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Αν και ουσιαστικά δεν απαντάς στο ερώτημα που έθεσα, ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Επίσης όσες φορές έστειλα γραπτό μήνυμα στο ΤΕΕ, η απάντηση είναι πάντα προφορική (και πολλές φορές λάθος) και όχι γραπτή.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2024 at 8:56 ΜΜ, ppanag said:

.......... Επίσης η πολεοδομία δεν ελέγχει μελέτες, θα έπρεπε να το γνωρίζετε πριν αναλάβετε την έκδοση οικοδομικής άδειας.

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Αυτό που επισημαίνω, υπάρχει κάποιο έγγραφο που το αναφέρει?

Εγω γνωρίζω οτι αυτό συμβαίνει μόνο για άδειες μικρής κλίμακας.

Το ρωτάω, γιατί σε ΥΔΟΜ που έχω κάνει μελέτες για οικ. άδεια, ο μηχανολόγος τις ελέγχει.

Ευχαριστώ

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, η εταιρία έχει λογικά στο ΔΣ της έναν ΠΜ ο οποίος έχει παραχωρήσει το πτυχίο του και τα επαγγελματικά του δικαιώματα, το ότι υπάρχει νόμιμος εκπρόσωπος είναι αλλο ζήτημα, θα μπορούσε να είναι και με MBA κάποιος CEO, εγώ αυτό έχω καταλάβει. Θα μπορούσε δηλαδή κάποιος Πρόεδρος ή αντιπρόεδρος να είναι ο Νόμιμος εκπρόσωπος αυτό δεν έχει να κάνει με τα πτυχία της εταιρίας. Στις εργοληπτικές δηλαδή μπαίνουν τα πτυχία όσων τα έχουν παραχωρήσει, δεν αναλαμβάνει όμως ο εργολάβος ξεχωριστά το έργο αλλά η εταιρία όπου αυτός είναι στο ΔΣ. Απο την στιγμή που εσύ είσαι είτε υπάλληλος, είτε με ΤΠΥ και δεν έβαλες σφραγίδα και δεν έχεις παραχωρήσει το πτυχίο σου δεν νομίζω ότι σε ακολουθεί. 

Αυτά τα εικάζω με όσα έχω καταλάβει από το επάγγελμα μέχρι στιγμής, καλό θα ήταν να το συζητήσεις με τον Νόμιμο εκπρόσωπο, δεν είναι ντροπή να γνωρίζεις τι μερίδιο ευθύνης φέρεις. 

Link to comment
Share on other sites

Η ΥΔΟΜ θα έπρεπε να ελέγχει δειγματοληπτικά κάποιες οικοδομικές άδειες (Ν. 4495/17, άρθρο 38, παρ. 2 περ. β, τελευταία πρόταση... με βεβαίωση όρων δόμησης, χωρίς προέγκριση), αλλά δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο στην πλειοψηφία των αδειών που εκδίδονται. 

Φυσικά και έχει δικαίωμα (όχι υποχρέωση) ο υπάλληλος να ελέγξει. Αυτό όμως μπορεί να γίνει μόνο αφού έχει εκδοθεί η άδεια. 

@dib Εσάς πότε τις ελέγχει ο μηχανολόγος, που αναφέρετε τις μελέτες και πώς σας ειδοποιεί αν έχει διορθώσεις? 

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2024 at 5:34 ΜΜ, MatsuPitsu said:

Καλησπέρα σας, θα ήθελα την γνώμη σας στο ακόλουθο θέμα. 
Τεχνική Εταιρεία εκδίδει οικοδομική άδεια (μελέτη + επίβλεψη) για μία κατοικία όπου όλα τα έγγραφα σφραγίζονται από την εταιρεία και τον νόμιμο εκπρόσωπό της, ανεξαρτήτως μελέτης (π.χ. ο νόμιμος εκπρόσωπος μπορεί να είναι Η/Μ αλλά σφραγίζει όλες τις μελέτες).
Αντίστοιχα και στο e-adeies μηχανικοί δηλώνονται η εταιρεία και ο νόμιμος εκπρόσωπος.
Όλα τα παραπάνω γίνονται αποδεκτά από την ΥΔΟΜ. Αυτό μας είναι αδιάφορο
Η ευθύνη της εκάστοτε μελέτης ακολουθεί τον μηχανικό του οποίου το δίπλωμα η εταιρεία χρησιμοποίησε για να αποκτήσει το αντίστοιχο επαγγελματικό δικαίωμα (και που ο ίδιος μπορεί να μην έχει ασχοληθεί με το συγκεκριμένο έργο) ή τον μηχανικό που τα σφραγίζει;

Για να αναλάβεις ευθύνη μιας συγκεκριμένης μελέτης θα πρέπει να γίνει δήλωση ανάθεσης της μελέτης αυτής και να συντάξεις δήλωση ανάληψης της μελέτης αυτής είτε κατά ποσοστό, είτε για ολόκληρη τη μελέτη ανάλογα με την δήλωση ανάθεσης. Στη συνέχεια φυσικά και θα πρέπει να σφραγίσεις τα τεύχη και τα σχέδια, το οποίο είναι τυπική υποχρέωση του μελετητή και αποτελεί στοιχείο πληρότητας, το οποίο ελέγχει με ευθύνη του ο διαχειριστής της αίτησης της άδειας (Η ΥΔΟΜ θα ελέγξει σε περίπτωση καταγγελίας).

Εσύ έχεις ανάθεση για τη μελέτη ή απλά συμμετέχεις στην μελετητική ομάδα και σφραγίζουν άλλοι ??

 

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, MatsuPitsu said:

Καλημέρα. Αν και ουσιαστικά δεν απαντάς στο ερώτημα που έθεσα, ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Επίσης όσες φορές έστειλα γραπτό μήνυμα στο ΤΕΕ, η απάντηση είναι πάντα προφορική (και πολλές φορές λάθος) και όχι γραπτή.

Το γραπτό ερώτημα για να απαντηθεί υποχρεωτικά γραπτά θα πρέπει να πρωτοκολληθεί. Άρα στέλνετε αίτηση προς το πρωτόκολλο του ΤΕΕ  (επικοινωνία πρώτα για να δείτε αν θα το στείλετε στο γενικό πρωτόκολλο ή αν υπάρχει πιο ειδικό) με το ερώτημά σας και αυτό θα πάρει τον δρόμο του...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, ppanag said:

Η ΥΔΟΜ θα έπρεπε να ελέγχει δειγματοληπτικά κάποιες οικοδομικές άδειες (Ν. 4495/17, άρθρο 38, παρ. 2 περ. β, τελευταία πρόταση... με βεβαίωση όρων δόμησης, χωρίς προέγκριση), αλλά δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο στην πλειοψηφία των αδειών που εκδίδονται. 

Φυσικά και έχει δικαίωμα (όχι υποχρέωση) ο υπάλληλος να ελέγξει. Αυτό όμως μπορεί να γίνει μόνο αφού έχει εκδοθεί η άδεια. 

@dib Εσάς πότε τις ελέγχει ο μηχανολόγος, που αναφέρετε τις μελέτες και πώς σας ειδοποιεί αν έχει διορθώσεις? 

 

Για να μην φωτογραφίσω τις ΥΔΟΜ Αττικής, γιατί παρακολουθούν το forum, μου έχει συμβεί στο στάδιο ελέγχου των Η/Μ, πριν τηνέκδοση της άδειας.

Ναι το έχω παρατηρήσει, σε άλλες εκδίδετε άδεια χωρίς έλεγχο Η/Μ και σε άλλες με έλεγχο...ίσως εγω να έχω το μαγνήτη και να τους τραβάω τη διάθεση! 😜

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας συνάδελφοι και καλή χρονιά, ως νέος μηχανικός αντιμετωπίζω μια υπόθεση εξ ολοκλήρου αυθαίρετης κατοικίας συνολικού εμβαδού 99,28 τ.μ. σε οικόπεδο εμβαδού 1326,00 τ.μ. Στην αναφερόμενη κατασκευή με έτος κατασκευής μετά 2018, συνάδελφος προχώρησε σε υπαγωγή με τον Ν.4495/2017 και δήλωση στην κατ. 5. Ο ιδιοκτήτης στην συνέχεια πλήρωσε τα ποσοστά ανταπόδοσης όπως και το πρόστιμο. Στην συνέχεια, απο την αρμόδια ΥΔΟΜ πραγματοποιήθηκε αυτοψία οπου και διαπιστώθηκε το σφάλμα του συναδέλφου καθώς και ενημερώσαν τον ιδιοκτήτη οτι σε αυτη την περίπτωση δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί τακτοποίηση αυθαίρετου οπως και του επέβαλαν πρόστιμο. Γνωρίζετε πως μπορεί να επιλυθεί αυτή η υπόθεση ή πως πρέπει να κινηθώ ως μηχανικός; Μιλώντας με την αρμόδια ΥΔΟΜ, μου ανέφερε οτι δεν μπορεί να γίνει κάτι σε αυτή την περίπτωση πέρα απο κατεδάφιση. Παρακαλώ τα φώτα σας!!

 

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, dimkont said:

... με έτος κατασκευής μετά 2018, συνάδελφος προχώρησε σε υπαγωγή με τον Ν.4495/2017 και δήλωση στην κατ. 5.....

....διαπιστώθηκε το σφάλμα του συναδέλφου....

Χωρίς Άδεια Δόμησης ολόκληρο νέο κτίριο κατασκευή μετά τον Ιούλιο του 2011 δεν ήταν σφάλμα....

λύσεις

  1. Αν το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και έχει υπόλοιπο συντελεστή Δόμησης και Κάλυψης έχουμε κάποιες λύσεις (φυσικά με σημαντικά κοστολόγια για τον αυθαιρετούχο)
  2. Αν όχι το ένα πράγματι μοναδική λύση η κατεδάφιση. Πάλι θα πληρώσει σημαντικό πρόστιμο ανέγερσης όπως διατήρησης ανά έτος μέχρι να υλοποιηθεί η κατεδάφιση.

Φυσικά αυτό ισχύει και για το 1 και το 2 να περιμένει να του έρθει και πρόστιμο σημαντικό από το ΕΦΚΑ για τις ασφαλιστικές εισφορές των μη στεγασμένων επαγγελμάτων που 90% δεν έχει πληρώσει. Ενημέρωσε τον πελάτη σου να μη κάνει και σ αυτό το σφάλμα (δηλαδή να κάνει την πάπια) να μη παει μόνος του άμεσα να το αναφέρει. Διότι για κάθε χρόνο που περνάει το ποσό προστίμου αυξάνει σημαντικά.

 

Υ.Γ.

Ενδεικτικά σε ποια περιοχή έγινε το σφάλμα ?

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.