Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

17 λεπτά πριν, CivRun said:

Δηλαδή για ταυτότητα Οριζόντιας Ιδιοκτησίας, είναι υποχρέωσή σου να ελέγξεις ότι τα τετραγωνικά του οικοπέδου που θα αναγράψεις είναι τα σωστά; Βάσει της άδειας βάζεις, δεν κάνεις έλεγχο και για την ορθότητα των δημόσιων εγγράφων. Για την ορθότητα της δήλωσης βέβαια δεν τίθεται ερώτημα.

Εάν  το  λέει  ο  νόμος  ότι  βεβαιώνεις  βάσει  άδειας  ή  συμβολαίου  οκ  τότε . Που  το  λέει  όμως ;;;  Να  μου  το  δείξεις ;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακριβώς. Πλήθος ασαφειών και "γκρίζων" ζωνών σε μια διαδικασία που αφορά το κράτος και φορτώθηκε σε μας. Αν δεν ξεκαθαρίσουν τα πάντα, θεωρείται υπόθεση υψηλού ρίσκου να εκδώσει κάποιος ΗΤΚ, ούτε καν για το σπίτι του (μιας και βλέπω κάποιους να κάνουν πρόβα με το δικό τους ακίνητο για να "ξετρίψουν").

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, loser said:

Εάν  το  λέει  ο  νόμος  ότι  βεβαιώνεις  βάσει  άδειας  ή  συμβολαίου  οκ  τότε . Που  το  λέει  όμως ;;;  Να  μου  το  δείξεις ;;

Πουθενά δεν το λέει. Ίσα-ίσα, αναφέρει ότι είμαστε υπεύθυνοι για την ορθότητα των εγγράφων που ανεβάζουμε. Συνεπώς, αν πρέπει να ανεβάσουμε και Στατικά-Η/Μ της άδειας κτλ όπως αναφέρεις πιο πάνω, θα πρέπει να κάνουμε έλεγχο και για αυτά, σωστά;

Στην ουσία της άποψης σου δεν έχεις άδικο, ανάθεμα όμως και αν θα πρέπει να ελέγχουμε την ορθότητα ακόμα και των δημοσίων εγγράφων.

Link to comment
Share on other sites

όσο αφορά τα Η/Μ μιας οικοδομικής άδειας του 1987 να μην το παρακάνουμε πολύ δύσκολο. Τι εννοείς ότι πρέπει να ελένξουμε??

Link to comment
Share on other sites

 

@CivRun

Αφού  δηλώσεις  τα  τετραγωνικά  του  οικοπέδου  όπου  είναι  ενταγμένη  η Ο.Ι  βάζεις  από  κάτω  την  υπογραφή  σου  περί  ορθότητας του  υποβαλλόμενου  στοιχείου  ,  εσύ  πως το  βλέπεις  ;;;;,  ένας  δικαστής  πως  θα  το  δει   αναρωτήθηκες ;;; Ο   δικηγόρος  ενός μελλοντικού   αγοραστή μιας πολυτελούς  κατοικίας  600.000  ευρώ  που  θα  βάλει  τα  χρήματα  του  μέσω ΠΧ  ενός  πλειστηριασμού  ......( συνηθισμένο ) πως  θα  το  ερμηνεύσει ;;;  Δεν  ξέρω  όλα  αυτά  δεν  είναι  και  τόσο  αθώα ..... και  δεν  μου  αρέσουν . κριμα  που  τα  καταγίνουμε  αμάσητα  οι  ευθύνες  είναι  τεράστιες . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν το καταλαβαίνω loser loser όταν λαμβάνεις τον αριθμό ΚΑΕΚ παίρνεις ένα έγγραφο που γράφει το εμβ. οικοπέδου. Το γράφει και στο συμβόλαιο και στο τοπογραφικό, οπότε μπορείς να πέσεις έξω όταν θα δηλώσεις το εμβ. οικοπέδου που βρίσκεται η ορι. Ιδιοκτησία?

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, Arche said:

δεν το καταλαβαίνω loser loser όταν λαμβάνεις τον αριθμό ΚΑΕΚ παίρνεις ένα έγγραφο που γράφει το εμβ. οικοπέδου. Το γράφει και στο συμβόλαιο και στο τοπογραφικό, οπότε μπορείς να πέσεις έξω όταν θα δηλώσεις το εμβ. οικοπέδου που βρίσκεται η ορι. Ιδιοκτησία?

Δεν  ξέρω  πόσο  θα  πέσεις  έξω.   οι  δηλώσεις  κτηματολογίου  δεν  είναι  ακριβείας  πολλές  φορές  πάνω  απο  το  2%   δεν έχουν  γίνει  με  επίγεια  μέσα γιαυτό  γίνονται  και  διορθώσεις  συνεχόμενες Εκει  μπορεί να  υπάρξει  αλλαγή  στον  νόμο   πχ  Εμβαδόν  οικοπέδου  βάσει  αδείας  ή  βάσει  ΚΑΕΚ  Ομως  ξαναεπαναλαμβανω    δεν  το  αναφέρει  έτσι .  Και  εαν  το  οικόπεδο  δεν  έχει  το  εμβαδόν  του  τίτλου  αλλά  κάτι  άλλο  απο  αυτο  που  δηλώνεις   που  το  ξέρεις  εσύ  ;;; Και  γιατί  το  βεβαιώνεις ;;;

Link to comment
Share on other sites

όταν εισάγω το ΠΕΑ που δεν το έχω κάνει εγώ αλλά συνάδερφος μηχανικός πρέπει να τον προσθέσω στην ταυτότητα (όπως κάνουμε στις άδειες) ή δεν είναι απαραίτητο. 

 

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, loser said:

Δεν  ξέρω  πόσο  θα  πέσεις  έξω.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πέσεις όμως.
Με τις good old βεβαιώσεις σωζόταν με τη μη απαίτηση τοπογραφικού όταν υπάρχει άδεια ή σύσταση (83/5 και 83/8).
Εγώ πάντως ακόμα, όπως λέει ο Πάυλος, ούτε για το σπίτι μου δεν κάνω ΗΤΚ!! (αν και το είχα προσέξει το τοπογραφικό :D )
 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.